Akhisar Belediyespor-Beşiktaş Maç Sonrası

Virajlar!

Kritik bir dönemeci maalesef yine dönemedik. Önce fb maçı, sonra Paşa ve yine Akhisar. Hepsini elimizin tersi ile ittik. Soranlar oldu, Akhisar çok mu motive idi, ya da çok mu iyi oynadı? Hayır, oyunu ve pozisyonları elimizle verdik, bireysel hatalarda yaptık, taktiksel hatalar da. Defansımız başta olmak üzere, ne takım, nede Şenol Hocamız gerekli tepkiyi veremedi.

Takımın Abileri!

Oyuncularımız, özellikle takımın abileri ya da diğer değişle omurgaları bu eşiklerde hep su kaynattı maalesef. Serdarın kenarda ağlaması duygusal ve insani olsa da, takımın en eskilerinden bir oyuncuya saha içinden bakan ben olsam mesela, hüngür hüngür ağlayan, her şey bitmiş gibi davranan birini görmek, beni itmez, tersine, aynen Serdarın yüzünde gördüğüm gibi ümitsizliğe sevk edebilirdi. Çok şey yaşamış, bazı hezimetleri kendi gözleri ile görmüş, bazılarının bizzat sorumlusu dünkü sağ bekimiz, daha dirayetli olmalı, takıma hüzün, umutsuzluk değil, hırs ve azim aşılamalı. Allah’tan Cenk, cenk etmeye devam etti de hem gözyaşlarını, hem de bir puanı kurtardık.

Defans yada Eksik Kadro!

Şenol Hocanın takımlarının ortası olmadığını, hocamızın da denge oyununu hiçbir zaman tercih etmediğini, bu saatten sonra denemenin de faydadan çok zarar olacağını defalarca yazdık ancak, dünkü bireysel defans hatalarından sonra, Boyko+Serdar+Marcelo+Tosıc+Beck yada başka değişik kombinasyonların işe yarayıp yaramayacağını soran çok oldu;

Bunların hepsi yapılabilir. Esas soru hocamız buna 4 maç kala yanaşır mı? İsmail’in son maçlardaki vaziyeti artık bizi çileden çıkarsa da, hücum konusunda etkin tek bek olan İsmail’i hoca şimdi keser mi? Keşke daha evvel düşünülse ve denense idi. Esas sorun, başta defanstaki,sonra eldeki bu tek yönlü oyuncu kadrosu. Çok baş ağrıttı, ağrıtmaya da devam ediyor. Keşke hocamız transfer dönemlerinde yumruğunu masaya vursa idi ama, hoca hiçbir zaman bu tarz biri olmadı sanırım. Hep eldekini iyi kullanmaya çalışan tarzda bir hoca oldu Şenol Hocamız. Kendi inancı ve marifeti ile buraya kadar gelen takımı yine hoca Şampiyon yapacaktır ancak, sezon sonu konuşulacak mevzu da çoktur. Kısaca bu defans hattına bu saatten sonra kimi yamar isen yama, yine de yürekler elde olacaktır.

Defans hattı gerek bireysel, gerek bütün olarak bu kadar arıza veren takımın ne yapması gerekir? Daha evvel defalarca yazdık, ön tarafta rakipten daha çok atması, oyunu hep önde oynaması, defansı önde yapması, fişi erken çekmesi gerekir. Peki Bursa maçı dahil ilk golden sonra, fişi çekecek fırsatların başta Q17 ile yaratılması da tesadüf müdür? tabi ki değil. Aynı Olcay da olduğu gibi, top senin ayağına gelmez, sen ister ve ona gidersen o seni bulur. Q17 istiyor, çalışıyor, fizik olarak formda ancak neden fişi çekemiyor? Neden tabelada hep 0 ? Neden maç 2 ya da 3-0 koparılamıyor? İşte burada Q17’nin Barca da değil de, bizde oynamasının sebebi yatıyor. ‘’Final kararlarındaki yanlış tercihler’’.

Q17 pas yerine kaleye vuruyor, kaleye vurması gereken yerde pas veriyor. Ya da bunların hepsini 1 salise geç yapıyor! Bu yüzden de fişi erken çekemiyor, çekemiyoruz. Q17 severler kusura bakmasın, Töre bitik, Kerim kararsız, Olcay fiziki olarak hepten haşat olsa da ben hala Q17’nin kenardan oyuna girmesini savunuyorum. Diri girip, fişi çekebilmesini yani.

Gözden Kaçan Ortasaha!

Bunların dışında sürekli yazdığım ama sürekli de gözden kaçan orta saha hususunu tekrar yazayım. Veli-Tolgay bir riskti ve görünen tutmadı. Buraya adam alınsın diyen çoğunluktan biride benim biliyorsunuz. Oğuzhan’ın defansif yanının vaziyeti dün istop etmek istediği topta iyice ortaya çıktı. Önde olduğun maçlarda oyunu tutma adına Oğuzhan’ı forvet arkasına alıp Sosa yerine içeri atabileceğin ‘’iki yönlü bir orta saha’’ olsa idi kulübende, hem defansın bu kadar açıkta yakalanmaz, hem de oyuna müdahelen daha sağlam olurdu. Maalesef ahlar ve vahlar, yapılmayan transferleri geri getirmiyor işte.

O kupa buraya gelecek!

Çok uzattım, bağlayalım. Artık top oyuncularımızda.Stat açıldı,Akhisar da 10.000, İnönü de 45.000 kişi, dışarıda milyonlar, destek verdi. Kalan 4 maçı alıp, kupayı tribünlere getirmek boyunlarının borcu artık. Mazeret kabul etmiyoruz. O kupa buraya gelecek..O kadar..

Cem Göncü/ @cemgonc

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.