Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 12

BEŞİKTAŞ’IMIZIN GLOBAL TARAFTAR KİTLESİNİ YARATIYORUZ

Futbol kulüplerinin yeni bir ülke pazarına girmesiyle, bir şirketin yeni bir ülkeye yerleşmesi arasında hiçbir fark yoktur. Önünüze 3 seçenek çıkar. Şirket satın alma, ortaklıklar kurma ve sıfırdan inşa. Girilecek ülke şartlarına göre doğru cevap genellikle bunların bir kombinasyonudur.

Beşiktaş’ımıza yeni bir taraftar kitlesi yaratma işinde hedef seçebileceğimiz bölgeler aslında çok geniş. Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Ortadoğu ve Hindistan öncelikli fırsat alanları. Başlamak için tarihsel ve kültürel bağlarımızın en kuvvetli olduğu ve lojistik sorunlarının en az yaşanacağı yerleri seçmekte fayda var.

Ben bunun için Arnavutluk, Bosna Hersek ve Azerbaycan’ı pilot ülkeler olarak seçtim. Siz bunu Hindistan yapıp çok daha büyük de düşünebilirsiniz.

Bundan sonraki senaryoyu kafamda yazarken özellikle Premier Lig takımlarının Çin ve Tayland stratejilerinden bir karma model yaptım.

Öncelikli olarak bu ülkelerde alt liglerden mümkünse başkent takımlarından birer takım satın alıyor ya da iş birliği anlaşması imzalıyoruz. Bu takımların tesislerinin elini yüzünü düzeltip koşullarını iyileştiriyoruz.

Sonra ülkenin çok izlenen televizyon kanallarından birine gidiyoruz. Ülkede Beşiktaş altyapısına alıp yetiştirmek için oyuncular arayacağımızı, bunu bir yarışma haline getirip reality show olarak yayınlamak istediğimizi söylüyoruz. Ülkenin dört bir yanını bir tv ekibi ile beraber dolaşıyor, yerel seçmelerle yetenekler arıyor ve bunları satın aldığımız kulüp ve tesislerde yapılacak finale davet ediyoruz.

Bu sırada kulübümüzün oyuncuları ve hocaları da tercüme edilen röportajlar vererek Beşiktaş oyuncusu olmanın anlamı ve değeri üzerine konuşmalar, bulunduğumuz ülkenin kültürel yapısının ve insan kalitesinin bu üstün değerleri taşıdığıyla ilgili saptamalar yapıyor.

Programda kısa kısa stadımızın görkemli görüntüleri, şampiyonlar ligi zaferleri gösteriliyor.

Ülke dillerinde açılan sosyal medya platformlarından yeni yapılacak yayın sözleşmesine sıkıştırdığımız 120 saniyelik maç görüntüleri müzikle süslenerek ve o ülkenin ünlü bir spikerinin seslendirmesiyle yayınlanıyor.

Bu arada kulübümüz sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor. Gittiği yerlerde rastladığı ufak tefek altyapı dertlerini hallediyor. Yerel vakıflara bağışlar yapıyor. Amatör takımlara forma, top ve krampon veriyor. Okul çocuklarının spor salonlarını tamir ettiriyor.

Yarışma finali yaklaştıkça ufak ufak ülkede sponsorlarla da konuşulmaya başlanıyor. O anki değeri önemli olmayan, tanışma babında, final yayınında tesislerin reklam alanlarına yönelik anlaşmalar yapılıyor. Daha önemlisi ülkede futbola yatırım yapmayı düşünen firmalarla bir ilişki başlatılıyor.

futbol-topupara

Görkemli bir final yapılıyor. Her ülkeden seçilen bir ya da iki çocuk Beşiktaş altyapısına getiriliyor. Onların buradaki hayatları, izlenimleriyle ilgili görüntüler hem ilişki kurduğumuz kanal/kanallar hem de ülke dilindeki Beşiktaş sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. O ülkelerin çok satan gazetelerinin spor yazarları misafir ediliyor, tesisler gezdiriliyor, hocalarımız çocukların durumu ile ilgili röportaj veriyor.

Bu arada satın aldığımız kulüpler atıl durmuyor. Henüz Beşiktaş’a gelmeye hazır olmayan oyuncular için pilot takım görevi görüyor. Bizim scout merkezimiz olarak hizmet veriyor.

Sezon başı hazırlıklarında bu takımlar ile maçlar düzenleniyor. Altyapıya aldığımız çocuklar geliştikçe bir-iki maçta forma veriliyor. Bu maçların o ülkelerde yayınlanması sağlanıyor.

Sonra da oturup bir durum değerlendirmesi yapılıyor. Sosyal medyadan aldığımız tepkilere, bizimle ilgili yayınların izlenme oranına, takımımızın oradaki karşılaşmalarına gösterilen ilgiye ve ülkedeki büyük firmaların sponsorluk yaklaşımlarına göre bir ana hedef belirleniyor.

Bu temel atma çalışmalarının sonucunda en çok gelişme kat ettiğimiz ülkeden, yıldız gözüyle bakılan bir milli oyuncu transfer ediliyor. Eş zamanlı olarak o ülkede ürünlerimizi satacak ilk mağaza açılıyor. Aldığımız futbolcunun katıldığı imza günleri düzenleniyor. Alt yapı oyuncuları için yaptığımız medya turları tekrarlanıyor. Billboardlar kiralanıyor. Oyuncunun Beşiktaş formasıyla görüntüsü zihinlere kazınıyor. Takım arkadaşlarıyla şakalaştığı anlar, antrenmanda attığı goller ve maçlarda yaptığı yararlı işler ülkeyle paylaşılan videoların ağırlığını oluşturuyor.

Sponsorlarla görüşmeler başlıyor. Beşiktaş’ın ülkede sezon başı kampı yapması, başka takımları da davet ederek hazırlık maçları yapması, oyuncunun oynadığı firma reklamlarının hazırlanması ve Vodafone Arena’da loca verilmesi ve firma misafirlerinin ağırlanması üzerinden bir paket anlaşma.

Bu anlaşma sponsor firmaya kendi ülkesinde Beşiktaş’ımızla ismini yan yana getirmesi hakkını veriyor. Bunun için seçilen firmanın gücü, tanıtım yapma potansiyeli de önem arz ediyor.

Burada “arkadaşım Disney filmi mi çekiyoruz?” diyenler için kısa iki bilgi vereyim.

İngiltere’de 6.000 kişiye oynayan 3.Lig takımının Çin’de satın aldığı pilot takım maçlarını 20.000 kişiye oynuyor.

Altyapı yıldızını arama yarışmasını 2008 yılında Everton yaptı ve ‘Soccer Prince’ adıyla Çin’de yayınlandı. 19 yaşında bir oyuncuyu da “gençlik akademilerine” aldılar.

Çin’de 360 milyon Premier Lig izleyicisi var.

Çünkü başka yerlerde başka insanlar hayallerini vizyona, vizyonlarını gerçeğe dönüştürebiliyorlar.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 12” için 2 yorum var

  1. Avatar
    Mehmet zafer kara on

    özellikle yazının bu kısmı çok önemli abi bu adımları atmak için daha geç değil türkiye’de ilk olursak önümüz daha da açılacaktır.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.