Başka Bir Beşiktaş Mümkün – 19

Forma Satışları Üzerine…

Beşiktaş’ın forma satış gelirlerinin adil olup olmadığını hesaplamak çok kolay değil.

Bu aslında dünya üzerindeki bütün kulüpler için geçerli. Teknik/Ürün tedarik adı altında yapılan sponsorlukların detayları kamuoyu ile çok paylaşılmıyor.

Bizim duyduğumuz genellikle anlaşma ilk imzalandığında açıklanan 5 yıl/25 milyon $ gibi toplu bir tutar oluyor.

Geri kalan gelirleri bilebilmek için forma satışından % kaç aldığımızı, Adidas markalı diğer ürünlerde aynı yüzdenin olup olmadığını, Kartal Yuvası açılışlarında Adidas’ın bir katkı verip vermediğini, internet satışlarında gelir bölüşümünü, yani anlaşmanın bütün detaylarını bilmek gerekiyor.

Benim bu konuya bakarken amacım geçmişi kurcalamak değil gelecekle ilgili bir tahmin yürütebilmek, yapabilirsem de gelir artışı ile ilgili bir proje geliştirmek. Bu yüzden benim işim göreceli olarak daha kolay.

Öncelikle hesap kitaba şöyle bir genel kabulle başlamamız lazım. Ulaşabildiğim bütün kaynaklara göre Avrupa kulüpleri bir forma satışından 12 € civarı gelir elde ediyor. Bu da ülkeden ülkeye ufak tefek farklar olsa da anlaşmaların aşağı yukarı satış fiyatının %10’u seviyesinde yapıldığını gösteriyor.

Biz de Beşiktaş’ımızın anlaşmasının bu şekilde olduğunu varsayacağız.

Anlaşmalar iki bölümden oluşuyor. Bir tane forma satılmasa bile alınacak garanti para bölümü ki bizim durumumuzda bu 2019 yılına kadar yıllık 5M$ + her satılan formadan gelen paranın %10’u (olduğunu varsayıyoruz).

Şimdi burada hemen hepimizin aklına gelen bir uyanıklığın önünü keseyim.

Nasıl olsa garanti parayı alacağız, formadan da %10 kazanıyoruz, o zaman kar marjı daha yüksek ürünler alıp Beşiktaş’a daha çok katkı yapalım mantığı yanlış. Çünkü o 5 milyon $ ya da yeni anlaşmamızdaki tutar her ne olacaksa, bir önceki anlaşma periyodundaki forma satış performansına göre belirleniyor.

Yani biz forma almazsak, bir dahaki teklif önümüze yıllık 1 milyon $ olarak gelebilir.

Bu da Beşiktaş’ımıza fayda sağlayacağız derken, çok daha büyük zarara sebep olmak demek.

Bu konuya daha sonra tekrar döneceğiz.

Beşiktaş’ımızın forma satış sponsorluk gelirini nasıl arttırırız diye bakarken, satış adedi olarak yakalayabileceğimizi düşündüğüm, hedef iki kulübü ve anlaşmalarını inceledim.

milan-16-17-home-kit-1

Bu kulüpler PSG ve Milan.

PSG’nin Nike ile 2022’ye kadar, Milan’ın bizim de sponsorumuz olan Adidas ile 2023’e kadar sözleşmesi var. İki kulüpte yıllık 21 milyon €’ya anlaşmış.

Milan 2015 yılında 650.000 adet, PSG 685.000 adet forma satmış.

Aşağı yukarı bizim 1,5 katımız forma satan takımlar biz 4,5 milyon € alırken nasıl 21 milyon € alıyor sorusunun cevabının çok önemli bir kısmı forma fiyatları.

PSG formaları 85-140 € arasında, Milan formaları da 90-120 € arasında değişiyor.

Forma satışlarının %66’sının ucuz, %33 pahalı formalar olduğu gibi mantıklı ama ciğerden bir varsayım daha yapıyorum. Bu durumda Milan’ın ortalama forma satış fiyatı 100 €, PSG’nin ise 103 € seviyesinde gerçekleşiyor.

Yani Milan’ın tahmini forma satış cirosu 65 M €, PSG’nin 70,5 M € dolaylarında.

Biz 400.000 civarı formanın satışından aşağı yukarı 18.5M € ciro elde ettik.

Bu noktada tekrar hatırlatayım, anlaşmalardaki gelirden %1 bile olabillecek farklılıklar, ürün gamının daha geniş olması ve ülke vergi kanunları gibi, ilk anda aklıma gelen sebeplerle bunun bilimsel bir hesap ve kıyaslama olmadığını söylemeliyim.

Şu an yaptığımız bir zihin jimnastiği.

Milan ve PSG anlaşmalarını 2013 yılında yapmışlar. Milan’ın kötü gidişi, PSG’de İbrahimoviç ve Di Maria faktörleri aynı garanti parayı almalarına rağmen, aradaki farkı oluşturmuştur.

Adidas ve Nike gibi firmalar hesabı yaparken biraz da kötümser bakarlar. Ben iki kulüp için de ciro projeksiyonunu 63 M € seviyesinde yaptıklarını düşünüyorum.

Yine benim bakkal hesabı mantığına dönersek ciro tahmininin 1/3 ünü de kulübe verilecek garanti paraya ayırıp yıllık 21 M € tutarına ulaşmışlardır.

Bizim forma satışından elde ettiğimiz cironun 18.5 M € olduğu düşünülürse, bu mantıkla güncel forma satış adetleri ile bugün anlaşma yapsak, 6.17 M € / yıl adil bir tutar olur.

Anlaşmayı 2014 yılında yaptığımız; 200.000 adetlerden buralara geldiğimiz, şampiyon olacağımızın hiçbir garantisi olmaması gibi pek çok sebep düşünüldüğünde verilen 4,54 M € X 5 yıllık anlaşmanın gayet adil hatta Beşiktaş’ımızın lehine olduğunu söylemeliyim.

Bana Adidas kulübümüzün ivmesinin yukarı doğru olduğuna inanmış, bir kumar oynamış ve kazanmış gibi gözüküyor. Tabii onların bu kazancı da bize bir dahaki anlaşmada daha yüksek gelir olarak geri dönecek.

Peki; tahminler üzerinden giderek, bugün anlaşma yapıyor olsak yıllık 6 milyon € civarı alacağımız sonucuna vardık. Bunu yıllık 10 milyon €’ya çıkarabilir miyiz?

Bu konuya biraz daha kafa yoralım.

Başka bir Beşiktaş mümkün.

 

Cem Fante / @johncelinefante

1. BÖLÜM

2. BÖLÜM

3. BÖLÜM

4. BÖLÜM

5. BÖLÜM

6. BÖLÜM

7. BÖLÜM

8. BÖLÜM

9. BÖLÜM

10. BÖLÜM

11. BÖLÜM

12. BÖLÜM

13. BÖLÜM

14. BÖLÜM

15. BÖLÜM

16. BÖLÜM

17. BÖLÜM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.