Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 27

Son birkaç yazımda Türk futbolunun gidişatının küçülmeyi, Beşiktaş’ımızın ivmesinin ise büyümeyi işaret ettiğini anlatmaya çalıştım.

Gelirinin çoğunluğunu yerel futboldan elde eden kulübümüz için bu durum, potansiyeline varmasının önünde bir engel teşkil ediyor.

Gelir kalemlerinin arttırılması ve maksimize edilmesiyle ilgili epey yazı yazdım.

Beşiktaş’ımızın temelinde taraftarıyla kurduğu ilişkiden başlayarak futbola ve ekonomisine bakışını yenilemesi, bir yeniden yapılanmaya gitmesi gerektiğine inanıyorum.

Hem ülke ekonomisinin görüntüsü, hem de Türk futbolunun durumu göz önüne alındığında, kulübün gelirini taraftarın direkt harcamalarına daha az bağımlı kılacak; yapılanmanın yarattığı ivme, anlattığı hikaye ve marka çağrışımına kazandıracağı değer ile sponsor, reklam ve endirekt hizmet gelirleri üzerinden büyümemizi sağlayacak bir yol öneriyorum.

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Kulübümüz benim üzerine yazı yazdığım bütün alanlarda zaten bir büyüme yakaladı. Adı konulmamış olsa da önce bir enkaz temizliği yaptık, şimdilerde de bir yeniden yapılanma yaşıyoruz.

Anlatılanlar kadar, bize anlatılamayan ama elde edilmiş olan başarılar ve aşılmış engeller olduğuna da eminim.

Benim yapmaya çalıştığım; adı konulmuş, amacı belirlenmiş ve mesajı taraftarla paylaşılmış bir planlamanın, birkaç ekstra gelir fikri de eklenerek bir çerçeveye oturtulması.

Amacı, mesajı ve yol haritası belli bir proje sunumunun taraftarın katılım ve desteğini alacağına inanıyorum.

Beşiktaş’ımızın büyümesinin, 1 milyon civarındaki aktif Beşiktaş taraftarına, sayısını 3 milyon olarak tahmin ettiğim ‘potansiyel’ aktif taraftarımızın eklenmesinden geçtiğini düşünüyorum.

Kulübün karşılıklı iletişimde olduğu 4 milyon taraftarlık bu ‘Beşiktaş sosyal bulutunun’, projenin her aşamasında büyüyerek kulübün etrafını saracağı ve Beşiktaş gökyüzünü kaplayacağı bir yola çıkmaktan bahsediyorum.

Bu yolun ‘nereden nereye geldik’ konuşmalarından çok, kulübe dinamizm getiren ve gelişmeleri takip edilebilen bir planın, taraftarın katılımı her aşamasında arttırılarak, uygulanmasından geçtiği kanısındayım.

Taraftarlık gibi duygu üzerinden yürüyen bir konuda, projeyi bir misyon mesajıyla hayata geçirmenin, safları sıkılaştırmak ve momentum yakalamak için önemi büyüktür.

Aşağıdaki satırlar benim bir örnek çalışmam. Bunu kesinlikle Beşiktaş’ın mesajı bu olmalıdır ukalalığı olarak almamanızı rica ediyorum. Yazıyı ‘örnek proje mesajı kalemşörlük denemesi ‘ olarak görüp, önceki yazılarda dağınık şekilde yazdığım fikirlerin, bundan sonraki yazılarda (umarım), nasıl birbirlerini destekleyen bütünlüklü bir planın parçaları haline geleceğine odaklanmakta fayda var.

FBL-TUR-BESIKTAS-OSMANLI

Güzel Oyun, Bir Koca Çınar ve Yeni Başlangıçlar

Beşiktaş futbol takımı, gerçekçi bir hücum futbolu oynar.

Beşiktaş futbolcuları; sahada ortaya koydukları performansın taraflı tarafsız herkese mutluluk vermesini ve göze hoş gelmesini amaçlar.

Beşiktaş kulübü; rakibin kural dışı sertliğine ve oyunun durdurulmasının bir strateji olarak kullanılmasına, seyircilerin yaptıkları fedakarlıkların karşılığını alamamaları temelinde itiraz eder.

Beşiktaş kulübü; sonuçtan bağımsız olarak, şüphe yaratan yönetimler sergileyen hakemlerin maçlarda görev almasına; insanlarda oyunun adil olmadığı fikrini oluşturarak, sahada kazanmanın yetmediği fikrini körüklediği ve futbol seyretmekten uzaklaştırdığı düşüncesiyle karşıdır.

Beşiktaş kulübü; taraftarlarının harcamalarını, bir kere sevdayla bağlanmış bulundukları için mecburen ödedikleri bir bedel olarak görmez. Beşiktaş’ın taraftarına, taraftarının Beşiktaş’a olan sevgisi karşılıksızdır.

Taraftarların yaptıkları maddi fedakarlıklar Beşiktaş’ı sevmenin değil, takımı izleme ayrıcalığının ve kendisini takımın bir parçası olarak hissetme mutluluğunun bedelidir. Bu fedakarlıkları yapamayan taraftarlarımız da ‘Beşiktaş Sevgisi’ ortak paydasında büyük Beşiktaş ailesinin saygın üyeleridir.

Beşiktaş kulübü yöneticileri; kulübün sponsorluk ve reklam gelirlerini arttırıp çeşitlendirerek, taraftarın direkt harcamasını ve buna duyulan ihtiyacı en aza indirmek, Beşiktaş’ı seyretmeyi, taraftar ailemizin olabildiğince çok ferdi için ulaşılabilir hale getirmek için çaba gösterir.

Yöneticilerimiz; sınırlı seyirci kapasitesi, maddi imkansızlıklar ya da coğrafi engeller nedeniyle takımını seyretme ayrıcalığına erişemeyen milyonlarca taraftarı için Beşiktaş Taraftarlık Deneyiminin bir parçası olabilme imkanı yaratmayı hedefler.

Beşiktaş kulübü altyapı çalışmaları, sadece tesislerimizin içinde bize potansiyel oyuncu yetiştiren bir okul olarak değil; çocukları futbola başlatmak, sevdirmek ve daha çok çocuğu Beşiktaşlı yapmak için yurt çapında planlanan bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alınır.

Sonuç olarak Beşiktaş kulübü; oyunun öne çıkarılmasına, taraftar ilişkilerine, futbol ekonomisine ve altyapının misyonuna bakışıyla lokal rekabetin kalitesinin yükselmesi için çalışır ama başarı çıtası olarak kendisini uluslararası rakiplerinin seviyesiyle karşılaştırır.

Beşiktaş’ımızın şanlı tarihinden aldığımız güçle; tüm bu prensiplere ihtiyacı olan önemi verebilmek, kulübümüzün kaynaklarını, taraftardan elde edilen gelirlerden, taraftar sayesinde elde edilen gelirlere dönüştürebilmek için kulüp-taraftar ilişkilerimizi yeniden tanımlayacak bir yolculuğa çıkıyoruz.

Beşiktaş Dijital Platformu Açılıyor!

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

17. BÖLÜM

18. BÖLÜM

19. BÖLÜM

20. BÖLÜM

21. BÖLÜM

22. BÖLÜM

23. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.