Maçın Ardından

Ben her maç yazısına; “maç yazısı yazmayı sevmiyorum” diye başlıyorum.

Sıkı okuyuculara fenalık gelmiş olabilir. Kendimce haklı bir sebebim var. Şenol Güneş’e bile kadro / taktik konusunda akıl veren insanlara benim anlatacak neyim olabilir diye düşünüyorum hep. Fakat işin bir de yazı yazmaktan mutlu olma kısmı var. O yüzden sanırım yavaş yavaş bu topa gireceğim.

Antalya-Kasımpaşa-Bursa fikstüründen 7 puan kötü değil. Kasımpaşa maçında puanı nasıl kaybettiğimizi bilmesek, daha da pozitif bakardık belki. Bursa maçından daha iyi oynayıp, daha hakim götürdüğümüz maçta bıraktık iki puanı. Sağlık olsun diyeceğiz.

Bu geceki maçta oynanan oyun pek kimseyi mutlu etmedi. Gerçi beğenilen/beğenilmeyen oyuncularda yine bir ortak görüş yok, onu da söylemek lazım. Yine de beğenilmeyenler listesinde en çok adı geçen herhalde Oğuzhan’dı.

Gerçekten kuvvetsiz gözüktü. Patlayıcılık gerektiren bir-iki pozisyonda da vites büyütemedi. Fakat iyi gününde olsaydı da ne kadarını fark ederdik çok emin değilim.

Caner çok iyi bir sol bek, çok da içten oynuyor ve fayda da sağlıyor. Ama sanki başka bir oyunun çok iyi sol beki. Orta sahadan kesilen ortalarla, bir an önce topu ceza alanına indirmeyle oynanan bir oyun var. Ligimizde sonuca da gidiyor. Fakat ne o oyun bizim oyunumuz, ne de o oyunun 8 numarası Oğuzhan. Uzun ortalar uzun ribauntlar demek. Alıp tekrar oyuna sokabilirseniz, şut çıkarabilirseniz bir abluka oyunu oynarsınız. Döneni toplayamazsanız da büyük sıkıntı yaşarsınız. Mesela bu oyunun 10 numarası Talisca olur. Bu oyunun 8 numarası da Medel olur ama Oğuzhan olmaz.

Bence asıl soru tabii, Oğuzhan’ınız varsa, bu oyunu oynar mısınız? Yoksa ona daha uyacak bir on numara (Sosa?) ve Adriano gibi bir sol bekle, bizim gözümüze daha hoş gelen, geometrisi de daha sağlıklı olan eski oyununuza mı dönersiniz?

Ya da takımınız bu geçişleri yapacak taktik ve kişisel olgunlukta ise pas oyunu 10 numarası işini de bir transferle halledip maçın ve sürenin durumuna göre iki formasyonu dönüşümlü mü talep edersiniz?

Bunların hepsini Hocamız belirleyecek.

Bana göre üzerinde düşünülmesi gereken bir mesele daha var.

Beklere alan açılması için kanat oyuncuları zaman zaman içeri kısarlar.

Fakat Caner’in durumunda bu Babel için sabit pozisyona dönüşüyor. Bu durumda Babel kendisi çizgiyi kullanamıyor, çok iyi yaptığı çizgiden içeri hareketlenip şut çıkarma işini yapamıyor ve en önemlisi ortaların çoğu erken ve kendi kanadından geldiği için arka direkte pozisyon alan 2. Forvet olamıyor.

Bizim özellikle geçen yıl Q7 üzerinden oynamamızın bence en önemli sebebi; Q7 ceza alanına girmediği için diğer kanattan yapılan ortalarda içeride çoğalamamamız, bunun en pratik çözümü olarak da ağırlıklı orta yapılacak kanadı sağ taraf seçmemizdi. Şimdi bu pratiği de pek kullanamıyoruz.

Üstelik Q7 çizgiyi çok sevdiği için sağ tarafta bir üst üste binme durumu yaşanıyor ya da genellikle içeri kısan Adriano oluyor. Beki çizgiye indirerek alanı açma opsiyonunu sağda kullanamıyoruz.

Bu saydıklarımın hepsi, ya Hocamızın oyuncuların alışkanlıklarını ve içgüdülerini törpüleyerek, kendi istediklerini yaptırabilmesiyle ya da elimizdeki kadro derinliği ile (+1 orta saha) çözülebilecek meseleler. Benim çözüleceğine de güvenim tam. Problemleri görüp, sonra onların nasıl halledildiklerini seyretmek, ne gibi çözüm anahtarları kullanıldığını gözlemlemek de herhalde işin teknik-taktik tarafına kafa yoranlar için en büyük keyif.

“Yeni oyuncuları adapte etmek için bizim aklımızdaki takvime uymuyor” konusu biraz daha farklı. Yeninin cazibesine ben de kapılıp bolca seyretmek istiyorum. Şampiyonlar Ligi’nde bize seviye atlatması için alınan oyuncuların grup maçları başlayana kadar oynayarak adapte olması ve form tutması da akla yakın geliyor. Fakat Hocamızın bunu yapmamasındaki sebepleri, ya da farklı önceliklerini bilmeden, “sebep ne olabilir ki?” kolaycılığına kaçamıyorum.

Hocamız hem kendi takvimine göre hareket etmeyi, hem de görüşüne saygı gösterilmeyi hak ediyor. Bize de Hocamızın formumuzu zirveye çıkaracağız dediği 5.-6. Haftaları beklemek düşüyor.

 

Cem Fante

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.