Yan Yana Ya Da Karşı Karşıya

Maç öncesi kadronun genel olarak beğenilmemiş olması en büyük güvencemdi. Türkiye’de, özellikle futbol konusunda, kalabalıklar kolektif olarak doğruyu bulamaz. İstisnasız bir konuda birleşiliyorsa, oybirliğiyle bir şeye olmamış deniyorsa, kesin bir hikmeti vardır, tersi çıkar. İnanmıyorsanız bahis şirketlerine sorun. Gülmekten dilleri dönerse futboldan ne kadar iyi anladığımızı onlar anlatsın.

Gökhan Gönül oynayacak durumda olmadığı için maça iki sol bekle başladık.

Sağ bek yedeğimiz olmadığı için de tüm maç Caner’e tahammül ettik.

Forveti uzun boylu Eren Derdiyok olan, stoperlerini de hücuma gönderip doldur boşalt oynayan bir takıma karşı mücadele ettiğimizden, görünenin bir o kadarı da yerin altında Medel kardeşimizi stoper oynatamadık. Yerine oynatabileceğimiz Roco-Pepe sakattı, Necip stoper başladı.

Lens bacağın bir kısmını Sarpsborg maçında bırakmıştı. Babel sanırım kontrat eksikliğine bağlı komplikasyonlar yaşadığı için tedavi görüyor. Töre, ter idmanı safhasında. Bir kanat Pektemek’e kaldı. Quaresma etkili değildi ve fakat elimizdeki mesleği kanat oynamak olan tek sağlam oyuncu olmak gibi bir önemli özelliği var.

En iyi santraforumuz 19 yaşındaki Güven.

Dorukhan şahane top oynuyor, onu da yayıncı kuruluşa beğendiremedik. “Derbi atmosferinde bu risk alınır mı?” dediler. Atiba girdiğinde asıl riskin onu oynatmak olacağını gördük.

Takım Perşembe başlayıp Cuma biten bir maç ve arkasından uzun bir uçak yolculuğu yaptı.

Bütün bu olumsuz şartlara rağmen bu maçı kaybetseydik Hoca’yı elinizden alamazdık.

Maçtan önce sizi güzelce hazırladılar. Bugüne kadar zaten ince ince kıvama sokmuşlardı. Hiç farkında olmadan “Hoca formsuzlar”, “bu maç Hoca’ya yazarlar”, “Türkiye’nin en iyi kadrosu” lafları falan iyice bir “ya hakikatten haaa” çizgisine geldiniz. İlmek ilmek işlediler, yumuşak kil gibi oynayıp istedikleri şekle getirdiler sizi. Beşiktaş’ın o kadar gerçek eksiğinin içinde hiç olmayan bir derdimizi; “sözde Hoca sorunumuzu” kendinize dert edindiniz.

Dert üstü murad üstüydük, bir Hocamız aksıyordu.

Bizde hayranlıklar samimiyeti, o tek taraflı samimiyet duygusu da beraberinde hayran olduğumuz kişiyi zihnimizde sıradanlaştırmayı getirir. Zeki Müren de sizi görüp “kardeş sen hayırdır?” diyemediği için bu tek taraflı alış-veriş uzadıkça kendi kendine havaya girmeler başlar. Biz Kemal Sunal’ı yolda gördüğümüzde adama “eşşoğlueşşek” diye bağırıp sırıtan milletiz. Uzunca uzaktan uzağa seyrettiğimiz herkesi bir süre sonra ailenin ferdi gibi gördüğümüz için bu bize normal gelir. Hoca ile de dört seneyi doldurunca sanırım saygı, yetkinlik, bilgi birikimi ve insan kalitesi bariyerini tek taraflı kırmaya hak kazandığımıza karar verdik. Bize iki şampiyonluk yaşatan Türkiye’nin en iyi hocasına ailenin laftan anlamayan inatçı ihtiyarı muamelesi çekmeye başladık.

Beşiktaş gün yüzü görmese zil takıp oynayacak adamlar Hoca’ya yürüyünce bile, “yav bunlar bizim iyiliğimizi ister mi?” diye düşünmek zahmetine girmedik.

Bugün maç öncesi yayında gençleri oynatması eleştirilirken birisi “geleceğe yatırım yapıyor olabilir” dedi. Tümer Metin de “iyi de sen görecek misin?” deyiverdi. Bu adama canlı yayında bu lafı etme rahatlığını biz verdik.

Herkes neyin Beşiktaş faydasına olduğuna kendi karar verip, o doğrultuda fikirlerini söylemekte özgür.

Fakat ben yine de Şenol Güneş ile omuz omuza durmayıp karşısına geçince, toz duman dağılıp çok geç olduğunda, sağınıza baktığınızda Tümer Metin ile göz göze gelip, onca zaman yan yana durmuş olduğunuzu görmeyin isterim.

 

Cem Fante

 

Yan Yana Ya Da Karşı Karşıya” hakkında 1 yorum var

 1. NejdetHastürk on

  asla maç öncesi şu kadro çıksın, bu oynasın diyemem çünkü takımla beraber olan bir hoca var ve onun tercihlerine saygı duymak futbolun gereğidir.
  şuna eminim benim ölümüm Beşiktaş yüzünden olacak ve dün akşam da anladım ki caner benim celladım olarak gönderilmiş..
  pembe tezkereye gelince…
  pembe tezkere işte.. tek bir kelimeye bile değmez.
  Kaleminize, elinize, yüreğimize sağlık.
  En Büyük Beşiktaş…

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.