Bakış Açısı

İlker Abi’nin tabiri ile; ”Kelebek kadar ömrü olan, gündem olması 2 gün sürecekler” kervanına bir şahıs daha katıldı malum. Yeni açıktan net bir şekilde gördüğüm kadarı ile 10 metre deparı, kendi cüssesi el verdiğince atıp, Şenol Hocamıza atarlanan bu şahısa, ne 4.hakem ne de maçın hakemi o dakika verilmesi gereken cezayı vermedi. Kendisi de maç süresince 50 kere yaptığı ”kendisine ayrılan yer ihlalini” defalarca tekrar edip, maçı da kös kös reklam panolarının üstünde ”bitiremedi”. Evet bitiremedi, çünkü nedendir bilinmez, bitime 3 dakika kala içeri sıvışıverdi.

Malum renkli medyamızın verdiği tepkiler de alıştığımız üzere ”koşarak” rakip kulübeye saldırana değil, malum şahsın maç öncesi eline atlayıp öptüğü hocamıza oldu. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum, sizlerden ve yazandan özür dileyerek, uydurarak aktarayım, şahane bir benzetme ; ”Üniversite hocam gördüğünde, şöyle babacan bir burun kıvırıp,oğlum, göbek mi yaptın sen diyerek, bana takılması kadar, kimsenin ayıplamayacağı” bir tonda söylenmiş bir demeçte, medyanın diline 2 gün boyunca pelesenk oldu.

Bu şahsın bunları neden yaptığını, kimlere kendini göstermek istediğini, ne kadar şark kurnazı olduğunu birazcık aklı selim olanlar zaten anladı da, anlamayanlar için alın size bir derleme ;

22 Eylül 2013  Fanatik:

”Biliç maçın sonlarında atıldı!! TFF’den Biliç’e 4 maç ceza”

 

25 Şubat 2015 Milliyet:

”MHK üyeleri Ümraniye Ziyaretinde Biliç’i uyardı. Fazla Agresifsiniz. Hareketlerinize dikkat edin.”

 

Yine Eski Başkanımız ve Beşiktaş’ı kollayan Gazetesinden bir Haber: 

”Slaven Bilic, Beşiktaş ile Mersin İdman Yurdu arasında 1 Şubat’ta oynanan 18. hafta maçında hakemlere yönelik tepkisini bir hayli abartmıştı. Osmanlı Stadı’nda yapılan maçın ikinci yarısında Demba Ba için kalkan ofsayt bayrağının ardından çılgına dönen Hırvat hoca, yardımcı hakem Orkun Aktaş’ın üzerine yürümüştü. Bilic karşılaşmadan sonra “normal” tepkiler verdiğini savunurken, Orkun Aktaş’ın, Senegalli golcü için kaldırdığı bayrağın doğru olduğu yayıncı kuruluşun görüntüleriyle ortaya çıkmıştı.”

 

Beşiktaşlı Bir Yorumcu, Haber 1903’ten: 

”Biliç her şeye itiraz ediyor, aşırı agresif. Belki de oyunun nasıl oynandığını gördü, kurala uymak istiyor. Bilhassa başka takımlar üzerinden yayınca kuruluşa eleştiri yapması doğal değil.”

 

05 Şubat 2015 FotoSpor:

”Beşiktaş’ta Slaven Bilic’in son haftalardaki agresif tavırları yönetimin tepkisine neden oldu”

 

22 Mart 2015 Habertürk :

‘Kadıköy’de oynanan derbide Fenerbahçeli Emre Belözoğlu, Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic’e küfrederek üzerine yürüdü”

”Sarı-lacivertli futbolcu Alper Potuk, Beşiktaş Yardımcı Antrenörü Edin Terzic ile tartışmasının ardından Fenerbahçe’de Alves de Terzic ile diyaloğa girdi”

 

Mehmet Demirkol, Emre-Biliç Tartışması Üzerine :

‘Bıktık.Karşılıklı küfürleşme var. Bunları göstermeye gerek yok. Geçelim”

 

Beşiktaş’ı ve taraftarını eski zamanlarda nasıl yönlendirdikleri üzerine en büyük örneklerden biri daha; 7 Aralık 2008 Luce Söyleşisi Milliyet: 

”Mesela Hıncal Uluç geçenlerde ‘Eğer Lucescu G.Saray’a gelirse taraftarlığı bırakırım. Çünkü o Türklüğe hakaret etti. Türkiye’yi Çavuşesku dönemi Romanya’sına benzetti.’ diye yazdı. Gerçekten Türklüğe hakaret ettiniz mi? Yanlış hatırlamıyorsam bir gazeteciyi 5 kurşunla vurulduğu için evinde ziyaret ettim (Ahmet Çakar). Türkiye’de bir milli futbolcu bahis şikesi yaptığı için ceza aldı. Benim dönemimde yapılan bir teşvik primi devlet tarafından ortaya çıkartıldı. Benim dönemimdeki hakemlerin çoğuna meslekten el çektirildi. Buradan bir kez daha söylüyorum. Benim Türkiye’de iki şampiyonluğum çalındı. Siz bu şartları Türkiye’ye yakıştırıyorsanız o zaman başka… Çavuşesku benzetmem tamamen dikkat çekmek için yapılmış bir durum benzetmesidir. Ne Türklere, ne de Türkiye’ye hakaret etmem. Çünkü o ülkeyi, galiba bazılarından daha çok seviyorum. Kafalarında hikayeler yazmasınlar. Artık benim dönemimin federasyonu da yok. Sayın Uluç’un takılıp kaldığı noktaya bir daha dönüp bakmasını rica ediyorum”

Beşiktaş kulübü ve taraftarının senelerce nasıl aptal yerine konulup, nasıl rahatlıkla yönlendirildiğinin açık arşiv kayıtları bu yukarıdaki haberler. Şu anki bilinç yerine, çok değil 3-5 sene önceki halimiz olsa, ben size Şenol Hoca-malum şahıs hakkında çok rahat atacakları bir manşeti hemen atayım ;

‘Şenol Hoca agresif tavırlarını bu maçta da sürdürdü. Yönetim bu konudan çok rahatsız. Hafta içi hocaya uyarı geliyor! Böyle hareketler Efendi Beşiktaş’a yakışmıyor. Ümit Özat bizim misafirimizdi. Kaynak: Sağdan Soldan Bildirildi”

Şimdi biri bunu kaynak gösterip, gazetede basar mı sizce? Yok artık geçti o günler. Hala bunlara kanan 3-5 taraftarımız mevcut olsa da Beşiktaş’a neler yapıldığı, nasıl ve kimlerce yönlendirildiği, sonunda da ağlamayın” deyip, konunun kapatıldığı günler artık bitti. Bize düşense bunları sürekli hatırlatıp, uyanık kalmamızı sağlamak ve bunların hesabını her gün sormak. Elbet bu hesapların olması gerektiği gibi, yetkili mercilerden sorulacağı günler de gelecek! Takipçisiyiz..

 

Cem Göncü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.