Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 21

Kulüplerin Televizyon Kanalına İhtiyacı Var Mı?

Kısa cevap, hayır.

Ayrıca kanalını kapatmak ayıp da değildir.

Arsenal 14 Ocak 2008’de yayına başlattığı Arsenal TV’yi 7 Ağustos 2009’da kapattı.

İş planlama konusunda çok başarılı bir kulüp olsa da işe giriştikten sonra ya iş modelinin yanlış olduğunu düşündü, ya gelir gider dengesini beğenmedi ya da kanalın Arsenal markasına zarar verecek kalitede olduğuna karar verdi ve anında kabloyu kesti.

Yani eller ne der diye kanal açık tutmak mantıklı değil.

Kulüplerin kendi televizyon kanalına sahip olması fikri de çok eski değil.

Tamamen bir futbol kulübüyle ilgili ilk kanal MUTV; Manchester United’ın 1998 yılında BSkyB ve Granada Medya Grubu ile ortak kurduğu kendi kanalı. MU 2013 yılında kalan son ortak BSkyB’nin de hisselerini alarak kanalın tek sahibi oldu.

Aylık abonelik sistemiyle çalışıyor, yani İngiltere ve İrlanda’da şifreli.

Ben Beşiktaşlıyım. Kulübümün yaptığı herhangi bir girişimle ilgili negatif yorumlar yapmaya bünyem pek elvermiyor. Ayrıca bir girişimin sadece para getiriyor mu, getirmiyor mu üzerinden yorumlanmasını da sağlıklı bulmuyorum, ama Beşiktaş’ın da girdiği her alanda bir ağırlığı olması gerektiğine inanıyorum.

O yüzden bir kulübün kanalının hangi şartları sağlıyorsa olması gerektiği üzerine, genel bir çerçeve çizmek istiyorum. BJK TV bu şartların en az birine uyuyor mu yorumunu sizlere bırakacağım.

Kaliteli içeriğe erişiminiz varsa, ya da kendi kaliteli içeriğinizi üretebiliyorsanız:

MU TV maç günlerine göre değişse de genellikle lig maçlarının tekrarını aynı gece yarısından itibaren yayınlayabiliyor. Yani elinde tekrar da olsa iyi bir ürün var. Sezon öncesi hazırlık karşılaşmalarının tümünü yayınlıyor. Genç takım maçlarını, haftada bir Hoca’yla söyleşileri, antrenman görüntülerini, belgeselleri, eski tarihi maçları da eklediğinizde ellerinde yeterli ve kaliteli malzeme var.

Profesyonel, o gün MU TV’yi bıraksalar ülkenin başka bir kanalında aynı seviyede iş bulabilecek kalitede bir ekiple çalışıyorlar.

Seçenek olarak HD yayın var. Biraz fark veriyorsunuz.

Yani gerçekten para edecek bir ürün ortaya çıkarıyorlar ve bunu parayla satabildikleri için yaşatabiliyorlar.

bjk-tv-logo

TV Kanalı Uzun Vadeli Stratejik Bir Planın Parçasıysa:

MU TV tamamı ile ya da belli saatlerdeki yayınlarının gösterilmesiyle dünyanın 56 ülkesinde yayın yapıyor. Ülke dışındaki bu yayınlar abonelik sistemiyle değil, yerel yayıncı kuruluş anlaşmaları ile yapılıyor.

Ülkedeki 3-4 milyonun desteği dışında global bir taraftar tabanına ulaşmak isteyen MU bunun üzerine kafa yormuş. TV kanalını diğer küresel hamlelerinin bir tamamlayıcısı olarak kullanıyor. Yani 56 ayrı ülkedeki insana ortak bir ‘taraftarlık deneyimi’ yaşatıyor. Hem bu ülkelerdeki kazanımlarıyla olan bağlarını sıkılaştırıyor, hem de yeni pazarlardan taraftarlar kazanıyor.

Bir yandan da, ülkede takımların kendi maçlarını yayınlayacakları bir günün yakın gelecekte kapıyı çalma ihtimali var. O gün gelirse ortada kalmamak için, uzun vadeli planın bir parçası olarak, yayın ekibi tecrübelenmiş bir kanalı hazırda tutuyorlar.

Paranız Çoksa:

Bir kulübün açık ya da çok düşük bir bedelle seyredilebilir bir kanalının olmasının sosyal bir tarafı da var. Eğer diğer gelir kalemlerinden girdiniz yüksekse, istediğiniz yatırımları ek kaynak aramadan yapabiliyorsanız, borçlarınız az-faiz yükünüz cüzi ve kolay döndürülebiliyorsa yapılmasında büyük fayda var.

Kulübünüzün coğrafi uzaklıktan dolayı maçlarına gelemeyen, maddi imkansızlıklardan dolayı maç yayınlarını seyredemeyen, yani sevdasından mahrum kalan taraftarlarına bir hizmet olarak, zarar sürdürülebilir seviyede ise para kaybetseniz bile sürdürülmesi önemli.

Gönüllü Kalifiye İnsan Kaynağınız Varsa:

Yapılan bu işi kulübüne bir hizmet olarak gören, piyasa şartlarının altında çalışan ya da belli bir zamanını ücretsiz olarak ayıran ama yine de ortaya profesyonel bir iş çıkaran, sizi bordroda yüksek maaşlı bir çok personel tutmaktan kurtaran meslek erbabı bir gönüllü ordunuz varsa ve bu insanların hizmet etmesi için imkanlar sağlanıyorsa kanalın istenen kaliteye ulaşıp ayakları üzerinde durana kadar bir yaşama şansı olabilir.

Allah Göstermesin Dediğimiz Ne Varsa Full HD Seyrettik:

Yukarıdaki meşhur tweet alıntısı, güne kanalımızın HD yayına geçeceği müjdesiyle başlamam vesilesiyle aklıma geldi. Çok gevezelik etmeden, kanalı HD seyretmemizden çok neyi HD seyrettiğimizin önemli olduğunu söylemek isterim. Yatırımın içerik ve onu üreten insan kaynağına yapılması daha büyük bir ihtiyaç gibi duruyor.

Çözüm var mı? Mevzu Beşiktaş ise her zaman var. Devam edeceğiz.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

17. BÖLÜM

18. BÖLÜM

19. BÖLÜM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.