Son 10 Yılda Hakem Düdükleri / İstatistik

Beşiktaş ile ilgili son zamanlarda, gerek basın, gerek medya, gerekse de rakip kulüp yöneticileri sayesinde yaratılmaya çalışılan “Beşiktaş Kollanıyor” algısı hepimizce malumdur. Yaratılmak istenen bu algının gerçeklik payı olup olmadığını öğrenmek, değilse doğruları tüm detaylarıyla bilmek, dolayısıyla da, bilmeyenlere ve bilmeden bu konuda veriden yoksun görüş bildirenlere bu gerçekleri öğretmek, her Beşiktaş taraftarının en doğal hakkı ve görevidir. Bu nedenle, çok özenli bir çalışma gerçekleştirmek ve son 10 yılı sezon sezon, takım takım ve maç maç incelemek gerekiyordu. 10 günlük özenli bir çalışmadan sonra aşağıdaki veriler ortaya çıktı. Başlayalım…

 • Öncelikle sosyal medyada bir çoğumuzun gördüğü penaltı verileriyle başlayalım. Yalnız bu veriler bütünü, sadece penaltı sayılarını içermeyecek. Penaltılar sonucu 3 büyük takım tarafından alınan puanları da gösterecek.

 • Penaltı sayılarına bakıldığında, rakiplerine göre en az penaltı kullanan takım Beşiktaş.

Son 10 yılda, takımların her bir sezon için, Penaltı ortalaması şöyle;

 • Galatasaray: 5,6
 • Fenerbahçe: 4,8
 • Beşiktaş JK: 3,7

Bunun anlamı şu;

Beşiktaş ilk lig maçına çıktığında, Fenerbahçe 1, Galatasaray 2 penaltı kullanmış ve bu penaltılardan elde ettiği puanları çoktan almış oluyormuş. Yani Galatasaray ve Fenerbahçe, lige Beşiktaş’a oranla 1-2 penaltı önde başlıyorlarmış.

Şimdi tabloya tekrar sezon bazlı bakalım ve o sezon şampiyon olan takımı da hatırlayalım. Görüyoruz ki, son 10 yılda sadece Beşiktaş’ın şampiyonluklarında penaltı sayıları belirleyici olmamış. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin en az iki şampiyonluğunda, penaltı sayılarının fazlalığı, takımların lehine durumda neticelenmiş.

 • Penaltı sayılarında durum bu şekildeyken, öğrenilmesi gereken sonraki kriter, bu penaltıların 3 büyük takıma puan olarak nasıl avantajlar kazandırmış olduğuydu. Çünkü her penaltı puan anlamına gelmiyor. İşte tam bu noktada yıllardır tüm spor kamuoyunun gözünden kaçan (!) detaylar ve ipuçları belirmeye başladı.

 

 • Son 10 sezonda 3 büyüklerin penaltı kullandığı maçlarda alınan puanlar tabloda görüldüğü gibi. Penaltı kullanılan maçlarda takımların aldığı puanların sezon ortalaması şu şekilde:
  • Galatasaray: 10,8
  • Fenerbahçe: 9,0
  • Beşiktaş JK: 7,8

Diğer bir deyişle Beşiktaş, ”Penaltı Kullanılan Maçlarda Alınan Puanlar” baz alındığında her sezona, Fenerbahçe’nin 1,2 puan, Galatasaray’ın 3 puan gerisinde başlamış.

 • Bu verilere ulaştıktan sonra, bir de penaltıların skora ne kadar etki ettiğini öğrenmek istedim. Yani penaltı sonucu takımların kurtardığı puan oranı. Buradaki kriter penaltıların takımlara, penaltı verilmeden önceki skora oranla kazandırdığı artı puanı bulmaktı. Yani penaltı kullanan takım, penaltı sayesinde skoru yenilgiden beraberliğe mi getirmiş? Beraberlikten galibiyete mi? Bunun içinde son 10 yıl kullanılan tüm penaltıların incelenmesi gerekiyordu.

Skor değişikliğine neden olan penaltılar sonucu alınan (kurtarılan) puanların oranı da yukarıdaki tabloda gösterilmiştir. Bu verilere göre 3 büyüklerin, yaptığı karşılaşmalarda kazandığı penaltılar sonucu, skoru değiştirerek kurtardığı puanların sezon ortalaması şu şekilde:

 • Galatasaray: 5,7
 • Fenerbahçe: 5,5
 • Beşiktaş JK: 4,1

Özetle Beşiktaş, “Penaltılar Sayesinde Alınan Puanlar” anlamında lige Galatasaray’dan 1,6 puan, Fenerbahçe’den 1,4 puan geride kalmış. Daha acık bir ifadeyle, her takımın lige 10 puanla başlaması gerektiği varsayılırsa, Galatasaray lige 16 puanla, Fenerbahçe 14 puanla başlamış. Beşiktaş kollanıyor diyenler umarım bundan böyle, bu tabloyu da söylemlerinin bir köşesine iliştirip ondan sonra konuşur.!!

 • Durun!!! Bitti sanıyorsunuz değil mi? Bitmedi. Devamı var. Bir de şu kırmızı kartların bir araştırılması gerekiyordu. Sıkı durun. Şok olacaksınız!

Son 10 sezonda 3 büyük takımın gördüğü kırmızı kart sayıları aşağıdaki tablodaki gösterildiği gibidir. Görüleceği üzere Sezon başına düşen “Kırmızı Kart Görme Oranı” en yüksek olan takım Beşiktaş!!

Oranları dikkatlice incelediğinizde görebileceğiniz gibi, Galatasaray’ın ve Fenerbahçe’nin bir kırmızı kart görebilmesi için, Beşiktaş’ın 2 kart görmesi gerekiyor.

 • Peki 3 büyüklerin gördüğü kırmızı kart sayıları bu şekildeyken, rakiplerinin gördüğü kırmızı kart sayıları ve oranları nedir? Bunun da araştırılması gerekiyordu ve ortaya aşağıdaki tabloda görülen sonuçlar çıktı.

 • 3 büyük takımın müsabakalarında, rakiplerinin gördüğü kırmızı kart sayıları ve sezon ortalaması da Beşiktaş aleyhine. Son 10 yılın ortalaması olarak; Galatasaray ve Fenerbahçe’nin rakipleri sezon başına ortalama 5,4 kırmızı kart görürken, Beşiktaş’ta bu oran sezon başına sadece 3,5 kırmızı kart.

Diğer bir deyişle, Galatasaray’ın ve Fenerbahçe’nin rakipleri 2’şer kırmızı kart görmeden, Beşiktaş’ın rakipleri tek bir kırmızı kart görmemiş. Yani Beşiktaş, aynı rakiplerle, farklı koşullarda oynamış.!!

 • Kırmızı kart verilerini inceledikten sonra, arada çok fazla fark olmadığını düşünenler olabilir. Bunun ne kadar anlamlı olduğunu anlamak için puana etkilerini görmek gerekiyor. Bunun için öncelikle 3 büyüklerin kırmızı kart gördüğü maçlardaki puan kayıplarına bakmak gerekiyordu.
 • 3 büyüklerin kırmızı kart gördüğü maçlarda yaşadığı puan kayıplarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Bu verilere göre, her bir sezon başına; Galatasaray 6,9 puan, Fenerbahçe 5,6 puan, Beşiktaş ise 8,7 puan kaybetmiş.

Yani Beşiktaş, “Kırmızı Kart Görülen Maçlardaki Kayıp Puanlar” kategorisinde her yıl sezona, Fenerbahçe’nin 3,1 puan, Galatasaray’ın 1,8 puan gerisinden başlamış!!!

 • Aynı şekilde, bir de rakiplerin kırmızı kart gördüğü maçlarda 3 büyük takımın kazandığı puanlara bakmak istedim. Tahmin edin bu kategoride mağdur olan kim?

Bildiniz! Adeta gelenekselleşmiş olduğu üzere yine Beşiktaş.!


Bu tablodaki verilerin meali şu;

Beşiktaş, her bir sezona “Rakiplerin Kırmızı Kart Gördüğü Maçlarda Alınan Puanlar” kategorisinde

Galatasaray’ın 3,4 puan, Fenerbahçe’nin ise 4,6 puan gerisinden başlamış!!! Daha anlaşılır bir ifade ile, Beşiktaş’ın aynı şartlarda mücadele edebilmesi için Galatasaray’dan bir maç fazla oynaması ve bu maçı kazanması, Fenerbahçe’den ise, iki maç fazla oynayıp, bu maçların birini kazanıp, diğerinde en kötü berabere kalması, yani 34 maçlık bir ligde, 36 maç yapması gerekiyor.

 • Tüm bu araştırma sonucu ortaya çıkan veriler ve gerçekler ışığında görülüyor ki Beşiktaş’ın, son 10 sezonda elde ettiği 2 şampiyonlukta, bu araştırmanın içeriğindeki kriterlerin hiç birinde üstünlüğü söz konusu olmamıştır. Aksine Beşiktaş, son iki sezonda elde ettiği iki şampiyonluğu, araştırmaya konu olan tüm kriterlerde, sezon ortalaması olarak, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin gerisinde kalmasına rağmen elde etmeyi başarmıştır.
 • Anlaşılacağı üzere, Beşiktaş’ın sadece yıllardır kullandığı “Şerefli İkincilikler” mottosu değil, elde ettiği şampiyonluklar da sonuna kadar şerefli ve bir o kadar dış etmen ve katkılardan yoksun elde edilmiştir.. Araştırmayı inceleyen herkesin görebileceği ve katılacağı üzere, bu şartlarda 10 yılda 2 şampiyonluk elde edebilmiş olmak mükemmel bir başarıdır.

 

ÖZETLE;

Şimdiye kadar paylaşılan tüm bu araştırma kriterlerinin sonucunda ortaya çıkan verilerin her biri, bir şekilde ilgili sezona puan kaybı olarak yansımıştır. Tüm bu puan kayıplarını birleştirince de, ortaya Beşiktaş ile diğer iki rakibi arasında, her bir sezon başına oluşan puan farkları ortaya çıkıyor.

Bu rakamlara göre Beşiktaş, son 10 yıl boyunca, her sezona Galatasaray’ın 9,8 puan, Fenerbahçe’nin de 10,3 puan gerisinde başlamıştır. Diğer bir deyişle, Beşiktaş her bir yeni lig sezonuna, olması gerektiği gibi 0 (sıfır) puan ile başlarken, Galatasaray ve Fenerbahçe lige ortalama 10’ar puanla başlamışlardır.

ÖRNEK/NOT: Beşiktaş’ın rakipleri Galatasaray ve Fenerbahçe ile eşit şartlarda mücadele etmesi için, Fenerbahçe ve Galatasaray’a kıyasla 4 maç fazladan yapması, bu maçlardan 3 galibiyet ve 1 beraberlik alması, kısaca 34 maçlık ligde, 38 maç yapması gerekmektedir.

 

Bu tablolar ve ortaya çıkan veriler ışığında, aşağıdaki ifadeler, inkar edilemez bir şekilde Beşiktaş adına netlik kazanmış bulunmaktadır.

 1. Beşiktaş’ın “Şerefli ikincilikler” ifadesi kesinlikle reddedilemez bir gerçektir.
 2. Beşiktaş’ın şampiyonlukları, rakiplerine oranla daha zor şartlarda kazanılmış net şampiyonluklardır.
 3. Beşiktaş’ın son 10 yılda iki adet şampiyonluğa ulaşmış olmasının nedeni, rakipleriyle “Adalet” unsurunda eşit şartlarda mücadele edememiş olmasından kaynaklanmaktadır.
 4. Beşiktaş’ın bu veriler ışığında, son 10 sezonda elde ettiği iki şampiyonluk büyük bir başarıdır.
 5. Beşiktaş önceki 10 yılda da olduğu gibi, asla hakemler veya başka bir dış faktör tarafından kayırılmamış ve herhangi bir avantaj sağlanmamıştır.

Saygılarımla….

Sertan Yergin / @BesiktasNeferi

Son 10 Yılda Hakem Düdükleri / İstatistik” hakkında 1 yorum var

 1. Avatar
  Mustafa on

  Son iki yılın istatistiklerini de incelemek lazım. Özellikle 17-18 sezonunu. Yazıda çok bariz ve kasıtlı olduğunu düşündüğüm hatalar var. 6,3 k.kart görme oranı 4,6’nın iki katıymış örnek olarak. Daha birçok benzeri hata var. Ayrıca iyi oynayan bir takım normal mantıkla düşünüldüğünde daha çok atak yapar ve sonuç olarak penaltı kazanma olasılığı ve faul yapılma olasılığı artar. Tersinden düşünürseniz de penaltı yapma ve faul yapma olasılığını arttırır.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.