Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 7

BEŞİKTAŞ’IN MAÇI VAR!

Geçen yazıda, bilet fiyatlarının ancak yerine başka gelirler konarak indirilebileceği üzerine, Dortmund örneğinden yola çıkan bir yazı yazdım. Aslında bu dizinin ilk 5 yazısı bu alternatifleri yaratma çabası üzerine bir akıl yürütmeydi.

Beşiktaş’ımızın stat turları, kişiselleştirilmiş ürünleri, dijital platform reklamları ve sponsorluk gelirleri kulübün cirosunu 550 milyon TL seviyelerine taşırsa, gelirler içerisindeki payı %10-12’lere düşen gişe cirolarında yapılacak indirimler, kulüp için önemsiz olur; taraftarla kulübün bağlarını da güçlendirir.

Yine de taraftarın alacağı indirimleri an be an takip edebileceği, bunu yaparken de başından beri amacımız olan ‘Beşiktaş taraftarlık deneyiminin’ bir parçası olma doyumunu yaşayacağı alternatifler üzerine kafa yorma serüvenim bitmedi.

Daha doğrusu bu serinin 3. Bölümünü yazarken aklıma geliveren ama paylaşmak/kendi yapmak konusunda tereddüt yaşadığım bir ürünü tamamıyla şekillendirdim.

Yurtdışında kulüp bazında değilse de genel kullanıcı bazında daha temel versiyonları olan, genellikle check-in üzerinden kullanıcı verisi toplama mantığı güdülen, daha nasıl gelire dönüştürüleceği tam çözülememiş bir fikrin, Beşiktaş’ımıza özel ve gelir meselesi halledilmiş aplikasyonu.

Kendimle olan bu mücadeleyi genelde olduğu gibi Beşiktaş kazandı.

Daha doğrusu üzerime aldığım bu ‘misyonu’; karınca kararınca Beşiktaş için fikirler üretme meselesini, fazla ciddiye aldığım için mi, yoksa direk havaya girdiğim ve kendimi bir halt yapıyor zannettiğim için mi bilinmez, bu fikri yazmazsam vicdanımın rahat etmeyeceğini fark ettim.

(Ayrıca otomatik olarak vicdanım olduğunu da fark etmiş oldum, bu da yakınlarım için şaşırtıcı ama sevindirici bir gelişme oldu.)

O zaman Beşiktaş’ımızın yeni App’i “BEŞİKTAŞ’IN MAÇI VAR!” hayırlı olsun.

Telefon, tablet ya da PC üzerinden indirebileceğiniz app’imiz, bir ‘maç gününüzü planlama’ aplikasyonu.

Twitter ve Facebook arkadaş listenizden istediğiniz kişileri ekleyerek ya da direk yeni kullanıcı olarak girip, kullanıcı adınızla birbirinizi bulabileceğiniz bir uygulama.

 

App’de öncelikle maçı evde, dışarıda ya da stadyumda seyredeceğinizi beyan ediyorsunuz.

App size listenizdeki evde/dışarıda/stadyumda seyretmeyi düşünen diğer arkadaşlarınızı gösteriyor. Bu arkadaşlarınızdan istediklerinizle mesajlaşarak bir ‘maç günü grubu’ oluşturuyorsunuz.

Biletleri kimin alacağı, biraları, yemeği kimin halledeceği ya da kimin arabasıyla gidileceği görev dağılımı şeklinde dağıtılabiliyor.

Program coğrafi etiketleme kullandığı için dışarıda seyredecek olanlara bulundukları veya maçı seyredeceklerini belirttikleri bölgede mekan seçenekleri sunuyor.

Maçı seyrettiğiniz yerlerden arkadaşlarınıza davet yollamanıza ve check-in yapmanıza imkan sağlıyor.

pcbjk

Şimdi asıl meseleye gelelim.

Programı kullandık, yeni insanlarla da tanıştık. Taraftarımız birbirine yakınlaştı.

Bizim biletler nasıl ucuzlayacak?

Aslında bu app’ler, bu serinin 3.sünde yazdığım mantıkla, yeterli sayıda kullanıcıya ulaştıklarında; tüketim tercihleriniz ve siz hakkında veri toplayarak, gayet tatminkar gelirlere ulaşıyorlar.

Ama bizim net ve direk bir hedefimiz var; bilet fiyatlarını indireceğiz.

O zaman şöyle yapıyoruz; ülkemizde daha önce başarılı olmuş bir modeli, ‘yemek sepeti’ anlaşmalı işletmeler mantığını app’imize ekliyoruz.

‘BEŞİKTAŞ’IN MAÇI VAR!’ size maçı seyredeceğiniz bölgede seçenekler sunarken anlaşmalı mekanları da gösteriyor.

Buralarda harcadığınız tutarın %5’i kullanıcı hesabınızda birikiyor. Kulübümüz bu yönlendirmeler sonucu verdiği hizmet için anlaşmalı işletmelerden %6-7 civarında bir tutar alıyor.

Sistemin işleyişi gayet basit. İşletme terminalindeki app’e sizin app kullanıcı numaranız ve ödenen tutar giriliyor. Gelen şifre size veriliyor, siz de tutarı onaylamak için kendi hesabınızdan verilen şifreyi giriyorsunuz.

Maçı evinizde seyrediyorsanız app size bulunduğunuz yere servis yapan anlaşmalı işletmelerin kampanyalarını gösteriyor.

Tabii ki bu seçenekler sadece maç günleri ya da yeme-içme ile sınırlı değil.

Kartal Yuvaları, stadyum çevresindeki mağazalar ya da müşteri grubu olarak Beşiktaş taraftarına veya spesifik bir bölümüne ulaşmak isteyen her kurum anlaşmalı mağaza olabiliyor.

Beşiktaş anlaşmalı mağazalarında topladığınız para-puanlar size bir yıl sonraki kombine alımında ya da Kartal Yuvası alışverişinizde net TL indirimi olarak yansıtılıyor.

Kulübümüz %1-2 civarında komisyon farkını işletim masrafına ayırıyor. Gelen nakit akışının faizsiz kullanımı, hedefli reklamlardan ve marka bazlı kampanyalardan elde edilecek gelir de kulübün karını oluşturuyor.

Bu mevzuya bir de Vodafone’u dahil edersek hem sponsorluk sinerjisi anlamında hem de gelir ve altyapı anlamında daha da başarılı oluruz.

Şu son 10 günlük süreçte kafa yorarak konuyu belli yerlere getirdik.

Beşiktaş camiasında da kulüpte de benden çok daha yetkin, başarılı insanlar mutlaka vardır. Yeter ki önceliklerimizi doğru ayarlayalım. Önce Beşiktaş diyelim.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.