Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 2

Hep beraber Beşiktaş’ın hem başarıyı gelire dönüştürebildiği, hem de taraftarıyla arasındaki bağı güçlendirdiği bir geleceğin hayalini kuruyoruz.

Taraftarın bütçesine göre, kendini müşteri gibi hissetmeden “Beşiktaş taraftarlık deneyiminin” bir parçası olmak için ödeme yaptığı bir gelecek.

O zaman önce bir gerçekle yüzleşelim. Stadımız 41.903 kişilik. Yani nasıl hesap yaparsak yapalım, her Beşiktaşlıya orada maç seyretmek nasip olmayacak. Peki ne yapabiliriz?

Bu işin en pratik çözümü stat turları. Geçmiş kuşakların hikayesini yeni nesle anlatmak ve günümüzün ihtişamını maç günü yaşayamayanları bu deneyimin bir parçası yapmak için önemli. Üstelik de doğru yapılırsa ciddi bir gelir kapısı.

Burada ana nokta segmentleştirme. Yani “maksimum parayı kazanmak lazım, kelle başı 50 lira alsak x 1000 kişi gelse” şeklinde tüccar işi yapılmamalı. Bu hem şikayetçi olduğumuz müşteri gibi hissettirme noktasında şık değil, hem de en karlısı bu değil.

Kulübün profesyonel bir çalışma yaptığına eminim (umuyorum), ama bu işe giriştiysem ben de nasıl olması gerektiği hakkında görüşümü söylemek isterim.

Öğrenci tarifesi:

Haftanın belli günü yapılacak, sadece okul turlarını kapsayacak, amacı küçük kardeşlerimizin Beşiktaş’a gönül vermesini ya da bağlılığının güçlenmesini sağlamak olan turlar.

Kişi başı 10 TL gibi sembolik stat + müze 1,5 saat süren bir paket. Ufaklıklar stadı gezer, skorboarda okullarının adı yazılır, yanar-söner. Bıdıklar alkışlar. Müze gezme adabı öğretilir, müze gezilir, kapanış.

kutucocuk

Paramız az ama Beşiktaş’a gönül verdik biz de Arena’ya ayak basmak istiyoruz paketi:

Haftanın 2-3 günü yapılır standart 1,5 saat stat + müze turu ile bütçesi buna uygun kardeşlerimiz stat deneyimini yaşar. Stada girişte tribünlerin kaydedilmiş tezahüratları hoparlörlerden çalınır. Selfieler çekilir. Müze gezilir. 20 TL ödenir.

Sinema yerine stada gitsek mi paketi:

Yine belli günün ayrıldığı; ailelerin ve çiftlerin alternatif eğlence olarak düşünebilecekleri 2-2,5 saatlik bir paket. İki ayrı fiyatlama/grup şeklinde gezdirilir. Stada girişte tribünlerin kaydedilmiş tezahüratları hoparlörlerden çalınır. Selfieler çekilir. İnsanlar bir araya toplanıp tezahürat yaptırılır. O tezahürat yapan grup skorboardda görüntülenir. Skorboardda grup olarak ve zoom yapılarak gözüktükleri anlar bir kamerayla çekilir. DVD olarak hediye edilir. Divan’da yemek yiyen grup 75 TL, sandviç yiyen grup 40 TL verir, müze gezilir, kapanış.

Efsaneler paketi 1:

Haftanın bir günü yapılır. Aktiviteler üstteki paketin aynısı yalnız yemek kesin Divan’da yenir. Yemeğe Metin-Ali-Feyyaz-Recep-Kadir ve benzeri efsanelerimizden biri katılır. Yemekte ve statta fotoğraf ve selfieler çekilir. Müze gezilir. Kartal Yuvasına gidilir, Efsaneler imzalı bir forma hediye edilir. Kişi başı 250 TL alınır, kapanış

Efsaneler paketi 2:

Üstteki paket ile aynı, tek fark deplasman maçımız da Efsanemizle beraber seyredilir. 400 TL alınır.

Platinum Paket:

Efsaneler paketi 2 ile aynı, yalnız deplasman maçımız A takımdan bir oyuncumuzla seyredilir, takımın imzaladığı forma hediye edilir. Kişi başı 1000-1500-2000 TL alınır. (Gelecek oyuncuya göre Allah ne verdiyse)

Bu arada bu paketler online olarak 3 aylık program şeklinde açılır ve Beşiktaş’ımızın internet sitesi üzerinden satılır. Gelecek kişi sayısı en az 3-5 gün önceden bilinir. Organizasyon ona göre yapılır. Hem yeterli kişiye ulaşmamış üst paketler önceden iptal edilebilir, hem de paketler belli kişi sayısında tutularak “son 5-son 3 bilet” şeklinde reklamı yapılabilir.

Şimdi bir özet yapalım. Ulaşabileceğimiz her gelir grubuna ulaştık mı? Ulaştık. Herkes bütçesine göre “Beşiktaş taraftarlık deneyiminin” bir parçası oldu mu? Oldu. Asıl önemlisi herkes kendini Beşiktaş ailesinin özel bir parçası olarak hissetti. Bağlarımız güçlendi, gelecek nesillere yatırım yaptık ve Beşiktaş’ımıza katkı sağladık. Mutlaka düşünüyorlardır, ama belki çorbada bir tuzumuz olur.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante /@johncelinefante

1. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.