Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 5

Geldik ürün satışı işlerine. Aslında bu alanda biraz elimiz kolumuz bağlı. Çünkü hali hazırda yapılmış anlaşmalar var ve Beşiktaş’ın forma satışı başına elde edeceği gelir uzun yıllar için belli.

Buradaki ara çözüm yeni ürünler geliştirmek ya da olan ürünleri kişiselleştirmek olabilir.

Benim önerim Amerikan Futbol Ligi MLS’in denediği, görselde de örneğini gördüğünüz, sırt numaraları üzerine taraftar fotoğrafları yükleme seçeneği.

mls-2

Kurulacak Beşiktaş Dijital Portalı üzerinden girip, istediğiniz forma numarasının üzerindeki boşluklardan birini, tıpkı stadyumda koltuk seçer gibi seçebileceksiniz. Yer seçiminden sonra geriye ister kendinizin, ister ailenizin yeni doğmuş Beşiktaşlı üyesinin isterseniz de hediye etmek istediğiniz eşinizin/sevgilinizin fotoğrafını yüklemek kalıyor. Tabii ki ücreti karşılığında. Kimin forması olduğuna, forma numarası üzerindeki yerine ve hangi maçta giyileceğine göre değişen fiyatlarla.

Millet olarak hesaplamayı severiz, hadi başlayalım. Kesin daha fazla sığar ama forma başına 100 foto diye düşünelim. 18’deki bütün oyuncular için açılabilir ama biz 11 tane doldurabildik diye hesap yapalım. Şampiyonlar Ligi’nde izin vermezler, kupada talep olmaz diyelim. Kalır geriye 34 lig maçı. Değişiklik formanın kendisinde değil sonradan yapıştırılan sırt numarasında olacağı için her maç değiştirilebilir.

Yani 100 boş alan x 11 forma x 34 maç=37.400 fotoğraf. Siz yabancı değilsiniz Beşiktaş’ımızın maçta giyeceği, üstelik sevdiğiniz futbolcumuzun üzerinde taşıyacağı formada yer alma şerefi için sizden 100 TL alalım. 37.400 x 100 TL=3.740.000 TL gelir elde edelim.

E bu hatıra sadece internet üzerinde mi saklanacak?

Bence herkes ister ama biz bu 37.400 taraftarımızdan 25.000’i üzerinde fotoğrafı bulunan formadan satın almak istedi diyelim.

Bu özel ürünü de kendilerine 275 TL ‘den satalım. Burada da forma başına 150 TL kazanıyoruz desek (150 TL X 25.000)= 3.750.000 TL’de kulübümüz buradan gelir elde etsin.

Bitmedi. Hadi her maçta yapmayalım, sezonun önemli maçlarından, galibiyetle bitmiş derbilerinden sonra da futbolcularımızın giydiği orijinal formayı web portalımız üzerinden açık arttırma ile satışa çıkartalım.

Aklınızda canlanması açısından bir örnek vereyim, galatasaray derbisinde golü atıp şampiyonluğu getiren Quaresma’nın maçta giydiği formasına sahip olmak için ne kadar ödersiniz?

Bir de o formanın numarasının üzerinde sizin de fotoğrafınız varsa.

aslanforma

Buradaki gelir çok manasız noktalara gidebilir ama çok özel formalar müzeye kaldırılacaktır, sonuçta her şey de satılık değil.

Biz 1.500.000 TL gelir hesaplayalım. 3.740.000TL + 3.750.000TL + 1.500.000TL=8.990.000 TL kırmayın beni 9M TL diyelim.

Baktık bu işte para var daha büyük bir fotoğraf mozaiği hedefleyelim. Roma’yı örnek alalım. http://www.asromamosaic.com/ adresinden yaptıklarına bakabilirsiniz.

Takım otobüsünü taraftarlarımızın fotoğraflarıyla kaplayalım. Takım nereye giderse gitsin bizimle olsunlar. Üstelik bu büyük mozaiği oluştururken haftanın fotoğrafı oylamaları yapalım, seçilmiş yeri değiştirmek için takaslara müsaade edelim. Taraftar arasında bir kaynaşma yaratalım.

100.000 fotoğraflık bir mozaik için sizden yine yabancı olmadığınız için 50 TL alalım. Bu anıyı zaten internet sitesiyle ölümsüzleştiriyoruz ama isterseniz size sınırlı sayıda üretilmiş Beşiktaş takım otobüsü maketi de satalım. Yalnız bir 50 TL daha rica edelim. 100.000 x 50 TL =5.000.000 TL.

Hadi maket otobüs işi de bu web sitesi vs. işlerin masrafına gitmiş olsun. Onu hesaba katmayalım.

9.000.000 TL formalardan + 5.000.000 TL takım otobüsü mozaiğinden 14.000.000 TL gelir ettik.

Ama sadece para kazanmadık. Taraftarı takımın bir parçası haline getirecek ürünler sunduk. Uzakta da olsalar kendilerini “Beşiktaş taraftarlık deneyiminin” bir parçası hissedecekleri ürünler. Kişiselleştirilmiş ürün satışı sadece ”formaya isim yazdırma” opsiyonu değildir.

Kendinizi hem özel hem de daha büyük bir bütünün parçası hissedebileceğiniz, sizi Beşiktaş’la bütünleştiren birçok seçenek üretilebilir. Yeter ki üzerine kafa yoralım.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 5” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar
    Tolga Karacadağ on

    Ustad mantıklı ve yapılabilir bir proje ve fakat kağıt üzerinde. Zira bizde ne bunu hayata geçirebilecek bir ekip var, ne de buna katılım gösterecek bir taraftar kitlesi. Tezimi desteklemek için bakınız; hatıra bilet satış sayilari, tribüne yerleştirilen karton sayıları vs. Hem uygulama hem de katılım açısından fecaat oldular.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.