Biz Anladık

Anladık, futbol endüstriyel. Oyun akışı kadar önemli nakit akışı.

Anladık, maaş almadan oynayan Vedat Okyar günlerinde değiliz. Oyuncular profesyonel, yayın gelirleri çılgın, rekabet çetin, giderler yüksek.

Anladık, taraftar elini taşın altına koymadan; yanmıyor ışıkları stadyumların, o yıldız oyuncular gelmiyor, hibrit çim bitmiyor kendi kendine.

Hepsini anladık.

Siz; hiç para düşünmeden başlanan bir ilişkinin, bir yerinde nakit lazım olunca, yaşanan travmayı anladınız mı? Biz onları seveceğiz, onlar bizim için oynayacaklar zannettik biz büyürken.

Renklerle, armayla kurarken bağımızı; aklımıza gelmedi hiç sponsor falan. Karşılıksız sanıp büyüdüğü bir sevginin, ücrete tabii olduğunu öğrenmek garip geliyor insana. Anne-babanın, sen büyüyünce geçmiş harcamalarını tahsil etmek istemesi gibi biraz.

Anladık, futbol endüstriyel. Spor global. Dolar evrensel. Kanat ortaları kadar önemli kombine fiyatları.

Anladık hiçbiri sizin suçunuz değil. Siz de istemezdiniz böyle olmasını. Zamanın ruhu, şartların gereği.

Hepsini anladık.

Siz; Beşiktaş’ı sevmenin bedelini değil; yakın olmanın ayrıcalığını, katkı vermenin mutluluğunu ödüyormuş gibi hissetmek istediğimizi anladınız mı?

O samimi, sıcak günler geçti, biliyoruz. Futbol eğlence sektörünün bir parçası artık. Eğlenceye dahil olmak ücreti mukabilinde. Belki herkesten önce anladık biz.

Hepimiz birer muhasebeci, yarı hukukçu gibi geziyoruz. Haklısınız, biliyoruz. Karşı konulmaz bir çığ gibidir gerçek hayat, hayalperestliği ezip geçen. Gerçekçiler kazanır; romantikler kaybeder, ama güzel kaybederler ha; tarihe not düşülsün.

Bakmayın böyle konuştuğumuza. Vallahi anladık.

Hatta savunuyoruz da, anlatıyoruz. Diyoruz mecburuz. Kurumlar, kurallar, gerçekler, rakipler var. Sen harcayamasan da harcayabilen var. Ya başarıdan vaz geçeceğiz ya uyum sağlayacağız.

Anladık yani; para lazım, gelir yaratmak şart. Frikik atışları kadar önemli, forma satışları.

Hepsini anladık.

Ya siz; Beşiktaş’ı seviyorum diyen herkesi bu taraftarlık halkasına katmanın bir yolunu bulalım dediğimizde ne dediğimizi anladınız mı?

Dedim ya biz anladık. Borç var, ödenecek. Transfer olmazsa seyirci sıkılır, oyuncu alınacak. Maaşlar var. Sen az versen başkasına kaçarlar. Bütçe ayarlanacak. Asist sayıları kadar önemli, döviz kurları.

Peki, siz; sevdiğine fedakarlık yapmak dokunmaz ama ödeme yapmak mekanikleştirir, parayla ilgili olsa bile para için olmasın “satışlar” dediğimizde neden bahsettiğimizi anladınız mı?

Yoksa biz anladık. Hatta çok da kafa yoruyoruz üzerine. Yollar arıyoruz, çok para gelsin. Her şeyin daha lüksü, daha pahalısı, en hızlısı olsun değil maksat.

Gelemeyenin, göremeyenin, para verip seyredemeyenin, forma alıp giyemeyenin Beşiktaşlılığını yaşaması için alanlar açılsın diye. Çünkü banka hesap cüzdanlarında yazan sayılardan önemlidir, milyonların Beşiktaş diye atan kalp atışları.

 

Cem Fante

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.