Ne Var, Ne Yok?

Ana fikri “Biz her zamanki çirkefliklerimizi ve vandallıklarımızı yaptık. Neden hiçbir şey yokmuş gibi davranmıyorsunuz?” olan binlerce yorum var.

“Bizim Caner’in varlığından bile tahrik olmaya, insanlara koro halinde küfür etmeye ve elimize geçeni fırlatmaya hakkımız var, çünkü doğuştan mağduruz üstelik bilete para verdik” olan binlerce yorum var.

Bütün meseleyi “kan çıkıp çıkmadığı” üzerinden konuşan; dikiş, yara, kesik, saç, sargı, doktor, fotoğraf ve düşüş beğenmeyen binlerce yorum var.

Her şeyi “Pepe çıkarken alkışladı. Q7 korneri hızlı atıp kaçmadı. Caner oynadı. Tolga küfür ve madde yağmuruna tepki gösterdi. Biz de tahrik olduk” şeklinde açıklayıp gönlü rahat olan ama Volkan kaleden karşı tribüne koşup kayarak sevindi, Persie tribünlere dil hareketleri-şortunun içinden el hareketleri yaptı, Fernandao sokakta yapsa karakolda bitecek edepsizliklere imza attı dendiğinde “ihi ihi ihi iyi yaptı, nasıl delirdiler” diyecek binlerce taraftar var.

Bir çeşit operasyon yapıldığına, Beşiktaş’ın futbol oynamaya çıkmadığına velhasıl takımlarının zinhar suçlu olmadığına insanları ikna etmeye çalışan, Türkiye’nin en saygıdeğer futbol adamlarından Şenol Güneş’in böyle bir tiyatroda yer alabileceğini televizyon ekranlarından söyleyecek pişkinlikte, “sen kimsin?” dense “Ahmet abinin yakınıyım o beni işe sokmuştu” dışında bir vasfı olmayan bölük bölük yorumcu/muhabir var.

Ne yok biliyor musunuz?

İzan, ahlak, kalite, utanma, empati yok.

Mantıklı açıklayayım deseniz muhatap yok, delil göstereyim deseniz dinleyen yok, tartışılmaz şekilde kanıtlayayım deseniz fikri değişecek yok.

Müthiş haklı olduklarına, yaptıklarının yanlarına kalması gerektiğine, aslında zaten yanlış bir şey de yapmadıklarına, kendilerine verilecek her cezanın onları mağdur etmek isteyen federasyonun/fetönün/politik erkin/dış güçlerin oyunu olduğuna inanmış, konu futbol olunca genetiği değiştirilmiş sebze gibi DNA’sı değişip insanlıktan çıkan, toplu hipnozla cinnet arasında gidip gelen milyonlar var.

Çok sevdiği Hoca’sına yapılanları ve halini görüp kendi canı yanan insanların sağa sola laf yetiştirmek zorunda kalmaktan acısını yaşamasına fırsat yok.

Ama hele durun. Şurada kaldı beş maç. Bu düzen değişecek. Artık diyalog yok.

Mücadele var. Acımak yok.

 

Cem Fante

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.