Alanyaspor 1-4 Beşiktaş

Luce zamanında ”futbol aldatmaca oyunudur” demişti. İlk 15 dakikada oyunu sola yıkıp, Q7’ye atılan 40 metrelik ”ters toplar” hem çalışılmış hem de gözdeki pası silen türden idi. Önce Atiba verdi Q7’ye, Q7 arkaya kesti ama Talisca darbeli vuramadı. Yine aynı kopya pasta Ozi bu sefer cetvelle attı, Q7 arkaya şahane kesti, Cenk güzel yaylanıp, şahane vurdu (belini burada sakatlamış olabilir). Q7 bu topları arkaya kesmeye devam etmeli çünkü ön direğe koşu yapmayı çok sevmiyor oyuncularımız (eksiklerimizden biri) nedense Talisca da Cenk de sürekli arka direkte. Kısaca, Napoli maçını gözünüzün önüne getirin,o maçı da bize getiren bu ”çalışılmış setler” ve  ters toplar idi.

Tolgay bu sene ikinci asist’ni (ilki de yine Alanya maçı) yaptı ama Ozi’nin topu eveleyip gevelemeden yaptığı pasın kıymeti bilinmeli. Maçta kenara gelmesinin sebebini ancak hocamız bilir, ancak ”bazı zamanlarda oyunun temposunu kontrol edemedik” demeci buna cevap olabilir. Biz hala Ozi’den ”liderlik” ve her saniye oyunun içinde kalarak skor da beklemeye devam ediyoruz. Neyse, golde Babel soğukkanlılığı ve klasına koca bir alkış, ancak daha önemlisi, solda yaptığı işler ve forvete geçtikten sonra Cenk ve Talisca’nın yapamadığı ”topa sahip olma” işini yapması Babel’in. Fizik olarak temposunu arttırır ise kanat forvet işini çözecek gibi duruyor. Hatta belki forvet işini de çünkü ”Talisca forvet oynar” işi bugün bayağı bir yara aldı. Maalesef Talisca toplu, topsuz oyunda bugün ruh gibi gezdi sahada. ”Hemen bonservisini alalım” diyenlere biraz daha sabır ve sükunet diliyorum.

Alanya defansının ”smaçı” ile maç bitti der iken zaten tartışılır hakemlik yetenekleri olan genç kardeşimiz, bir aydır tv-gazete-muhabir görünümlü amigo-yancı yorumcu-güdümlü yöneticiler tarafından yapılan ”hakem terörü-yandık bittik” yayınlarından etkilenmiş olacak ki olmayan penaltıyı çalıverdi. Pozisyon başında da Gökhan’a yapılan ”el enseyi” görmezden geldi aynı kardeşimiz. Maç başında ”kafaya yapılan müdahale” sebebi ile Cenk’e sarı vermekten çekinmeyen de yine kendisi idi. Üstüne Fabri’yi de atar bu dedik ama sıvamadı Allahtan. Bu arada maçın başında ofsayt diye verilmeyen golde sanırım geçen haftaki gibi ya ”8 cm” ofsayt yada ”3 cm” değil. Yayıncı maalesef ”stadın fiziki şartları” dolayısı ile gösteremedi!!!! Ayrıca yan hakemlerimize verdikleri ”biyonik mercek göz” için TFF’ye ye teşekkür etmeyi kendime borç bilirim. Bu milimetrelik kararlarının devamını bekliyoruz!

Q7’nin az daha bir çuval inciri berbat edecek hareketi der iken, defans bakanımız Marcelo kafayı çaktı, fişi çekti (hayır faul yok, bununla kendini bırakırsan, yarın sana gülerler!) Yazmaktan sıkılmayacağım sanırım. Bu maliyete, bu adamı biz nasıl bulduk? Kesinlikle transfer başarısıdır. Aynı Fabri’de olduğu gibi.Bizim adam gibi adamımız,gözünün mosmor olduğu pozisyonda, kafatasının kırılmasını kıl payı atlattı bugün.Maçtan sonra penaltı ve bu sorulunca da ”takılmamak lazım” dedi geçti.Her hafta ortalığı yıkan ”iri” meslektaşına ve onun yöneticilerine selam olsun.Bu çocuğun bu yüzü,sizin yüzünüze gözünüze dursun!!

Q7 açık ara maçın iyisi. Talisca kötüsü, Tosic en çalışkanı (bütün takıma onun istek ve arzusunun geçmesini diliyorum) Babel ise en yaratıcısı. Yapamadıklarımız; oyunun kontrolünü tam olarak sağlayamamak ve oyunda hareketsiz kalmamız. Koşu mesafemizi mutlaka oyuncu bazında 12-13 km ortalamaya çekmeliyiz! Yaptıklarımız; sakin kalabilmek (artık bizde soğukkanlıyız), maça taktik olarak iyi hazırlanmış olmamız, hala kimliğimizi arar iken kazanarak devam etmemiz, her şeyin farkında olan Büyük Şenol Güneş faktörü…

Lider takımın, lider taraftarını tebrik ederek bitirelim.Hocamızın dediği gibi : Hep daha iyisini aramalıyız!!

 

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.