Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 4

İyi sponsorlarımız var çok şükür, peki sponsor alacağımız yeni alanlar yaratmak mümkün mü?

Beşiktaş’ımıza alternatif gelir kanalları arayışımız devam ediyor. Kulübün geleneksel gelir kalemlerine olan bağımlılığını azaltarak, yaşanan bilet fiyatı krizi gibi durumların önüne geçmeye, taraftara yapılacak jestlere (ucuz bilet, uygun fiyatlı forma) bütçe yaratmaya çalışıyoruz.

Bir sponsorluk anlaşması aynı zamanda bir iş ilişkisine ne kadar dönüşebilirse yani kazan-kazan lafı ne kadar az lafta kalırsa değeri o kadar artıyor. “Alın bu bizim lojistik sponsorumuz, çünkü otobüsleri var, bakın otobüsün üzerinde Beşiktaş’ın yanında adları yazıyor, o yüzden bizi bedava taşıyorlar, bir miktar da para veriyorlar” türü sponsorluk anlaşmaları iki tarafı da tatmin etmeyebiliyor.

Sponsorluk konusu aslında benim en sevdiğim konu, çünkü bir iş icat edebildiğiniz anda Beşiktaş’a faaliyet gösterebileceği bir alan açılıyor, o alan açıldığında da oraya bir sponsor alabiliyorsunuz. Yani limit hayal gücünüz.

O zaman hemen hayal etmeye başlayalım. Önce Beşiktaş’ımızın marka değerini kullanabileceği, ama yıpratmayacağı bir iş yaratalım. Benim önerim, taraftarın taraftara satış yapacağı bir sanal mağaza.

İkinci el Beşiktaş ürünlerinizi, imzalı formaları ve fotoğrafları, gazete kupürü koleksiyonlarını, biletlerinizi, kendinizin yaptığı yağlı boya kaleci eldivenli Pancu portresini, yani aklınıza gelebilecek Beşiktaş ile ilgili her şeyi satabileceğiniz bu mağaza ya ayrı bir site üzerinden ya da bu serinin üçüncü bölümünde bahsettiğim Beşiktaş dijital platformu üzerinden hizmet veriyor. Kulüp yapılan her satış üzerinden %10-%15 aralığında bir pay alıyor.

sponsor

 

İşimizi bulduk. Sıra sponsorluğu yaratmakta. Beşiktaş’ımızın “dijital satış” sponsoru hepimize hayırlı olsun. Benim aklımda e-bay var, siz ben daha iyi bir iki alternatif çıkarırım derseniz onlara da bakarız. Şimdilik ”farazi” dijital satış sponsorumuz e-bay. Kendileri bildiğiniz gibi sanal mağaza işinin piri. Onlarla şöyle bir anlaşma yapıyoruz. Kurulan sitenin tüm işletimini kendilerine bırakıyoruz ve biz ciro üzerinden %3-5 bir şey alıyoruz. Bu işten edecekleri kar, ayrıca gönderilecek bütün paketlerde, sanal mağazada, oyuncularımızın çekeceği reklamlarında Beşiktaş arması ile markalarının yan yana gelmesinden oluşacak değer göz önüne alınarak kendilerinden yıllık 2M$ da sponsorluk ödemesi rica ediyoruz. Kartal Yuvası internet satışlarının adidas’la olan anlaşma durumunu bilmiyorum. Eğer onu da bu pakete dahil etmek mümkün olursa, satış karı dışında sadece sponsorluk değeri yıllık 4-5M$ getirir diye düşünüyorum.

Peki bitti mi? Bitmedi. Bu kadar paketi kim taşıyacak?

Benim tercihim DHL, çünkü daha evvel 5 yıl için sadece Manchester United antrenman ve U-21 formalarında yer almak ve lojistik sponsoru olmak için 40 milyon£ ödemişlikleri var.

Biz bir MU değiliz belki ama onlara sadece reklam alanı değil, kar getirecek gerçek bir iş sunuyoruz. “Dijital satış lojistik sponsorumuz” olarak tüm sanal mağaza ve Kartal Yuvası satışlarımızın dağıtımını yapacaklar.

Kendileriyle para kazanacakları, marka bilinirliklerini arttıracakları, binlerce yeni müşteriye ulaşacakları, en önemlisi isimlerini Beşiktaş ismiyle yan yana getirecekleri bir iş ortaklığına girişmek için yıllık 2M$’a anlaşmayı yapıyoruz.

Özet geçelim.

Ne yaptık?

Beşiktaş’ımızın gelir elde edeceği bir iş yarattık. Burada oluşacak geliri sponsorlarımızla paylaştık. Hem yapılacak işleri işi en iyi yapacak profesyonel ekiplere devretmiş olduk hem de Beşiktaş’ımıza faaliyet + sponsorluk geliri sağladık. Marka değerimizi kullanarak sponsorlarımıza kendi faaliyet alanlarında yeni bir saha açtık. İşbirliği yaptığımız şirketlere “röportaj arkası dekor panosunda alan, bir iki de uyduruk reklam” dışında bir şeyler kattık. Biz de kazandık, onlar da kazandı.

Ben bu hayali kurarken bir model öneriyorum.

Beşiktaş camiasının değerli üyeleri mutlaka daha başarılı, daha başka alan ve fırsatları düşüneceklerdir. Burada önemli olan, girilecek alanlarda kurulacak iş ilişkilerinin, oluşturulacak değerin paylaşım mantığını; görüşülecek sponsorların faaliyetle nasıl bir ilişkisinin olması gerektiğini örneklemek.

Beşiktaş’ımızın sponsorluk için kimsenin bir teklifle gelmesini beklemeye ihtiyacı yok.

Arkasında dünyanın en sadık taraftar ordusuyla Beşiktaş gözünü diktiği alana girip, bir iş modeli yaratıp, orada sponsorluklar oluşturacak güce, marka değerine ve güvene sahip. Yeter ki proje geliştirelim, yeter ki kafa yoralım.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.