Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 13

Döndük yine kürkçü dükkanına.

Beşiktaş’ımıza alternatif gelir kanalları arama yolculuğumuz devam ediyor.

Bu güne kadar bir futbol kulübünün gelir elde edebileceği aşağı yukarı her taşın altına baktık. Bundan sonrası lisanslama, sponsorluk ve kulübün gireceği iş alanlarının kombinasyonlarıyla oluşabilecek fırsatlar.

Ben buna sosyal sorumluluk ve kulübün taraftarına bir el uzatmasını da ekleyerek bir taşla birkaç kuş vurmak istedim.

Beşiktaş Huzur ve Bakım Evleri zinciri hayırlı olsun.

Bu işte ortağımız aynı zamanda sağlık sponsorumuz olan Acıbadem Hastaneleri olacak. Kendilerine herhangi özel bir sempatim yok, sanırım anlaşmamız da bu yıl bitecek, ama en azından 2021-22’ye kadar böyle bir partnere ihtiyacımız var.

İşin ana mantığından başlayalım. Beşiktaş neden bu işe girsin?

a) Beşiktaş ismine, duruşuna çok yakışacak; bu ülkeye omuz vermiş insanları, hayatlarının son baharında rahat ve mutlu hissettirecek bir alan olduğu için.

b) Kabataş Erkek Liseliler Vakfı ile beraber kurulacak üniversitenin, sağlık alanında hizmet veren fakülte ve bölümlere odaklanarak staj ve okul sonrası istihdam fırsatları ile cazibesini arttırmak için.

c) Gelir durumlarından dolayı Beşiktaş taraftarlık deneyimini doyasıya yaşayamayan gençlerimize, sosyal hizmet vererek, Beşiktaş’ımıza yakın olma şansı tanıyacağı için.

Adım adım gidelim.

Mümkünse sağlık sponsorumuz ile iş birliği yaparak bir ortaklığa girmek, başlangıç için en iyisi olacaktır ama asıl planlama ileriye dönük ve üniversitemizi de kapsayacak bir şekilde yapılmalı.

Bu işe girilecekse üniversitenin bölümlerinin; sağlık yönetimi, fizyoterapi ve rehabilitasyon, hemşirelik, beslenme ve hatta ek olarak turizm-otelcilik etrafında şekillenmesi gerekir.

Burada bir bakım evleri zincirine ve ona insan kaynağı yetiştiren bir üniversiteye aynı anda sahip olmanın yaratacağı sinerjiyi herhalde uzun uzun anlatmama gerek yok.

carsi_grubundan_anlamli_ziyaret_h17616

Staj imkanı ve mezuniyet sonrası istihdam olanağı sunan bir özel üniversitenin başarı şansının artacağını; staj süresince uygun maliyetli iş gücüne erişimi olan ve mezuniyet sonrası yetişmiş personel havuzu derin bir işletmenin de rekabette avantajlı olacağını belirtip geçelim.

Beşiktaş’ın alt yapılara yaptığı yatırımlarla ülkenin geleceğine, önceki kuşakların mutluluğu için yapacağı yatırımlarla da geçmişine sahip çıkmasının altı çizilecek bir kulüp vizyonu olduğunu da hatırlatalım.

Üstelik bu vizyona genç taraftarlarını da katarak, gelir elde edilen ama yapısı açısından kutsal bir görev olan bir projenin, nasıl aynı zamanda kuşakları birleştiren bir sosyal hizmete dönüşebileceğini de örneklendirelim.

Beşiktaş Taraftarları Sosyal Hizmet Puan Programı’nı başlatıyoruz.

Kurduğumuz ve kuracağımız Beşiktaş Huzur ve Bakım Evleri’nde haftada 8 saat (ayda 32 saat=4 Cumartesi ya da Pazar gibi) x 8 ay uygun oldukları alanda destek veren genç Beşiktaşlı sosyal hizmet gönüllülerini bir sonraki yılın kombinesiyle ödüllendiriyoruz.

Kulüp bunun için 500 civarında kombine ayırıyor. Sayılar üzerinde daha fazla çalışılabilir.

Her birinin öncelikle bir güvenlik taramasından geçmesi gerektiğini ara not olarak yazayım.

Önceliği konservatuar gibi konuklarımızın eğlencelerini düzenleyebilecek, aşçılık/turizm – otelcilik gibi mutfakta belli günlerde sürprizler hazırlayabilecek, psikoloji/psikiyatri gibi duygusal destek sağlayabilecek alanlarda eğitim alan gençlerimize veriyoruz.

Tabii ki yaratacağımız fırsat sadece bu gençlerle sınırlı değil. Saha gezileri sırasında eşlik etmekten, ufak tefek alışverişlerini yapmaya, tombala geceleri düzenlemekten, ziyaret günlerinde konuk karşılamaya kadar her alanda vaktini ve enerjisini vermeye gönüllü, belirli ruhsal ve duygusal doygunluğa ermiş gençlerimiz bu programdan yararlanabilecek.

Onlara hem sosyal bir hizmet yapmanın mutluluğunu aşılamak, hem çok sevdikleri Beşiktaş’a hizmet etmenin bir yolunu göstermek, hem de emeklerinin karşılığını olabilecek en cazip şekilde vermekte bizim kazancımız olacak.

Gençlerle kaynayan ve yaşam enerjisi dolu tesislere sahip olmak, profesyonel ekiplerin dışında hizmet gönüllüleri ile birlikte verilebilecek en iyi hizmeti vermek, maddi olanakları olmayan taraftarını Beşiktaş taraftarlık deneyimine katmak ve stadında isterse sponsor da alabileceği bir sosyal gönüllüler tribün bölümü oluşturmak da Beşiktaş’ımızın diğer artıları olacak.

Büyüklerimizin rahat etmelerini sağlayacak bir alanda, olanağı olmayan gençlerimizi sevindirecek, üniversitemizi açılır açılmaz bir cazibe merkezi haline getirebilecek ve kuşakları birleştiren bir Beşiktaş hikayesi yazabilecek bu projenin üzerinde düşünülebilir olduğuna inanıyorum.

En azından belki sponsorların, girişimlerin, iş alanlarının ve sosyal sorumluluk projelerinin birleştirilerek nasıl bir sinerji yaratması gerektiğine bir örnek olur diye de sizlerle paylaşmak istedim.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.