Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 3

Sosyal medya hesapları “benim takipçim senden fazla” demek için mi var?

Başarıyla yelkenleri şişmiş Beşiktaş’ımızı borçsuzluk limanına ulaştırma yolculuğumuz devam ediyor. Amacımız müşteri gibi hissetmeden, bir bütünün parçası olarak mutluluk duyulan, bütçeye göre katkı verilen yeni bir kulüp-taraftar ilişkisi yaratmak.

Bir önceki yazıda maça gelemeyen taraftarın da taraftarlık deneyiminin parçası olabilmesi için stat turlarını ele almıştık. Şimdi sıra bu turlara mesafe, iş yoğunluğu, zaman bulamama gibi sebeplerle katılması mümkün olmayan daha geniş bir grubu da aktif taraftarlık halkasına dahil etmek.

Öncelikli amacımız stada gelemeyen ama Beşiktaş’ı canı gönülden takip eden insanların da Köyiçi’nde toplanıp stada gelenler gibi bir tecrübe yaşamasını sağlamak.

Diyelim ki Almanya’da yaşıyorsunuz. Beşiktaş “dijital platformuna” üyesiniz. Gerçek kişi olarak Facebook hesabınızla direk giriş yapabileceğiniz ya da birkaç basit soruya cevap vererek ücretsiz üye olabileceğiniz bir platform.

Giriş yaptığınızda “Merhaba Cem, bugün Beşiktaş’ın maçı var!” diye sizi karşılıyor.

Size önce Köyiçi’nde toplanan taraftar ve tezahüratla ilgili 5 dakikalık bir video öneriyor. Maç saati yaklaştıkça tribünlerin doluşu ve tezahüratlarla ilgili 2-3 kısa video daha ekleniyor. Arka arkaya maç öncesi ısınma videoları, muhtemel 11, taraftarın 11 önerileri ve oylamaları, soyunma odası, forma seçimi, oyuncularla bir-iki flaş röportaj önünüze geliyor.

Sağ altta sizin ve diğer üyelerin #BJKdijital hashtagine attığı tweetleri görebileceğiniz küçük bir ekran hep açık. Maç oynanırken canlı istatistikler ve maç anlatımı var. Maçtan sonra yine bir iki röportaj, maç sonrası 3’lü videosu, belki tribün çekimi goller, maçın oyuncusu oylaması. Oyuncunun forması da çekilişle platform üyesi birine hediye ediliyor.

vodafonearena

Hafta içi antrenmanları da buradan takip edebiliyorsun. Çift kalenin önemli anları videosu, şık hareketler, neşeli anlar görüntüleri; taraftar kadro oylamaları, rakip analizi, maç bileti ve Kartal Yuvası satış linkleri ile kulübün aslında “tekel” olduğu değerli görüntüleri seninle bedava paylaşan bir platform. Tek fark bunları sana 40 dakika düz koşu yapan oyuncular üzerine baygın sesiyle konuşan spikeriyle BJK TV gibi değil dijital dünyanın hızına uygun 3-5-10 dakikalık videolara sıkıştırılmış olarak, birçok sosyal platforma dağılmadan tek kaynak üzerinden ve senin için biraz daha kişiselleştirmiş olarak veriyor. Sana ara sıra stat turu öneriyor, doğum gününü kutluyor, Berlin Çarşı organizasyonlarını haber veriyor. Senin “dijital ayak izine” ulaşmasına izin verdiğin için senin neleri sevdiğini, hangi sitelere girdiğini biliyor sana ulaşan içeriği senin tercihlerine göre kişiselleştiriyor. Facebook ile entegre olduğu için yaklaşan evlilik yıldönümünü ve çocukların doğum gününü bile hatırlatıyor. Yani seni uzaktayken bile hem Beşiktaş’a ve Beşiktaşlılara yaklaştırıyor, hem de karşına seni mutlu edecek şeyler çıkarıyor.

Taraftarımızı mutlu ettik. 3-4 milyon üyeye de ulaştık. Peki kulübümüz bundan ne kazanıyor?

Örnekle anlatayım.

Porsche Türkiye’nin reklam müdürüsünüz. Elinizde 5 milyon $ reklam bütçesi var. Televizyonda sizin kalitenize yakışan reklamı çekmek ve yayınlatmak 1M$. Ama bir probleminiz var. Türkiye’de sizin aracınızı alabilecek bütçeye, zevke ve tercihlere sahip kişi sayısı 50.000. O kişilerin ağırlıklı seyrettiği yayınlara denk getirseniz bile 4 milyon kişiye reklam yapma parası ödeyip inşallah o 50.000 kişi seyretmiştir diye bu işlemi 2-3 kere tekrarlayacaksınız. Gitti 3M$.

Bu arada kapınızı Beşiktaş Dijital çalıyor. Ellerinde bir dosya var. Onlardaki sayılara göre bu 50.000 kişinin 10.000’i Beşiktaş dijital üyesi. Mesleklerine, oturdukları semte ve eğitim durumlarına göre potansiyel Porsche müşterileri. Bunların 2-3 bini son bir ay içinde Porsche sayfasını ziyaret etmiş, ya da sahibinden.com’a girip satılık araçlara bakıyorlar. Beşiktaş Dijital size şunu öneriyor;

traftar

Bu 10.000 kişinin daha alım kararı vermeyen 7.000’ine çok sıkmadan Porsche reklamı yapalım. Onlara giden antrenman sonrası röportajlar Porsche araç /reklam panosu önünde çekilsin. Maç günü tribün çekimlerinden önce 15sn’lik reklam videonuzu yayınlayalım. Bu şekilde yavaş yavaş ikna edelim ve araç almaya karar verdiklerinde akıllarına ilk Porsche gelsin.

Araç arayan 3.000 kişi için daha agresif bir tutum sergileyelim. Bir reklamı tıklamadan önce 11 kere görme gerekiyor. 15 gün içinde bu sayıya ulaşalım. 10. reklamdan sonrakiler hep “test sürüşü çağrısı” olsun. Gerekirse Beşiktaş işbirliğiyle bir kampanyanız olduğundan bahsederek pazarlama sürecine dahil olalım.

Şimdi sorum şu:

Televizyonda kitlenize ulaşacağına emin olamadığınız reklamlara 3milyon$ öderken, bu kampanyaya bir 250.000$ ödemez misiniz? 500.000$?

Dünyanın dört bir yanına dağılmış 4-8-10 milyon Beşiktaşlının reklam verilerinin doğru paketlenip kullanıldığı zaman ne kadar gelir getirebileceğini düşünebiliyor musunuz?

Beşiktaş’ın başarıları büyüdükçe, Beşiktaş’ın Çin’de-Hindistan’da-Azerbaycan ‘da kazandığı dijital platform üyesi taraftarlarla bu iş nerelere gidebilir?

Hem Beşiktaş taraftarına hiçbir yerde bulamayacağı kişiselleştirilmiş orijinal içerik sunan, hem taraftarı bir araya getiren, hem de kulübe büyük kazanç sağlayabilecek bu girişimi denemekten ne zarar gelir?

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.