Direnmek Boşuna

Star Trek serisinde Borg güçleri ihtişamlı uzay gemileriyle kendilerinden çok daha zayıf avlarının etrafını sardıklarında hep aynı mesajı tekrarlarlar. “Biz Borglarız. Kalkanlarınızı indirin ve gemilerinizi teslim edin. Sizin biyolojik ve teknolojik ayırt edici özelliklerinizi kendimizinkine ekleyeceğiz. Kültürünüz bize hizmet etmeye adapte olacak. Direnmek boşuna!”

Bu mesaj aslında M.Ö 5.Yüzyılda Ege Denizi’nde duyulan mağrur bir emrin, bir senaristin kalemi ile uzay boşluğunda yankılandırılan halidir. Thucydides, Sparta ile Atina şehir devletleri arasında yaşanan Pelopenez Savaşı’nı anlatırken, savaşa katılmayan ama Sparta müttefiki olduğu için kuşatılan Milos Adası’ndan bahseder. Atinalıların ada yöneticilerine gönderdiği heyet, alışıla geldiği gibi halkın arasında değil, kapalı kapılar ardında konuşulmasından -nezaketi bir yana bırakma fırsatı verdiği için- memnun olur.

Heyet başkanı yöneticilere bir suçları olmamasının, bir işgali hak etmediklerini düşünmelerinin önemli olmadığından bahseder.

“Adalet / hak / doğru, dünyanın işleyişinde, sadece eşit güçler arasında söz konusudur, diğer yanda güçlü yapabildiğini yapar ve zayıf çekmek zorunda olduğunu çeker.”

Dünya tarihi ta o günden beri biraz da; güç yetirilemez gibi duran zorluklarla mücadele etmeyi göze alamayıp itaat edenlerin ve tüm ihtimaller aleyhine gözükürken haklılığına sarılıp isyan edenlerin hikayesidir.

Sizin kişisel tarihiniz de kendi Borgunuz ya da Atina donanmanızla karşılaştığınızda ne yaptığınız üzerinden yazılır. O gün geldiğinde yapacağınız seçimler, kim olduğunuza dair de çok şey anlatır.

Beşiktaş taraftarı bu coğrafyanın boyun eğmez çocuklarıdır. Ne mücadeleden yılarız, ne de kolay kolay gözümüz korkar. Canımızı yenilmek değil teslim olmak yakar. İrade koymaya, direnişe ve emeğe saygı duyarız.

Ben, takıma ne zaman sitem etsem, kaybettiği için değil kaybetmeyi kabullendiği için ederim. Başarılı olmamaları için bütün bileşenleriyle “futbol habitatının” elinden geleni yaptığının zaten farkındayız. Onların sırtına tüm sorumluluğu yükleyip, “önünüze konan tüm engelleri aşın” demek de adil değil. O engellerin bir kısmının yıkılması, bir kısmının da hiç konulamaması camianın başka unsurlarının yapacağı bir iş. Fakat bunlar ancak kaybetmeye bahane olur. Taraftarın DNA’sından uzaklaşmak, yılgınlık ve umursamazlık göstermek için sebep değildir. Beşiktaşlı kaybederken bile takımından sahada kendisinin bir uzantısı gibi temsil bekler.

Gelelim dün geceye…

Ofsayttan bir gol yemiş, bir penaltısı verilmemiş, rakibin türlü terbiyesizliklerle taraftarı çileden çıkarmasına göz yumulmuş bir şekilde devreyi kapatan takım, tüm sezon boyunca yapılanları, her koldan üzerine gelinmesini de göz önüne alıp, sezonun kontağını kapatabilirdi. Haftalardır süren ve dün ilk yarı boyunca devam eden tablo, Türk futbol habitatının Borglarının “Direnmek boşuna!” anonsuydu.

Oyuncular, kendilerine yakışanı yaptılar. Şahsen benim sonuca yansımasaydı bile zerre suçlayamayacağım bir karakter örneği, efor ve direnç gösterildi. Hepimizi gururlandıran bir şekilde, rakibi iplere dayayıp, kendini savunma fırsatı bırakmayan 45 dakikalık bir groge vaziyete soktular.

Benzerlerini yaşadığımız ama daha önce basını, federasyonu ve rakipleriyle bu kadar zıvanadan çıkıldığını görmediğimiz bir sezon yaşıyoruz. Kendi Atina donanmamızla yüz yüze geldik. Sezonun geri kalan 11 haftası camianın tüm bileşenleri için bir sınav olacak. Dün gece takım bu ablukayı yarıp çıktı. Bundan sonrası için onlara direnç ve karakter gösterip yoluna devam etmek, geri kalan herkese de bu mücadeleye omuz vermek düşer.

Sezon başından beri gözleriyle gördüklerini inkâr edenler, görüntüye rağmen siyaha beyaz diyenler, hukuka rağmen kararlar alanlar, kurala rağmen ceza vermeyenler; “futbolda bizim dediğimiz olur, haklı olmanız bir şey ifade etmez” diyorlar.

Dün gece takım “biz teslim olmayız” dedi. Tüm sezon boyunca, duymaya ihtiyaç duyduğumuz tek şey de buydu aslında.

Gazamız mübarek olsun.

 

Cem Fante

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.