Napoli Maçından Notlarım

  • Son söyleyeceğimi ilk söyleyeyim: Rehavete kesinlikle kapılmamalıyız. Lig ve CL’de an itibarı ile yakalanan tablo herkesi mutlu ediyor ama en ufak bir rahatlama payımız yok. Galatasaray’ı yenemeyip, en azından bir süre yarışa ortak ettik. Medyanın tek umudu onların mümkün olduğunca ayakta kalması. Ligde nispeten uygun bir fikstüre giriyoruz. Napoli sonucu para ve puan dışında inanılmaz bir özgüven yarattı hepimizde. Bunun terside rakiplerde oluşacak. Kayıpsız gidip, kimseye boş hayal kurdurmayalım.
  • Aboubakar: Bu konuda hassasım. 2 tane 90 dakika oynamamış adamı camia olarak canlı canlı gömme telaşına kapıldık. Kendisi de buna ortam sağlamadı değil. Ancak Aboubakar bu değildi. Dün 2 gol atmış olsa da, dün bile gerçek Aboubakar’ın uzağındaydı. Ama en azından 2 golle üzerindeki negatif enerjiyi dağıttı. Kendisine kredi açtı ve basit bir bakkal hesabıyla bile çok muhabbeti olan maliyetinin bir kısmını çıkardı. Antalya maçında atacağı bir golle şu son 1.5 aylık lüzumsuz kaos dönemine noktayı koyar. Hoca inşallah mümkün olduğunca sahada tutar.

napoli21

  • Fabri: 17. dakikada çıkardığı pozisyon çok zor pozisyondu. Penaltı kurtardı. 2-3 güzel kurtarışı daha var ama asıl önem verdiğim nokta başka. Brugge ve Lisbon maçlarında Tolga’nın yediği golleri hatırlayın. Kamera bizim kaleye doğru yaklaştıkça şimdi kadraja girecek diye umutla beklemiştik onu. Ama girmemişti. Dün Napoli’nin oyun planıyla, Tolga o maçlardaki performansını göstermiş olsaydı çok farklı bir skor olabilirdi. Fabri kalesini zamanında terkediyor. Total kalecilik seviyesi tartışılabilir ama bu konuda sezgileri üst düzey. Son iki senede Avrupa maceramızın nasıl bittiğini düşünüsrek, bence ekstra önemli. Evet bir tane inanılmaz hatası oldu, bir tane de penaltı yaptırdı ama bunları maç eksiğine veriyorum. Şu an için elimizdeki uzak ara en iyi kaleci olduğu kesinleşti.

napoli47

  • Necip: Kızan kızsın, ben seviyorum. Sınırları belli ama her zaman sınırı neredeyse Necip orada. Elinde avucunda ne varsa hepsini veriyor. Allah kendisine güzel bir baht bahşetmiş olacak ki, yıllar geçiyor, hocalar, oyuncular değişiyor, kadro daralıyor, genişliyor, Necip bir şekilde çime çıkacak o koridoru buluyor kendisine. Şenol hocanın sık kullandığı “Çalışana Allah’da yardım ediyor” sözü haksız değil demek ki.

napoli41

  • Quaresma: Dün tabela yaptı Allah razı olsun. İnşallah her maç 2 tane asist yapıp birazdan yazacaklarımı ağzıma sokar. Geçen sene gelirken karşıydım ama sezon bitip değerlendirmesini yaptığımda artıları eksilerinden fazlaydı. Zaten o sebeple yaz boyu kafamda her yaptığım kadroda kendisine yer verdim. Ancak sanırım Euro16 başarısı kendisinin zaten en büyük eksisi olan mantalite konusunda ona çok zarar vermiş. Geçen yıl takımı öne koyarken bu sene bambaşka bir adama dönüştü.  Pas vermesi gereken yerlerde yaptığı saçma sapan hareketlerin akabinde yaptığı top kayıpları, ceza alanındakiler orta beklerken 4 kere topu oradan oraya çekip ne zaman orta yapacağının bilenememesi, trivela ile duran top kullanma, alakalı alakasız her pozisyonda pas isteyip alamayınca yaptığı el kol hareketleri ve hatta penaltıda kaleciye köşe söylemesi bile bu mental sıkıntının göstergeleri. Şenol hoca geçen yıl zaman zaman yanında tutarak onu ehlileştirmişti ama bu sene nedense bu yola hiç gitmedi. Evet takımın kanat rotasyonu hem yetersiz hem formsuz ama Quaresma dün tabela yapmış olsada oynadığı oyunla benim gözümde formayı haketmiyor. Hocanın bir bildiği muhakkak vardır ama umarım bu tercih başımıza iş açmaz.

napoli20

  • Genel Tablo; herkesin görevini yaptığını işaret ediyor. Sadece dün değil sezonun şimdiye kadarki kısmında oluşan 2 puan cetvelide göğsümüzü kabartan faktörler. Yönetimde, hocada, takımda, taraftarda görevini eksiksiz yaptı şu ana kadar ve elimizde harika 2 puan tablosu var. Ve beni asıl mutlu edende bu tabloları yaparken oynanılan oyunun geçen yıla oranla beğenilmemesi. Geçen seneki oyun dönecek mi, Oğuzhan dönmeden bilemeyiz ama şu anda başka bir oyun olduğunu ve daha büyük resmin ortaya çıkmadığınıda göz önüne koyarsak, bu senenin de o senelerden bir tanesi olacağına inancım tam. Unutulmasın, Gs maçında rakip maç boyu “işte yıllardır özlediğimiz takım”, “uçanı kaçanı” modundayken biz son 2 yılın en kötü maçını oynamış olduğumuza üzülüyorduk. O halde bile o maç son saniyede dönecekti. Arada böyle bir seviye ve beklenti farkı oluştuki, bizim için muhteşem bir durum. Dünün yarattığı özgüvenle, takımında artık oturmasıyla önümüzde bu ligde kimse duramaz. Şampiyonlar liginde de alınacak bir Napoli galibiyetiyle finansal olarakta nefes alırız. Taraftar olarak bize düşen görev, desteğe devam edip, tüm dahili ve harici düşmanlarla mücadeleye devam etmek. İlk fırsat Antalya maçı. Kaçırmayalım…

.

Batuhan BAYAZIT / @batuhanbayazit

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.