Deşifre!!!

Son dönemde sosyal medyanın bırakın hayatımızın bir parçası, neredeyse vücudumuzun bir uzvuna dönüşmesiyle, hayatımıza giren kavramlardan bir tanesi de “Algı Operasyonu” oldu.

Her ne kadar zaman içerisinde bağışıklık kazanıp, ilk dönemlerdeki kadar etkili sonuçlar alınmasına izin vermesek de, özellikle sosyal medyada fazla aktif olmayan, günde bir iki defa girip “Ne olmuş?” diye bakıveren “Sıradan Taraftar” bizim gibi ruh hastaları kadar şerbetlenmiş değil. Dolayısı ile bu operasyonların halen belirli bir etkinlik alanı olduğunu inkar edemeyiz.

Dün, twitter’da yapılmaya çalışılan çok basit bir algı operasyonunun deşifresini paylaştım ve arkadaşlar sağ olsunlar büyük ilgi gösterdiler. Gün içerisinde hem dış, hem de iç mihraklar tarafından bunun yazıya dökülmesi talebi gelince, en azında gelecek algı operasyonlarında bir çözüm anahtarı görevi görsün diye, biraz da detaylandırarak buraya bırakıyorum..

Şimdi gelin 24 saatten az bir süre önce yapılmış bu operasyonu detayları ile inceleyelim.

 

1 – Haber

Hemen hemen her operasyon bir fişek atılmasıyla başlar. Dünkü fişeğimiz burada.

Haberi okuyunca düşünülmesi istenen şey şu: “Demek Atiba sezon sonu bedavaya gidecek…”.

Haberi yapan arkadaş, halkımızın gavurların “fact checking” dediği bilginin gerçekliğini araştırma alışkanlığının olmamasına güveniyor.

Girilmesi istenen ruh hali de, anlık bir umutsuzluk ve mutsuzluk.

Bu safhadan sonra taraftarın yapması beklenen aksiyon: “Allah belanı versin yönetim” minvalinde bir tweet atılması.

Tabi ilk fişeğin atıldığı tabancayı tanımak, operasyondan etkilenmemek için ciddi anlamda önem taşıyor. Bu olayda tabancamızın markası Sporx. Sporx sitesi sıradan bir spor sitesi değil. Ülkenin en büyük spor sitelerinden birtanesi. Acaba bu sitenin başında kim var?

 

Sitenin kendi künyesinde sahibi, sorumlu kadrolar gibi bilgileri bulmak mümkün. Burada bir isim ilginç şekilde öne çıkıyor. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni Tahir Kum. Tahir bey herkes için bir şey ifade etmese de bazıları için enteresan anıları çağrıştıran bir kişi. Bakın onu nereden hatırlıyoruz:

Yukarıdaki belge sitenin her zaman olmasa da, zaman zaman başvurduğu haber hazırlama teknikleri hakkında fikir veriyor. Konuya aşina olduysanız gelin sonra algı, sıradan vatandaş ile nasıl buluşuyor görelim…

 

2 – Dağıtım

Dağıtım ayağı algı işinin belki de en önemli adımı. Şöyle ki; düzenlediğiniz içerik ne kadar sağlam olursa olsun, onu doğru kanallardan dağıtamazsanız, yeteri kadar alıcıya ulaştıramazsınız. Operasyonun bu noktasında, benim pozisyon olarak moto-kuryeye yakın gördüğüm bir takım arkadaşlar devreye giriyor. Bu kuryeler de normal kuryeler gibi kendi üretimleri olmadan, sadece kendilerine teslim edilen ürünü doğru adrese ulaştırmaktan sorumlular. Bizim bu olaydaki kuryemizin adı Alper. Alper, bu olayda sizin benim gibi sıradan bir spor sever kılığında çıkıyor karşımıza. Güvenilir bir haber sitesinde yazan bir habere çok şaşırmış ve kendince çıkarımlar yapmış..

.Alper diyor ki;

  • Bence Beşiktaş’ın en önemli oyuncusu Atiba.
  • Ama onun sözleşmesi sezon sonunda bitecekken (bilgiyi madde 1 de ki haberden aldı) Quaresma ile sözleşme uzatılması çok enteresan.

Anlaşılabilir bir isyan. Yalnız Alper’in aslında verdiği mesaj çok farklı. Hemen bu noktada, bir hafta önce Fenerbahçe Divan kurulunda, Aziz Yıldırım tarafından dile getirilen bir iddiayı hatırlayalım.


Divan toplantısıda Fenerbahçe Başkanı, Beşiktaş’lı Ricardo Quaresma’nın kendisine haber göndererek Fenerbahçe’ye gelmek istediğini açıklar. Alper’in bilinç altında vermek istediği mesaj da burada ortaya çıkıyor. Alper diyor ki, “Quaresma Fenerbahçe’ye haber yolladı. Korktukları için Atiba dururken hemen onunla sözleşme imzaladılar.”

Bu bilinç altı mesajının 2 farklı alıcısı var. Beşiktaşlılar ve Fenerbahçeliler. Beşiktaşlıların alacağı mesajı yukarıda deşifre ettim. Hemen Fenerbahçeli alıcılara verilen mesajı da kısaca açalım. İçeriği bir yana ana hedef şu: saha içinde alınan kötü sonuçları, bir saha dışı galibiyetiyle bir nebze olsun unutturmak ve büyük baskı altındaki başkanın üzerinden bir nebze yük alabilmek.

“Adamlar çatır çatır oynuyor, 9 puan öndeler, ama en büyük yıldızları denen oyuncu sana haber yolluyor gelmek için.“ Mesaj tam olarak bu.

Her halde aramızdaki herkes, hayatının bir döneminde kargo teslim almıştır. Hani size kuryenin getirdiği paketi teslim alırken bir kağıt imzalarsınız ya, bakalım Alper’in getirdiği paket ne tür imzalar almış..

 

3 – Teslimat

Bu noktada fazla yorum katmaya gerek yok. İmzalardan silinmeyen bir kaç tane mevcut. Bakın Alper’in getirdiği paketi teslim alan Fenerbahçe’li alıcılar nasıl imzalar atmış.


Alıcılar paketin ulaşmasına o kadar sevinmiş ki, kadrolarında son iki senede alınmış, Beşiktaş’a bedava gelmesi için anlaşılmışken, kulüplerinin devreye girerek toplam 11m€ civarı bonservis ödediği iki tane oyuncu var iken, hatta bu oyuncuların da 4 senelik maaş maliyetleri toplam 30-35M € seviyesinde iken, Beşiktaş’ın oyuncusuyla anlaştığı ücrete bayram eder. Bugün 33 yaşında olan oyuncunun 3 sene sonra 38 yaşına basacak olması saha dışında alınan bu zaferin tıp mucizesi boyutudur.

Teslimatın Beşiktaş ayağı biraz daha farklı reaksiyonlar yaratır. Kızıp küfür edenler, küfür etmeden konuyu açıklamaya çalışanlar ve hem açıklayıp hem de küfür edenler olmak üzere kendiliğinden üç alt grup alıcı oluşur.

 

4 – Silah Bırakma

Kurye bu noktada iki farklı tavır takınabilir. Ya olaydan sessiz sedasız uzaklaşacaktır ya da son bir güzellik yaparak fişeğin atıldığı 1.Adıma yönlendirme yapacaktır. Bu olayda kurye gazeteci olduğu iddiasından vaz geçerek, resmi belgeye karşılık internet sitesi referans alma hamlesini yapar. Bunu yaparak, hem siteye trafik yönlendirir hem de kendisini, haberin doğru olmaması gerçeği karşısında korumaya almış olur.


Bu noktada kuryenin görevi sona ermiştir. Paketi başarıyla teslim eden kurye, paket ile olan ilişkisini attığı tweet’i silmek suretiyle sona erdirir. Kuryemiz artık konudan kendini tamamen soyutlamış şekilde bir sonraki algı operasyonunda alacağı görevi beklemeye başlar.

 

5 – Sonuç

Görüldüğü gibi, Algı Operasyonu yapmak fikren ve uygulama olarak son derece kolay bir hadisedir. Önemli husus algı hedefinin negatif tarafında bulunduğunun farkında olup, bu operasyonlara takılmadan önündeki asıl hedefe kilitlenebilmektir. Bu operasyonun dizaynı ve uygulaması en baba şekli ile 20-25 dakika arası alır ve duruma ve döneme bağlı olarak günde birkaç kere maruz kalabilirsiniz.

Bu yüzden Pazar akşamı kaybettiğiniz kupa maçından sonra Perşembe gününe kadar türlü operasyona maruz kalırsınız ve Cuma akşamı oynayacağınız maçın havasına girememiş olursun.

Bizim temel görevimiz, kurulan oyunu çabucak farkına varıp, hızlıca çürütüp, önümüzdeki maça bakmak olmalıdır. Çünkü sen Cuma akşamı maçını kazandığında, onların algıları da, ağızlarının tatları da uçar gider…

 

Batuhan Bayazıt

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.