Gerçeklerle Yüzleşme

Çetin Altan Usta’nın eski, zaman zaman yeniden yayınladığı, derleme kitaplarına da aldığı bir köşe yazısıydı “Ahmak Bir Vatandaş Mısınız?”. Arka arkaya 20-22 soru soruyor ve sorulara verdiğiniz “evet” cevaplarının sayısına göre ahmaklık seviyeniz üzerine bir çıkarım yapıyordu.

Okuyucusuna bu soruyu direkt sorabilme testiküler ağırlığının yakıştığı adamlardandı. “Beni sizler yarattınız” samimiyetsizliğinin revaçta olduğu bir dönemde okumak ilaç gibi gelmişti.

Twitter’ın “herkes beni sevsin” kokulu atmosferi beni biraz boğuyor. Olaylara reaksiyon verirken genel eğilimi bekleyip, sonra ona göre orta yolcu, sade suya tirit fikirleri toparlayıp tekrarlayan kalabalık takipçili hesaplar; bu hesaplarda gördüğü kendi düşüncelerini “a ne güzel anlatmış” diye beğenip kopyalayan ve kendi tweeti olarak tekrar atan daha küçük hesaplar şeklinde giden bir besin zinciri var.

Site bir mikro blog sitesi ve kimseyi takip etmek, okumak hatta siteye girmek zorunda olmadığımın farkındayım. Mesele benim neye maruz kaldığım da değil zaten, mesele fikir iklimimizin kurak kalması. 3-4 temel eğilimin yüzlerce hesapta aşağı yukarı aynı cümlelerle tekrarlandığı bir yerden zihin açıcı bir şeyler yeşermesinden umudumu yitiriyorum sadece. Bütün yorumlarımız, herkesin kabul ettiği genel geçer doğrularmış gibi bahsettiğimiz birkaç temel fikre dayanıyor. Bu fikirleri hiç sorgulamadan gerçek kabul edip sonra üzerine akıl üretiyoruz.

Bu yazıda sizinle neleri doğru kabul ettiğimiz üzerinden bir gerçekleşme yüzleşme yapalım. Ben genel kabulleri yorum yapmadan yazayım siz içinizden evet ya da hayır deyin. Belki de bazıları düşünce tarzınızı değiştirecek pencereler açar.

1) Ligimizde oynayan yabancı futbolcular ilk tercihleri Türkiye Ligi olduğu için buradadırlar.

2) Türk insanının güler yüzlü ve misafirperver olması, doğal güzelliklerimiz ve mutfağımızın lezzeti yabancı oyuncular için paradan ve ligin kalitesinden daha önemlidir.

3) Takımımıza transferle gelen futbolcular, bir kere taraftarımızı ve kulübümüzü gördükten sonra, renklerimize bizim kadar coşkuyla bağlanırlar.

4) Oyuncularımız, biz onlardan memnun değilsek, kontratları olduğunu önemsemeden gitmekle mükelleftir.

5) Bütün oyuncularımız birbirlerini kardeş gibi sevmekte, herhangi bir kıskançlık yaşamamaktadır.

6) Futbolcularımız mali konuları düşünmeden Beşiktaş’ta oynamanın şerefi için sözleşme yenileme masasına otururlar.

7) “İşine gelirse, burası Beşiktaş” dediğimiz oyuncuların kalbi korkuyla dolar.

8) Teknik direktörümüzün sizin oyuncu seçimlerinizi dinlemesi halinde daha iyi sonuçlar alırız.

9) Google’a “bonservissiz futbolcular 2016” yazarak yaptığınız serbest oyuncu ismi aramasını kulüp profesyonelleri ve yöneticileri yapmayı bir türlü akıl edememektedir.

10) Bir oyuncunun bütçemize uygun şartlarda bir Avrupa takımına transfer olması, bizim onu elimizden kaçırdığımız anlamına gelir.

11) Bonservissiz oyuncular ve menajerleri onları transfer etmekle elde edilen ekonomik avantajdan habersizdirler. Bu ekonomik avantajın bir bölümünü imza parası olarak kendilerine almak istemeleri yöneticilerimizin onlara durumu fark ettirmelerinden dolayıdır.

12) Bir oyuncuyla anlaşmış olmanız, kulübünü teklifinizi kabul etme mecburiyetinde bırakır. Aynı şekilde bir kulübe istediği bonservis bedelini ödemeniz halinde oyuncu bavulunu toplayıp gelmek zorundadır.

13) Oyuncuları maçtan önceki gece kampa almak, onların dinlenmiş ve maça hazır çıkmasını garanti eder.

14) Karşılaşmaların sonuçları rakibin ne yaptığından bağımsız olarak bizim nasıl oynadığımızla belirlenir.

15) Takımın defansif göründüğü maçlarda sorun, Hoca’nın “hücum oynayın” dememiş olmasıdır.

16) Devre arasında yapılan konuşmalar maçın kazanılmasında büyük öneme sahiptir.

17) Sahada oyuncuların kenetlenip galibiyet yemini etmesi maça iyi başlamak için olmazsa olmazdır.

18) Parlamamış 17-18-19 yaşlarında yıldız adaylarını takip edip kadromuza katmak bir tek bizim aklımıza gelmektedir.

Bu önermelerden 2 veya daha fazlasına evet diyorsanız, derin bir nefes alıp tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Yarısından fazlasına evet diyorsanız, sizinle acilen görüşmemiz lazım. Elimde size satmak istediğim bir saat kulesi var.

 

Cem Fante / @johncelinefante

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.