Takım Kimyası Üzerine

Beşiktaş seviyesinde görmediğimiz her oyuncu def olup gitsin mi?

4 gün önce NBA ligi takımlarından 76’ers 37 yaşındaki Elton Brand ile yıllık 1.6M$’dan 1 yıl daha anlaştığını açıkladı.

Elton Brand geçen yıl 82 maçın 17’sinde forma giydi, o maçlarda da ortalama 13 dakika oynadı. Bu yıl büyük ihtimalle hiç oynamayacak. Peki 76’ers neden dünyada 450 kişiye nasip olan, bir NBA takımının kadrosunda olmak başarısını Elton Brand’e uygun gördü? Üstelik NBA takım kadroları sadece 15 kişiyle sınırlıyken?

Çünkü Elton Brand Trabzonlu.

Gülmeyin. Koskoca Beşiktaş takımının oyuncu tercihleri böyle yapılıyor dendiğinde, ulan acaba mı diyordunuz içinizden. Bakın size kafanızı daha da karıştıracak bir hikaye anlatayım.

Elton Brand Duke üniversitesi basketbol takımını 1999 Final Four’a taşıdı. Oradaki koçu kimdi?

Mike Krzyzewski, hani şu son 3 olimpiyatta Amerikan Basketbol Milli Takımı’nın da koçu olan, 1980’den günümüze de Duke Üniversitesi Basketbol takımını çalıştıran adam.

2005 yılında onu milli takımın başına getiren Amerikan Basketbol takımının direktörü Jerry Colangelo geçen yıl ayrılıp bir NBA takımının yöneticiliğine geçti. Hangi takım?

76’ers.

Peki 76’ers da Elton Brand’in oynadığı mevkiinin asıl yıldızı kim? Geçen yılki draftta 3. sırada seçilen 20 yaşındaki Jahlil Okafor. Jahlil Okafor, hangi üniversite takımındaydı?

Duke 🙂 

Bir an şu ilişkiler ağının Beşiktaş’ta yaşandığını hayal edin. Benim gözümün önüne direk benzin bidonları ve darağacı kalaslarıyla tesislere yürüyen kalabalıklar geliyor. Twitter’da muhalefet “indirdiler, paraları indirdiler” diye dövünüyor. Beşiktaşlı kongre üyeleri Duke Üniversitesi’ne“abi bu iş en son kaça bitti” diye mektup yazıyor, divan kurulu “işte borcumuz böyle 5 milyar$ oldu” diye açıklama yapıyor. Olaylar olaylar…

Mevzu aslında gayet basit. Jerry Colangelo büyük ihtimalle zaten onun tavsiyesi ile draft ettiği Jahlil Okafor’un “takımın sürekli yenilmesini kabullenemediği için” saha dışı sorunlar yaşadığını, bir tavsiyesi olup olmadığını sormak için Mike Krzyzewski’yi arıyor.

Mike da eskiden beri tanıdığı ve zaten 76’ers kadrosunda bulunan Elton Brand’in, hem aynı mevkiinin geçmişte başarılı bir oyuncusu, hem de Duke ortak noktaları olduğu için Jahlil ile kolay anlaşacak ideal bir rol model olduğunu, sözleşmesini bir yıl uzatmanın faydalı olabileceğini söylüyor.

Yani adamlar gelecekte yıldız olmasını bekledikleri bir oyuncuya sadece abilik etmesi, NBA hayatına uyum sağlatması ve tecrübelerinden yararlandırması için Brand’e 1.6M$ ödeyip, 15 kişilik kadrodan 1’ini tahsis ediyorlar.

Şimdi bu noktada durup bir şey sormak istiyorum.

Tamam bizim Hoca memleketçi, “ya bir durun sakin olun” diyen bizler gözümüzün önünde olan biteni göremeyen geri zekalılarız da, acaba bu takım kimyası hakikatten önemli bir şey olabilir mi?

Bir oyuncunun sahada yaptığı hataları belli bir noktaya kadar göz ardı etmenizi sağlayacak, takım içinde yaşamadan anlamayacağınız, masaya getirdiği başka artıları var mıdır?

Mesela Oğuzhan’ın işine saygı göstermesinde Necip ile yakın arkadaş olmasının etkisi nedir. “Necip gitsin Beşiktaş’a ne katıyor?” derken, Necip gitseydi Oğuzhan’ın bu seviyede olacağını bana garanti edebilir misiniz?

Bunları yazarken hangi oyuncumuzun bu konuda ne katkısı var en ufak bir fikrim yok. Belki de hem performans göstermeyip hem takımı karıştıranlar var. Benim derdim oyuncularımızın bir takım görüntüsü vermesine bu kadar sevinip, aynı zamanda takım ilişkilerinde ne rol üstlendiğini bilmediğimiz adamların yedek kalmasına da tahammül edemeyip, takımdan def olması talepleri.

Özetle olaya şöyle bakıyorum, size de soğukkanlılıkla bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim:

Takım kimyası önemli/önemsiz konusunda kim haklı?

  1. Milyar dolarlık organizasyonları yöneten başarılı yöneticiler
  2. Twitter’dan fikir belirten genç arkadaşlar.

Beşiktaş’ta takım içi ilişkileri en iyi bilen kişi kim?

  1. Bizi geçen yıl şampiyon yapan, takımla yaşayan, insan ilişkileri üstadı Hocamız
  2. Twitter’dan fikir belirten genç arkadaşlar.

Başka sorum yok.

 

Yukarıdaki yazıyı geçtiğimiz yılın Eylül ayında yazmıştım. Sonra araya öncelik vermemiz gereken başka konular girdiği için yayınlayamadık. Bu yazıyı yazdıktan bir ay sonra Elton Brand basketbol oynamayı bıraktı. Ama yeni işi yazıdaki çıkarımları doğrulayacak nitelikteydi. Yine 76ers takımında, “Oyuncu Geliştirme Danışmanı” adıyla “yaratılan” bir göreve başladı. Yani 76ers ona “sen zahmet edip basketbol da oynama, yeter ki yıldız olmasını beklediğimiz Joel Embiid, Jahlil Okafor gibi oyuncularımızın gelişimine katkıda bulun” dedi.

Bu tip konular sürekli önümüze gelecek. Bu takım kimyası meselesinin, tamamen göz ardı edilecek bir şey olmadığını arada kendime de hatırlatmak için; bir de Demba, Ersan niye geri geliyor diye konuşulurken göz ardı ettiğimiz bir şeyler olabilir diye, bu yazıyı paylaşmak istedim.

Mesela Fransızca konuşan Demba’nın kendisiyle aynı mevkiyi oynayan ve Fransızca konuştuğu için takımda kimseyle yakınlaşamayan Aboubakar’ın gelişimine ve uyum sağlamasına bir yardımı olacak mı, takip etmekte fayda var gibi geliyor.

Selamlar…

 

Cem Fante

Takım Kimyası Üzerine” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.