Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 22

BJK TV Ayağa Kalkıyor

Geçen yazıda bir futbol kulübünün televizyonunun olmasının hangi şartlar altında mantıklı olduğuna ülkeden bağımsız bir bakışla göz attık.

Yazı, bu şartları sağlamıyorsa, kulübünüz ister Arjantin’de olsun ister Fransa’da bir televizyonu olmasının pek mantığı yok diye sonuçlanacak bir noktaya gidiyordu. Açıkçası ben de bir iki öneri sunup, eğer bunları yapmayacaksak, bu kadro şişkinliğiyle bu işi sürdürmenin bir anlamı yok diye yazının kuyruğunu bağlayacaktım.

Fakat dün akşam, bu girizgah yayınlandıktan sonra, İlker Pırlant Abi bana, Altan Erbulak’ın kendisine ‘tiyatroculuk kolay mıdır?’ diye soran gence ‘kolaydır evladım, ilk 25 yılı zordur’ demesini hatırlatan bir tweet attı.

Ben de, Beşiktaş meseleleri üzerine kafa yorarken her açıdan bakabilmenin 25 yıldan sonra kolaylaşacağını umut ederek, olayın dikkate almadığım bir yönü üzerine tekrar düşündüm.

Biz Norveç’te yaşamıyoruz.

Olaylara objektif bakan ve haber niteliğini öne çıkaran, işini kamu hizmeti gibi yapan bir medyamız yok.

Ben kendimi yerden yere atıp, nasıl dijital medyamızı kuralım, gazetelerin elinden kurtulalım diye bağırıyorsam; spor televizyonlarının alternatifi de BJK TV’miz olabilir.

Diğer televizyonlar yapmayacağına göre; takımımızın haklarını savunmak, güzelliklerini öne çıkarmak ve başarılarını alkışlamak için BJK TV’ye ihtiyacımız var.

Biz bir mücadele veriyoruz. Eğer gerçekten buna inanıyorsak, BJK TV’de bunun bir cephesi. O zaman cepheyi terk etmeye değil, güçlendirmeye bakacağız.

BJK TV’yi sadece yaşatmaya uğraşmayacağız; çok seyredilir, hakkında konuşulur hale getireceğiz.

Öncelikle bir uyarı yapmalıyım. Bu işin başarılı örneklerini çeşitli dünya televizyonlarında izlemiş olmak dışında televizyonculuk ile ilgili bilgim sıfır. Ayrıca birazdan sayacağım ünlü isimlerin birbirleri ile olan ‘o bununla küs, öbürü buna düşman’ meseleleri ile ilgili ne en ufak bir merakım ne de araştırmam var. Mevzu Beşiktaş olunca onların da konuya böyle bir şey varsa da teferruat olarak bakmalarını ümit ediyorum.

Bunları söyledikten sonra işin azıcık yeteneğim olan kısmına, bir üründen gelir getiren bir iş çıkarmaya geçebilirim.

Önce çok konuşulur, çok seyredilir olacağız. İşin gelir kısmına daha sonra bakacağız.

İçinde bulunduğumuz zamanlar interaktif programcılık zamanları. İnsanların üzerine tartışabileceği, dolayısıyla programın bir parçası olabileceği, yorum gönderebileceği lokomotif içerikler üretmek gerek.

Ben bunun için her gün birinin, mümkünse sabah, program yapacağı böylelikle önü ve arkasındaki programları da sürükleyeceği şu rotasyonu uygun gördüm:

Rıdvan Akar, Reha Muhtar, Deniz Arman, Candaş Tolga Işık, Bülent Ülgen

Program içerikleri ile ilgili yorum yapmak haddime değil. Ama bu ağırlıkta, ya da benzer ‘çekim gücünde’ bir rotasyonun haftanın her günü akşam da tekrarı verilecek bir sohbet programı yapmasını bir gereklilik olarak görüyorum. İsimler para-pul meselelerinin dert olmayacağı şekilde seçildi. En azından bende öyle bir kanı var.

Sezon öncesi hazırlık maçlarının paket halinde sponsor alınarak kendi kanalımızdan verilmesi önemli. U-21 maçları, antrenman görüntüleri, Hoca’yla haftada bir gün maç sohbeti de olmazsa olmazlardan.

Candaş Tolga Işık uyduya geçersek maç tekrar ya da görüntülerini veremeyeceğimiz ile ilgili bir şey söyledi. Eğer durum bu ise geçmeyelim. Zaten geçmememiz meselesi bize gelir yaratma kısmında da lazım olacak.

Bir yandan bunlar olurken bir yandan da elimizde olan tarihi maçların, unutulmaz röportajların, belgesellerin; ‘yani önemli ve ilgi çekici’ tüm içeriğin internet ortamına aktarılması gerekiyor.

Çok kullanıcının aynı anda kullanabileceği bir dijital arşiv yaratıyoruz.

Şimdi gelelim ana projeye.

ESPN kanalı kuruluşunun 30.yılını kutlamak için ünlü yönetmenlere 30 belgesel hazırlattı. Seri çok tuttu ve 30 ile kalmadı hala da devam ediyor.

Serinin fragmanına aşağıda göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki fragman da serinin çok tutan bir belgeseline ait.

Biz de kendi serimizi başlatıyoruz.

19 film

03 yönetmen

Beşiktaş Belgeselleri

Hayırlı olsun.

Aklımdaki 3’lü Rıdvan Akar, Yılmaz Erdoğan, Zeki Demirkubuz.

Her biri birer uzun belgesel çekecek. Ayrıca ister kendileri, ister elleriyle seçtikleri 5’er genç yönetmen, son ürün üzerinde kendilerini seçen yönetmenin de söz sahibi olduğu, 10-20 dakika arası toplam 15 kısa film/belgesele imza atacak.

Sonuncu yani 19.belgesel de serinin finali olarak hem süreci hem Beşiktaş’ı konuştukları bir sohbet olacak.

Konuların önemli bir bölümünün; Fevzi’nin ıskası, Liverpool maçı, Feyyaz’ın fenere gidişi, 3-4’lük fener maçı, Vodafone Arena açılış günü, İnönü’nün yıkıldığı gün, Vedat Okyar, namağlup sezon, Nouma’nın ikinci gelişinin öyküsü gibi bizlerin yaşadığı, genç kuşağın gördüğü/duyduğu, Beşiktaş yakın tarihine ait olmasının, amaca daha uygun olduğunu söylemeliyim.

Yola çıkma sebebimizin tarihe not düşmek kadar hatta ondan daha fazla çok seyredilmek olduğunu akılda tutmakta fayda var.

Bu belgeselleri 3 ana yönetmenimizin devam etme isteğine göre; ya bu değerli Beşiktaşlılarla ya da bir önceki yılın başarılı kısa filmlerinin yönetmenlerini yerlerine koyarak her yıl devam ettireceğiz.

Belgeseller bir sezona yayılarak yayınlanacak ve sadece bir gösterim, bir tekrar yapılacak.

Peki iş modeli nerede?

Bu belgesel projesine Vodafone ana sponsor alınacak. Tek tek filmlere alt sponsorlar da alınabilir.

Yukarıda bahsettiğim BJK TV internet arşivine bu filmler eklenecek.

Vodafone BJK Dijital Arşivi yayına hazır.

Yılda 19 film eklenen bu arşivin büyüyüp zenginleşeceğini söylemeye gerek yok. BJK TV’yi internet üzerinden izlemek, ayrıca bu arşive istenildiği zaman ulaşıp istenen programın/belgeselin/maçın seyredilmesi; Vodafone faturalarına eklenecek aylık 5 TL gibi bir tutarla ücretlendirilecek.

Defalarca yayınlanarak sulandırılmamış kısa film/belgesellerin olduğu bu altyapıya özellikle 2.-3. yıldan sonra, filmler 60’a yaklaştığında erişmenin ve BJK TV’yi internet üzerinden seyretmenin yılda 60 TL gibi bir değeri karşılayacağını düşünüyorum.

Hattı Vodafone olmayan kullanıcılar için de aylık tek kullanım şifresinin 8-10 TL gibi bir bedelle mesaj yoluyla telefonuna gelmesi sağlanacak. Bu; sponsorumuz olan Vodafone’a geçişi teşvik açısından da önemli.

BJK TV yayınının TV erişimi şimdi olduğu gibi kalacak. Bütün yatırım internet üzerinden izleme deneyiminin mükemmelleşmesine ve arşivin zenginleştirilmesine yapılacak.

Bu hem dünyanın her yerindeki Beşiktaşlıların televizyonumuza ulaşabilmesini sağlayacak; hem de ileride takımımızın maçlarının internet üzerinden yayınını kendimizin alıp kendimizin yapabilmesi için teknik altyapıyı hazır tutacak.

Benim konuya uzak birisi olarak üretebildiğim bunlar. Hiç şüphesiz sektörün içindeki değerli Beşiktaş camiası mensupları, çok daha güzel şeylerin hazırlığındadırlar.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

17. BÖLÜM

18. BÖLÜM

19. BÖLÜM

20. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.