ŞL için Kadro Hesabı

Yazının ilk bölümünü buradan okuyabilirsiniz..

 

“İsmail gitti. Tolga’yı hala çoğumuz istemiyoruz. Pektemek’ e küfür, kıyamet, beddua gırla… Düğün evini mateme sokan kişi olmak istemezdim ama maalesef İsmail’in gidişini kutlarken havaya sıktığımız kurşunlar ile Cenk Tosun’u, Kerim’i ve Tolgay’ı vurduk. Yoğun bakımdalar ve maalesef sadece bir tanesi sağ çıkacak. Dua edelim de Pektemek ile Tolga da ölmesin..”

Diye bitirmiştim; Pektemek de öldü. Onu da kutladık, ona da sevindik. Ama tablo hala iç açmıyor. Artı bugün basına da düştüğü gibi, hava daha da karardı. 1 hafta içerisinde nihayi tabloyu göreceğiz hep beraber ama güncel durum eşliğinde bugün oluşan tabloyu tekrar değerlendirelim ve kimler (ya da en azından kaç kişi) dışarıda kalacak hesaplamaya çalışalım..

Bugün itibarı ile, kesin hesap yapmamıza engel iki adet bilinmeyen var, onlardan bahsedeyim;

1 – Gelecek transferler;

3 veya 4 oyuncudan söz ediliyor. En azından forvet ve stoper kesin gibi.

Hocanın istediği stoper ve ya sol bek oyuncu gelirse 3.

Bir de çok Sayın Cem Göncü, Djiblessi Sedat ve Kumanovalı Hakan bey efendilerin başını çektiği “Atiba’ya yedek isteyenler” kervanının da hayalleri gerçek olursa 4 olacak.

Şenol hoca bir de açık istedi, 5.

Şahsen 5 oyuncu alacağımızı düşünmüyorum. 3 veya 4 olacaktır sayı. Ama dediğim gibi, şu an için bir bilinmeyen olduğundan ve ortada herhangi bir adam olmadığından bu kişileri hesaba en son noktada dahil edeceğim. Yani bugün elimizdeki kadrodan dışarıda kim kalacak önce onu çıkaralım. Devamına da kaç kişi gelecekse o zaman bakarız.

2 – Kuraldaki muğlaklık;

İlk yazıda detayıyla açıklamıştım, kural 17 Free + 4 AT + 4 CT = 25 diyor. Biz cezadan dolayı 23 kişi bildirebileceğiz. Yani 15 Free. Bu noktada bazı arkadaşlarım ısrarla CT+AT toplamı bu sene 7 olacak diye itiraz etti. Ancak bu dediklerinin yazdığı hiç bir mecra yok. Yani gözümle öyle bir bilgi göremedim. Dolayısı ile AT+CT=8 olarak devam edeceğim. Yazının sonuna geldiğimizde eğer hakkaten sayı 8 değil de 7 olacak ise o durumda dışarıda kalanlardan 1 kişiyi daha listeye ekleme şansımız olabilir. Yani Free oyuncu 15 değil de 16 olur. Ama dediğim gibi, gözümle böyle bir kuralın yazıya döküldüğünü görmüşlüğüm yok.

Gelelim bugün itibarı ile oluşan tabloya,

Hiç transfer yapmayalım, bugün itibarı ile 23 oyuncumuz var. Bunlar içinde, sadece 3 AT oyuncu ve 1 CT oyuncu mevcut. Bu durumda, AT kontenjanından 1, CT kontenjanından da 3 adet olmak üzere toplam 4 kişilik boş yer bırakmamız gerekiyor. (Tabii yerler boş bırakılmayacak, alt yapıdan Eslem vb. oyuncular listede yer alacaklardır. Ancak bunun pratikte diğer durum için hiç bir fayda sağlamadığını önceki yazıda belirtmiştim.) 23-4=19 dediğimiz zaman ise CL için verebileceğimiz listede sadece 19 oyuncu olacağını görmüş oluyoruz. 19 Oyuncu içerisinde Tolga, Utku, Gökhan Gönül ve Necip kesin olarak yer almalı. Yani bir başka hesapla, 19-Yukarıda ismi geçen 4 oyuncu = 15 oyuncu oluyor.

Bugün itibarı ile kadromuzda olan 23 oyuncudan (kadro kısıtlamalarından dolayı oluşan 4 boşluk + Tolga, Utku, Gökhan, Necip’i çıkardığımız zaman), hesabı tutturmak için 4 kişi daha elemek durumunda kalacağız ve daha hesaba yeni gelecek transferler falan da dahil değil. 

Boyko dışarıda, 

Veli dışarıda, 

Ömer Dışarıda, 

Oğuzhan Aydoğan dışarıda.

Bugün, şu an, hiç yeni transfer gelmediği taktirde yukarıdaki 4 oyuncuyu dışarıda bırakarak, kadroyu tutturur hale geliyoruz. 

Tolga, Utku, Gökhan, Necip dörtlüsü dünya yıkılsa dahi kadroda olacaklarından onları aşağıdaki tabloya dahil etmedim. 

Yukarıdaki  tabloya şu gözle bakmanızı istiyorum; gelen her yeni transfer için yukarıdaki listeden bir oyuncu çıkarmamız gerekecek. Burada kararı Şenol Hoca verecek tabii ki ama durum budur. Herkes kendi futbol anlayışına göre tabii ki birilerini dışarıda bırakacak ama kolay bir iş olduğunu kimse söyleyemez. Yukarıda, 2. maddede belirttiğim 7-8 muğlaklığına göre maksimum 1 oyuncu daha oradan kazanabiliriz o kadar.

Kendimce ne yapılabileceğini de yazarım yazmasına ama subjektif bir konu olduğu için o topa girmeyi düşünmüyorum. Ama şu kadarını söyleyeyim, bize belki geçen seneki şampiyonluğu kazandıran, mali olarak rakiplerden daha hesaplı kadrolar kurabilmemize olanak veren “Gurbetçi oyuncu” yapılanması, şu an için başımıza ciddi anlamda bela olmuş durumda. Bunun bugün itibarı ile çözümü yok, ama gelecek senelerde bu sıkıntıları yaşamamak için bugünden bir planlama yapılmalı. Utku gibi gelcek vaat eden oyuncular kadroya katılıp en azından rotasyon oyuncusu olabilecekleri kadar gelişmeleri sağlanmalı.

Yoksa biz her yılın bu döneminde liste hesabını yapar, sonra da sevdiğimiz ve hayran olduğumuz bazı oyuncular liste dışı kalınca şok geçirip dururuz. Cefakar taraftarlar olarak, hiç olmazsa şunun da sıkıntısını biz yaşamayalım…

Batuhan Bayazıt / @BatuhanBayazit

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.