Akhisar Belediye 0-3 Beşiktaş

”ARTIK LİG’DE İŞİMİZE BAKACAĞIZ…”

Bayern Dönüşü Şenol Hocamızın kelimeleri bunlar. Beşiktaş takımı ve taraftarı işine ciddiyetle yaklaşınca oluşan enerji karşısında kimsenin karşılarında duramayacağının da resmi…

Bu gecede herkes gördü ki, lige tamamı ile dönmüş bir Beşiktaş, bu ligin ağası.

Sonuç ne olur bilemem ama kulübe dezavantajını yaşadığımız Şampiyonlar Ligi dönüş maçlarından sıyrılmış, tamamı ile lige konsantre olmuş Beşiktaş, eksiklerine rağmen bu ligin üstünde…

Bütün hafta üzerimizdeki tedirginliği de inkar etmek olmaz. Akhisar maçlarındaki sıkıntılarımız ortada iken ”rahatız” diyene de rastlamadım şükür.

Şükür, çünkü ”5 atarızzz” diyen saçma feryatlar yerine, bizim kulüp kültürümüze en çok uyan ; ”Savaşın’‘ ‘‘Haydi” ‘‘Dikkat” kelimelerini sizlerden daha çok okuyunca, ”Bu iş olacak” dedim kendi kendime… Yanılmadım Şükür…

PAMUKLARA SARILACAK ADAM: BABEL

Geçen hafta ”İlk Adriano ile önce onun ismini yazarım” demiş olmaktan mutluyum. Bu takımın oyun aklı ve sahada pamuklara sarmamız gereken Babelimiz bugün oyunu aldı götürdü. Negredo ile yer değiştirdiği her pozisyonda etkili oldu.

Maçtan sonrada Ajax yıllarında forvet başladığını, orada da rahat olduğunu bir güzel anlattı. Yine geçen hafta anlatmaya çalıştığım Cenk ve duvar olan adam eksikliğini de Caner bu hafta güzel oyunu ile kapattı.

Hala geri dönüşlerde sıkıntıları çok olsa da, 18 pas hatası gibi inanılmaz bir rakama ulaşsa da, onun da oyunundaki devamlılığı, arttıkça artan fizik kondisyonu ve hücum verimliliği, sevinmek için başka bir sebep..

MEDEL-ATİBA

Maçtan evvelki geleneksel ”Kadro böyle olur mu hocaaaa” şenlikleri, erken golümüz ile boşa çıksa da, Beşiktaş orta sahasının kimlerden oluşacağını, aslında 3 oyuncunun, bir tam 6 numara etmediği gerçeğini de göz önünde bulundurup, artık tamamı ile hocaya bırakmak sanırım en doğrusu.

101 pas isabeti, 120 topla buluşma ile üstüne ”Topu oyuna doğru sokma” işini üstlenen Medel’e, Atiba; 80 isabet, 98 topla buluşma ile eşlik etti.

Top kapma liderimiz Adriano olsa da, Medel-Atiba erken gelen golün rahatlığı ile de orta sahamızı çok da güzel idare ettiler.

Yine hocamızın ”çok top kaybettik” demecini bu seferlik kulak arkası edelim. Yoksa verilen bazı pozisyonların izahı yok…

GOL KATKISI..

Forveti bu kadar verimsiz bir takımın katkı krallarının Talisca ve Babel olması,tam da bizim Fante’nin ”İçeride Talisca, Dışarıda Babel” tezine uygun..

A sınıfı takımların öndeki 3 oyuncusunun ve iç içe geçmiş orta sahalarının gol sayıları ortada iken, buna ”çok büyük bir nimet” yaklaşımı tartışılır ama Talisca ve Babel bu takımın skor yükünün ve verimlilik istatistiklerinin liderleridir.

Çokça kaybolan Talisca, bugün yine oyuna ağırlığını koyamasa da ”Züpper Ligin” dinamikleri içinde altındır. Keşke uygun bir fiyata alınabilse de gerektiğinde hamle oyuncusu olarak da kullanabilsek.

KALDI BEŞ…

Kahin değilim ama 2-3 hafta önce Twitter’da yazdığım gibi; ”Umut edenlere ve İnananlara Gölge Etmeyin” kelimelerimin tam da arkasındayım.

Zaferler her zaman hayal edenlerin ve umudunu kaybetmeyenlerin olmuş, inanmaktan vazgeçmeyenlerin omuzlarında yükselmiş iken, İngilizce ifadesi ile ”hater”lar  Türkçesi ile ”sürekli nefret edecek bir şey bulanlar, nefret etmeyi sevenler” bile artık sanırım inanmaya başladılar.

Dediğim gibi ne olacağını bilmiyorum ama 5 maç yine takımımızın arkasındayız. Ölene kadar da Beşiktaşlıyız!!!

 

Cem Göncü

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.