Adanaspor 1-2 Beşiktaş

10 Ocak 2016’da, bu tabloları ekleyip şunları yazmışım;

ocakta-besiktasgecen-sene

Yukarıdaki tablonun sahibi ve 41 gol atmış bir takıma, giriş yazısı yazılacak ise tebrik ve takdir ederek başlamaktan başka çare yoktur. Sadece hücum hattının attığı 38 gol ve yaptığı 26 asist, başlı başına başarı iken en yakın rakibin 27 gol atması da ortadaki tabloyu rahatlıkla açıklar. Toplamda 187 dakika süre almış Kerim’in 3 gol 2 asist ile oynaması, 380 dakika ile Cenk’in 5 Gol 3 asisti, her türlü desteği alan Van Persie’nin 6 golü ile karşılaştırılınca, Şenol Hocanın ve oyuncularımızın ne büyük bir iş yaptığı anlaşılır. Ben takdiri size, övgüyü takıma bırakarak, bu sefer neyi yapamadık ona bakmak istiyorum;

Kanat oyuncuların forvet, forvetlerin kanat olduğu, sabit santraforların büyük takımlarda barınamadığı modern oyunda, gol yükünü kanat forvetler çekiyor. Evet, artık kanattaki 2 oyuncunun öncelikli görevi topu taşıma olduğu kadar, topu kaleye de sokmak! yani kanatlar artık kanat forvet.

İlerideki dörtlüden kanat forvetler ve bekler, özellikle sıkışan oyunlarda artık baş aktör. Büyük takımlarda skor yükünü çeken bölgelerde burası. (Suarez/Neymar: 37 Gol, Bale/Ronaldo: 34 Gol, Walcott/Campbell/Sanchez: 16 Gol, Mahrez: 13 Gol, De Bruyne/Sterling: 19 Gol)

Peki Beşiktaş sıkışan oyunda gol pozisyonu yakalayamıyor mu? Yakalıyor ama maalesef atamıyor. İşte burada ”skorer kanat” devreye giriyor. Olcay/Q17 : Toplam 7 gol, Olcay/Gökhan  yine toplam 7 gol atabilmişlerÜçü beraber artı Kerim’in toplamı ise: 15 Gol. Her ne kadar en yukarıdaki örnekler üst düzey takımlar ve oyunculara ait olsa da 4 kanat oyuncusunun skora katkısı maalesef yeterli değil ve çok pozisyona girilen maçların erken kopmama sebebi de burada saklı!

Bugün 19.11.2016 ve durum Orta saha ve Kanatlar; 

Oğuzhan: 2 Gol 1 Asist

Tolgay: 0 Gol 1 Asist

Atiba: 0 Gol 1 Asist

İnler: 0 Gol 1 Asist

Kerim: 0 Gol 0 Asist

Olcay: 2 Gol 0 Asist

Q7: 2 Gol 5 Asist

Talisca: 5 Gol 1 Asist

Toplam: 11 Gol 10 Asist

 

Forvetler  ;

Ebubekir: 4 Gol 1 Asist

Cenk: 7 Gol 2 Asist

Ömer: 2 Gol 0 Asist

Toplam: 13 Gol 3 Asist

 

fullsizerender

 

Bakın bunları kadro farkı ya da ”ulan Sosa ,Gomez ne büyük adamlardı” demek için yazmıyorum. Orta sahamız ile forvetimiz arasındaki 20 metrelik kocaman boşluğu ve mevcut kanat adamlarımızın zaten hiçbir zaman ”skor yapabilen” adamlar olmadığını hatırlatmak için yazıyorum. Tolgay’ın bugün çok kaçırsa bile, o boşluklara her zaman girmesinin şart olduğunu görelim diye yazıyorum.(0 Gol 1 Asist onun yeteneklerinde kabul edilemez! Büyük takım orta sahaları gol atmak zorundadır. Tolgay ya da bir başkası!)

Yukarıda göreceğiniz ortalama pozisyonumuzdaki 3 orta sahamızın nasıl halen üst üste bindiklerini,Tolgay’ı ileri ucun bir parçası olmasının şart olduğunu ama özellikleri itibarı ile hala bunun olmasının zor olduğunu görmemiz lazım. Artık devrede 10 numara ya da ne derseniz deyin, forvet ile orta sahayı bağlayacak bir adamın, ”skor yapabilen” bir kanat forvetin alınmasının en büyük öncelik olduğunu görelim diye yazıyorum. Unutmayalım;  Züpper ligde atan kazanır! Bu lig tutanların olduğundan çok, atanların ligidir! (Bakınız geçen sene!)

Şampiyonlar Liginde atlanacak tur ile bu transferlere Stoper+Forvet eklemek pek ala mümkün.Kerimin artık kiralanması,Atınç’ın maalesef gelişememesi durumu bende şu dakikada sabittir.Yalçın-Visca gibi rakibin kalbini almak hayal midir onu bilemem ama çokta güzel durur sanki takımda.

Hafta içi tarihi bir maça çıkacağız. Allah yardımcımız olsun. Her vurduğumuz gol olsun, kader kısmet yanımızda olsun!

.

Cem Göncü / @cemgonc

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.