Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 26

Beşiktaş’ımızın çok kısa sürede kendisini ligin geri kalanından pozitif olarak ayrıştıracak bir planı harekete geçirmesi gerekiyor.

Net konuşayım.

Geminin direğine tırmandığımız için suya en uzak noktada olan biziz, ama batan bir geminin içindeyiz. Ben size kötü olan şeyleri sayayım, tek tek bakılınca durumun acil olduğu belki daha iyi anlaşılır:

Yayıncı kuruluşumuz: Yapılan yayının ses ve görüntü kalitesi, kamera sayısı ve açısı, içeriğin sunuluşu, futbol ile ilgili güzelliklerin öne çıkarılması, yorumcu ve dolayısıyla yorum kalitesi ve iş yapma şekilleri kötü.

henry-lig-tv-logosu-475

Federasyon: İnsan kalitesi, hafta sonu yapılacak mangalın organizasyonu emanet edilmeyecek seviyede. Adil şekilde hakem atama ve fikstür düzenleme gibi bir kaygıları yok. Daha da önemlisi aslında var olma sebeplerinin ne olduğunu bilmiyorlar.

Türkiye’de futbolu sevdirmek için en ufak bir çaba içinde değiller.

Hakemler: Detaya girmeme gerek olmadığını düşünüyorum.

Stadyumlar ve sahalar: Düzeltilmesi için politik bir çaba var. Düzeltildikten sonra emanet edileceği eller aynı olduğuna göre geleceğe dair bir umut taşımayı anlamsız buluyorum.

Futbol Kalitesi: Grekoromen güreşle çim hokeyinin aşkının meyvesini, futbol oyun kurallarına uyar gibi yaparken seyrediyoruz.

Seyirci: Ligimizin seyirci ortalaması yerlerde sürünüyor. Az biraz seyircisi olan takımlar ligde değil. Kuruluş amacı belli olmayan; oyuncu yetiştirmeyen ve seyircisiz, doğal olarak varlıkları anlamsız birkaç takımımız var. Özellikle Anadolu’da, maç bilet fiyatları çok düşük olsa da tribünler dolmuyor. Rekabet ve ambiyans yaratan ana unsuru futbola çekemiyoruz.

basaksehir_osmanlispor

Yöneticiler: Burada da detaya girmeyecektim ama futbol yayın ihalesinin hemen öncesinde ligin en çok dekoder satan takımının yöneticisi; ‘Kimse top oynamıyor ki. Ligimizin kalitesi bu…ehehehehe’ şeklinde bir açıklama yaptı. Sanırım bu arkadaşa yöneticilik yapsın diye bir de üste para veriyorlar.

Bakın tekrar altını çizeyim; adam, yayın hakları için 600M$ istenen ürün için ‘boktan işte ne yapalım bizde böyle’ dedi.

Haklı mı?

Beşiktaş’ı saymazsak, sonuna kadar haklı.

Dünyanın başka bir yerinde olsa spor alanında bir daha çalışabilir miydi?

Mümkün değil.

Özetle; ortaya konan ‘ürün’ rezalet.

Oyunu güzelleştirmeye ve seyretmesi zevkli hale getirmeye yönelik bir girişim yok.

Bari geleceği kurtaralım diye, çocuk yaşta futbolu sevdirmek, en azından gelecek nesillere futbol sevgisi aşılamak için geniş çaplı bir alt yapı faaliyeti de yok.

Yani seyir zevki olmayan, seveni azalan ve giderek pahalılaşan bir ürünün parçasıyız.

Üstelik seyircilerin hem fikir olduğu tek konu; oyunun adil olmadığı. Sonuçların sahada alınmadığına dair kuvvetli bir inanç var.

leventnazifoglu

Ringin karşı köşesinde ne var?

Sosyal medyada vakit geçirmek var, Netflix var, HBO var, Türk TV dizileri var, evinizin rahatlığında dünyanın her yerindeki eğlenceye katılmanızı sağlayacak hızlı internet var, bakmalara doyamadığımız akıllı telefon ekranları var, bir yerlere gidip selfie çekmek var, sanal ya da reel olarak sosyalleşmek var.

Üstelik futbola göre çok daha ucuz.

Ha, bu arada bir de ekonomik göstergeler kötüleşiyor.

Küçülecek, değersizleşecek ve bir süre sonra önemsizleşecek bir oluşumun içinde kısıldık kaldık.

Rakiplerimizin yöneticileri; aldığı paraya karşılık, takımlarının sahaya koyduğu performansı değil, taraftar kalabalığını sattığını düşünüyor.

Rakiplerimizin taraftarları; verdiği paraya karşılık, oynanan oyunu değil, kazandığında rakiple dalga geçme hakkını satın aldığını düşünüyor.

Daha yayını için, bizim cebimizden çıkacak, 600M$ istenen ‘ürünün’ ne olduğunu anlamamışlar.

Ne yapacağız?

Boşuna bir sabırla, bu ligi felakete götüren kolektif zihniyetin düzelmesini beklemeyeceğiz

Kaderimizi bu ligin kaderinden ayırmak için bir plan yapacağız ve uygulamaya geçeceğiz.

Öncelikle kulübümüzün taraftarlarımızla olan ilişkisinden ve onlara verdiği mesajdan başlayacağız.

Ligi yönetemeyenler ve ligin parçası olup ona hiçbir değer katamayanlarla ortak herhangi bir noktamızın olmadığını, onların temsil ettiklerinin anti tezi olduğumuzu daha net aktaracağız.

Oynadığımız oyunun adına futbol denmesi dışında hiçbir paydada birleşmediğimizi göstereceğiz.

senolhocaaa

 

Sonra netleştirdiğimiz bu mesaj etrafında taraftarımızla kurduğumuz ilişkiyi ve bu ilişkiyi kurma şeklimizi tekrardan şekillendireceğiz.

Gelir kanallarımızı arttıracak ve çeşitlendireceğiz. Hali hazırda var olan gelirlerimizi de maksimize etmeye çalışacağız.

Gerçekçi ama güzel futbol oynamak konusunda tavizsiz olacağız. Yatırımlarımızı ve planlamamızı bunu sürdürmek için yapacağız.

Mücadelemizin sahada kural dışı olarak bunun gerçekleşmesini engelleyenlerle olacağını yayıncı, federasyon ve kamuoyuna doğru ve kararlı olarak anlatacağız. Tepkilerimizi ve protestolarımızı da bu tema etrafında planlayacağız. Rakibin sertliğinin ve hakemin adaletsizliğinin kazanmamıza mani olması kısmına değil, oyunun güzelliğine engel olduğuna odaklanacağız.

Bu fikir size naif gelebilir. Yıllardır ‘hakkımızı yiyorlar’ feryatlarımızın bulduğu karşılık ortada. Empati sonradan öğrenilmesi zor bir şeydir. ‘Ödediğin paranın karşılığını alamıyorsun’ insanların daha kolay anlayacağı bir mesajdır. Ayrıca burada bahsedilen kulübün sürekli altını çizeceği mesaj, biz taraftarlar olarak başka yerden vurabiliriz.

Altyapıyı sadece tesislerimizin içinde bize potansiyel oyuncu yetiştiren bir okul olarak değil, çocukları futbola başlatmak, sevdirmek ve daha çok çocuğu Beşiktaşlı yapmak için yurt çapında planlanan bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alacağız.

Ligin içinde, ama her alanda ligin çok üzerinde kalitede olacağız.

Ortada yerel rekabet diye bir şey kalmayana kadar; aklın gerektirdiği ama federasyonun ve rakiplerin yapmadığı her şeyi, biz yaparak, yeniden yapılanacağız.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

.

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

17. BÖLÜM

18. BÖLÜM

19. BÖLÜM

20. BÖLÜM

21. BÖLÜM

22. BÖLÜM

23. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.