Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 8

BEŞİKTAŞ’IN ÇOCUKLARI

Gelecekte Beşiktaş taraftarı olacak şimdiki miniklerin sayısı ve armaya bağlılık seviyeleri, yani onların Beşiktaş’la kuracağı ilişkinin derinliği; büyüme çağlarında kulübün başarılar kazanıp kazanmamasına bırakılabilir mi?

Bizim Beşiktaş’la ilgili biriktirdiğimiz anıları yeni kuşaklara bırakma isteğimiz, onlarda da aynı karşılığı bulur mu?

Meseleleri daha tam anlamadan, sizi taklit ettikleri için tekrarladıkları davranışlar kalıcı mıdır?

İdeal olan, bizim onları küçük yaşlarda Beşiktaş’ı kendi mutlu olduğumuz şekilde yaşamaya çektiğimiz; maçlara, imza günlerine, maç yayını yapan mekanlara götürdüğümüz gibi, onların bu ilişkiyi yaşlarına uygun bir şekilde de yaşayabilecekleri alanlar açmak değil midir?

Neden sürekli soru sorup bir türlü konuya giremiyorum?

Tekrar merhabalar, Beşiktaş’ımızın başarılarının sürdürülebilir olması, taraftarıyla ilişkilerinin derinleşmesi ve finansal konularda elinin rahatlamasıyla ilgili kafa yormaya devam ediyoruz.

Konunun başlığını ve girizgahı görünce aklınızdan “anladığımız kadarıyla her kuşu sevdin, hiç leylek yakalayamadın mı?” sorusunun geçtiğini tahmin edebiliyorum. O yüzden öncelikle sizden meselenin yurtdışında ne kadar ciddiye alındığıyla ilgili aşağıdaki kısa videoyu izlemenizi rica ediyorum.

Bende böyle bir sıkıntı var. Bu gibi konularda büyük düşünen, geleceğe yatırım yapan ve kulübü için değer oluşturan işler gördüğüm zaman, bu Beşiktaş’ıma yakışır diye iç geçiriyorum. Her Beşiktaşlının normal davranışı sayılacak bu tavırdan sonra, bende farklı olarak ve kafamın kayışının çok önceden kopmuş olması sebebiyle, zihnim bu noktaya nasıl varılabileceği üzerinde boş dönmeye başlıyor. Kör-topal bir yol haritası çıkarmadan da rahata eremiyorum. Aşağıda okuyacaklarınız bu yol haritasının durakları olabilir.

BJK-ÇOCUK İnternet Sayfamız Hizmete Giriyor

Bu konuda Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bunun yurtdışında başarılı örnekleri var. Önemli noktalar:

-Ebeveyn kontrolünde üyelik açılabiliyor olması.

-Çocuklar arası iletişim/mesajlaşmaya izin vermemesi.

-Yaş gruplarına göre içerik oluşturulması.

-Her çocuğumuz için günlük belli bir süre kullanılabilir olması (max. 90 dakika?) ve içerikteki oyunların günde belli sayıda oynanabilir olması (10 kere gibi)

Peki burada neler olacak?

Üyeliğini açan her miniğimize kendi sanal yatak odası verilecek. Çeşitli oyunlar, sorular ve puzzlelarla o odayı süsleyebileceği ve kendine ait bir Beşiktaş dünyası yaratabileceği posterler, formalar, oyuncu heykelleri, bayraklar, takvimler, çalar saatler, yatak örtüleri, pijamalar vs. kazanacak. Onları sanal odasında istediği yerlere asarak/yerleştirerek odasını süsleyecek.

Ayrıca çocuk dostu kısa videolar, oyuncularımızın evlatları ile röportajlar ve miniklere oyuncuların katılımıyla yapılan sürpriz doğum günü kutlaması görüntüleri yer alacak.

Beşiktaş ile ilgili resim yarışmaları düzenlenecek. Çocuklara çocukların gönderdikleri oylatılarak hem etkileşim sağlanacak hem de her hafta kazananlara ödüller dağıtılacak.

Kısaca evlatlarımızın Beşiktaş’la onların dünyayı gördüğü hale uygun bağ kurabildikleri bir platform yaratılacak.

yavrukartalyatak

Maskot

Dün “Beşiktaş’ımızın remzini Kartal değil, Twigy terliği zanneden çocuklar yetişiyor” diye bir tweet attım. Sponsorlarla derdimin olmadığını yazdıklarımı biraz okuduysanız biliyorsunuzdur. Benim canımı sıkan, bizimle maç seyreden miniklerin orada kendilerini yakın hissedebildikleri, ‘simge’ olarak görebilecekleri tek şeyin hoplayıp zıplayan sevimli terlikler olması.

O zaman sitemiz belli bir kullanıcı sayısına ulaşınca ilk işimiz seçimine miniklerimizin de dahil olacağı, bir ‘çocuk dostu’ Kartal maskotu için çizim yarışması başlatmak. Beşiktaş’ımızın remzi olan Kartal gururumuz ama genellikle ya ‘aslan döverken’ ya da ‘kanarya severken’ resmettiğimiz Kartal versiyonunun miniklere uygun olmadığı da bir gerçek.

Bu yaratılan avatarı çocuk internet sitesinden çocuk ürünlerine, ileride anlatacağım çocuk etkinliklerinden Kartal Yuvası açılışlarında maskot haline kadar bin bir yerde kullanacağımız için, çıkarılacak işin ‘dünya klasmanında’ olması gerektiğinin altını defalarca çizmek isterim.

Buraya yapılan harcamaya boş iş gözüyle bakan sevgili okuyucularım varsa, ebeveynseler kendi çocuklarının, değilse eş-dost-akrabanın çocuklarının ‘Spiderman, Ninja Turtles, X-Men,Hello Kitty vb.’ lisanslı ürünlere yaptıkları harcamaları bir hesaplamalarını öneririm.

Artık maskotumuz da hazır. Bizi çocuklarımızla bazen yan yana, bazen ayrı platformlarda ama hep el ele bir Beşiktaşlılık yolculuğuna çıkaracak Beşiktaş Çocuk dünyasının yol haritasını çizmeye sonraki yazıda devam edeceğiz.

Alt yapısında oynamak için can atılan, arması baş tacı edilen ve babadan oğula, nesilden nesile geçen Beşiktaşlılık çınarının köklerini toprağa daha sıkı sarmak için akıl yürütmeye devam edeceğiz, etmeliyiz.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 8” için 2 yorum var

 1. Avatar
  ALPASLAN ARGÜN on

  Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Naçizane benim de beşiktaşla ilgili bir fikrim var. Bu gece maçları ve bilet fiyatları böyle sürdüğü müddetçe 5-10 yıla kalmadan maçlara gidecek taraftar bulunmayacak. onun için çocuk konusu çok mühim Endüstriyel futbol ve bilet fiyatları uzun bir süre bu seviyelerde olacağı için başka bir formül bulmak lazım Muhakkak her müsait hafta içi veya hafta sonu umumiyetle dolmabahçe de gündüz saatlerinde çok uygun fiyatlarda adam gibi bir süper lig takımınla (mesela başakşehir veya kasımpaşa) maç yapmak lazım bu maçlarda çocuklara aidiyet duygusu yaratacak minik hediyeler ve promosyonlar verilebilir. Unutmayalımki bu çocuklar ileride kombine alacak kişiler olacaklar Bugün muhakkak bu yatırımları yapmamız lazım. Yazın saçma sapan yurtdışı kamplarını iptal edip bu organizasyonu ve hazırlık maçlarını bu konsepte özellikle yine ciddi takımlarla çeşitli illerde maçlar yapılabilir keza aynı şeyler devre arası kamplar için de geçerli Unutmayalımki benim gibi 40 yaş civarı beşiktaşlılar gündüz tek başına maça giderek lise üniversite çağındada deplasmanlara giderek büyüdük çokda mutluyduk benim 7 yaşında 2 oğlum var hasta beşiktaşlıyım daha futbol maçına götüremedim basket maçlarınla idare ediyoruz şimdilik Saygılar sunuyorum

  Cevapla
 2. Cem Fante
  Cem Fante on

  Alparslan Bey, öncelikle merhaba. Yazıları beğendiğinize çok sevindim. Fikirlerinizi de değerli buldum. Dediklerinizde çok haklısınız. Bu iş sadece Beşiktaş’ın değil genel olarak ligin sorunu. Bakmayın bizim derdimiz Beşiktaş olduğu için o pencereden bakıyoruz. Bu iş eninde sonunda bir aile tribünü ayrılarak, buraya 12 yaş altı miniklerimizi ücretsiz, 16 yaş altı kardeşlerimize de ebeveyn gözetiminde indirimli bilet sağlanarak çözülecek. Zaman geçtikçe o tribünün büfesinde çocuk dostu ürün ve porsiyonlar satılmaya başlanacak. Maçların saatleri, en azından belli bir bölümü her yaş grubu düşünülerek ayarlanacak.Bunların hepsi olacak ama mecbur kaldığımız ve başka çaremiz olmadığı zaman yapılacak. Biz derdi Beşiktaş olanlar, en azından kendi kulübümüz için önceden fikirler üretmeye çalışıyoruz. Size selamlar, miniklerin gözlerinden öpüyorum.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.