Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 23

Maç Günü

Stada ilk defa gidip Beşiktaş’ımızı seyreden bir taraftar, Vodafone Arena‘da neler yaşamalı?

‘Galibiyet görmeli, mucize bir geri dönüşe şahit olmalı’ gibi kontrolümüz dışında olasılıklardan bahsetmiyorum.

İşlerin Beşiktaş’ımızın kontrol edebildiği kısmını yönetenlerin; yani bilet satışlarını arttırmaktan, daha çok Kartal Yuvası ürünü satmaktan ve kulüp-taraftar ilişkisini düzenlemekten sorumlu olanların katkıda bulunması gereken ‘Beşiktaş taraftarlık deneyimi’ kısmından bahsediyorum.

Ya da daha net anlaşılması açısından şöyle örnekleyeyim.

Ben Beşiktaş’ın taraftarı değil de sahibiyim. Kulübün bilet ve forma satması direk benim cebimi etkiliyor. Üstelik biraz da ilgi meraklısıyım. Takımın sevilmesi, sevenlerinin artması ve sevgiyle bağlananların bağlarının güçlenmesi egomu okşuyor.

Stada ilk defa gelecek taraftarla ilgili ne yaparım?

İlk yapacağım Passolig sistemiyle, stada bugüne kadar girenlere ait Passolig bilgilerinin olduğu veri tabanını (lütfen, böyle bir veri tabanı tutuyoruz deyin) birbirine entegre ederim.

Passolig bana o maça bilet transferi yapanların ya da bilet alıp yükleyenlerin bilgilerini gönderdikçe (lütfen, sözleşmeye bu bilgi akışı şartını koydurduk deyin) içlerinden daha önce stada hiç gelmeyenlerin bilgilerini çekerim.

Biletini erken alanların telefonlarına maç günü sabahından itibaren, maç günü alanların da aldıkları anda, bir mesaj düşer.

Merhaba Ahmet Kartal,

Bugün Vodafone Arena’da seni ilk kez misafir edeceğiz.

Stada en kolay şu şekilde ulaşırsın: Otobüs, park yeri, motor, vapur, raylı sistem, trafik bilgisi vs. vs.

Koltuğunun nerede olduğu sana gönderdiğimiz krokide işaretli. Oraya nasıl ulaşacağını görmek için üzerine clickle.

Oturduğun yere en yakın tuvaletler sana gönderdiğimiz krokide işaretli. Koltuğundan oraya nasıl ulaşacağını görmek için üzerine clickle.

Stadyumdaki Kartal Yuvası’nın yeri sana gönderdiğimiz kroki de işaretli. Koltuğundan oraya nasıl ulaşacağını görmek için Kartal Yuvası logosuna clickle.

Koltuğuna en yakın büfe sana gönderdiğimiz krokide işaretli. Koltuğundan oraya nasıl ulaşacağını görmek için üzerine clickle.

Maçın başlamasına iki saat kalana kadar Kartal Yuvası ürünlerinde ve büfe alışverişlerinde %5 indirim olduğunu unutma.

Seni daha iyi ağırlayabilmek için, bugün maça geleceksen bu mesaja ‘evet’, gelemeyeceksen ‘hayır’ diye dönmeni rica ediyoruz.

Nice zaferlerde görüşmek üzere.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü

2016golsevicii

Şimdi ne yaptık, niye yaptık hızlı bir özet.

İlk defa gelecek taraftarımıza kendisini özel hissettirdik. Ona gerekli olacak bilgiler verdik. Biz ne kazandık. Sadakat puanı. Başka?

Stada daha erken gelip, daha uzun kalması için teşvik ettik. Neden? Cirodan pay alıyoruz; sıkıldıkça yesin-içsin, Kartal Yuvası’nı gezsin alış-veriş yapsın, para kazanalım.

İnsanların zaten yavaş yavaş gelmeye başlayacağı saatlerde indirimi bitirelim ki, normalde yapacağımız cirodan boşuna fedakarlık yapmayalım.

E, niye gelecek misin, diye soruyoruz? Babası mıyız?

Hayır, canım kardeşim. Gelmeyeceğim derse, ‘ biletini senin yerine satmamı ister misin?’ diyeceğiz. Aracılık yapıp komisyon alacağız.

Taraftarımız stada geldi. Passolig kartıyla giriş yaptığı için, geldiğini biz de biliyoruz.

Hemen telefonuna mesaj düşüyor.

Sayın Ahmet Kartal,

Vodafone Arena’ya hoş geldin. Seni aramızda görmekten çok mutluyuz.

Beşiktaş ile ilgili son dakika bilgilerini almak, bilet ve lisanslı ürünlerdeki indirimlerden haberdar olmak ve en önemlisi çekilişlere katılıp ücretsiz hediyeler kazanabilmek için lütfen aşağıdaki düğmeye basarak Beşiktaş Dijital Aplikasyonu’nu indir.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü

Ahmet hafif düzene muhalif bir taraftarımız. ‘Aplikasyon falan indirip uğraşamam, bunlar şimdi reklam falan gönderir benim sinirimi bozar’ diyor. E ama ben senin indirmediğini görüyorum Ahmet?

İlk yarı bitiyor. Cenk ve Q7 birer gol atmış. Ahmet, gülüyor-eğleniyor. Telefonuna bir mesaj daha geliyor.

Sayın Ahmet Kartal,

Bugün Vodafone Arena’ya ilk defa gelen 2712 taraftarımızdan birisiniz. Bu 2712 taraftarımızın Beşiktaş Dijital Aplikasyonu’nu indirenleri arasında yapılacak çekilişle, maç sonunda bir taraftarımıza, gollerimizden birini atan Q7’nin maçta giydiği imzalı formayı hediye edeceğiz.

Lütfen çekilişe katılabilmek için aşağıdaki ‘İNDİR’ butonuna clickleyin.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü

kartalyuvasiva

Ahmet düzene muhalif ama pragmatik bir taraftarımız. ‘Ben bu aplikasyonu indireyim, en kötü sonra silerim; ne olacak?’ diyor.

İndirip, çekilişe katılıyor. O arada ikinci yarı başlamış. Tezahürat-adrenalin derken, maçı kazanıyoruz. Maç sonu üçlüsünden sonra, skorboardda çekilişi kazanan taraftarın ismi çıkıyor.

Maalesef Ahmet değil.

Ahmet tam niyeti bozacak, bu sefer aplikasyona bir mesaj geliyor.

Sayın Ahmet Kartal,

Çekilişi kazanamadınız ama biz sizi kazandığımız için çok mutluyuz. Sizinle de bu mutluluğu paylaşmak istiyoruz. Bir daha Beşiktaş’ımızın maçına geldiğinizde, lütfen bu mesajı Kartal Yuvası’ndaki görevliye gösterin. Size EFENDİ t-shirtünde %25 indirim uygulasın.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü

Sana o aplikasyonu sildirmem, Ahmet’im.

Ahmet stattan çıkıyor. Keyfi yerinde. Kardeşleriyle yan yana olmuş. Üstüne bir de kazanmışız.

Deşarj olmuş bir şekilde evinin yolunu tutuyor.

Ertesi gün, servisle işe giderken, ofiste insanlara neler anlatacağını kafasından geçiriyor.

Ballandıra ballandıra stadımızın güzelliğini, maçın heyecanını anlatacak. O sırada telefonuna bir mesaj düşüyor.

Mesajda Ahmet’in güvenlik kamerasından çekilmiş; mümkünse gole sevinirken, tezahürat yaparken ya da koltuğunda otururken ama mutlaka gülerken bir fotoğrafı var. Fotoğrafın altına maçın tarihi, kimle oynadığımız ve maçın skoru yazılmış. Altında şöyle bir not:

Sevgili Ahmet Kartal,

Seni ağırlamaktan çok mutlu olduk. Senin de güzel anılarla ayrılmanı istedik. Lütfen bir sonraki maça bir an önce biletini al.

Sen yoksan bir eksiğiz.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü

Bilet Satış Linki

İşe yarar mı dersiniz?

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

17. BÖLÜM

18. BÖLÜM

19. BÖLÜM

20. BÖLÜM

21. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.