Şenol Güneş / Kübra Yazdı

Karanlık aydınlıktan, yalan doğrudan kaçar.

Güneş yalnız da olsa, etrafa ışık saçar.

Üzülme, doğruların kaderidir yalnızlık.

Kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçar.

114 yıllık Beşiktaş’ın tarihini Ömer Hayyam’ın bir dizesiyle özetlemişti.

Kim mi? Şampiyonluk yolunda rehberimiz olmuş, Bu ülkeye hem futbolu hem insanlığı öğretmiş değerli Teknik Direktörümüz Şenol Güneş.

Bu ülkeyi Dünya futbolunda üçüncülüğe taşımış İLK VE TEK KİŞİ olan Şenol Hocamızı, 7’den 70’e herkes bilir, herkes anlatır. Şenol Güneş isminin geçtiği her yerde başarılı teknik adam sıfatıyla devam eder cümleler.

Peki ya kimdir Şenol Güneş?

Şenol Güneş’in teknik direktörlük kariyerini incelediğinizde; azmin, mücadelenin ve duruşun hayat hikayesi yüzünüze çarpıyor adeta.

‘’ Emek veren bir takım olarak, paraya karşı yetenek ve emeğin savaşını verdik. Tarih bunları da yazar’’

Farklı zamanlarda 4 kez çalıştırdığ çalıştırdığı Trabzonspor ile hep zirveyi zorlamış ama hiç şampiyonluğa ulaşamamış.

Kariyerin de bir diğer detay ise, çalıştırdığı diğer takımlarda, istenilen hedefe ulaşamayacağını anladığında vakit kaybetmeden istifa etmiş olması. Ama ne gam! Dünya’nın en büyük erdemidir, başarısız oldum deyip dönüp gidebilmek.

Bütün bu zenginlere bakın. Bütün başarılı, başarısız insanlara bakın. Hayatının hiçbir döneminde hep kalabalık olmamışlardır. Yalnızlıklarında hayatta kalmasını bilmişler. Hepsinin de sıkıntısı vardı. Başarılı olan her insanın hayatında sıkıntılar göreceksiniz. Hiçbiri durup dururken oraya gelmedi. Bütün zorlukları aştıkları için oraya geldiler. Zorlukları aşmadan oraya gelen ve tepede duran bir insan ben görmedim. Bir tane olursa bana örnek gösterin.”

Milli Takımı Dünya 3.’lüğüne taşıyan tek kişi olmasına rağmen ben mükemmelim demek yerine, Ben mükemmel değilim ama mükemmelliği kovalayan biriyim demiş, ego denen canavarı kişiliğinin üstüne çıkarmamıştır.

Öyle ki 2010 Dünya Kupası’nın vazgeçilmezlerinden olan vuvuzela için bir muhabirin; “Hocam içi bomboş, hiçbir şey yok içerisinde” demesi üzerine, “Olmaz mı? Bağımsızlık var, özgürlük var. Onun için çalıyorlar orada. Alet olarak boş olabilir ama düşünce olarak değil.” diyerek, garp icadı futbola şark kafasıyla yaklaşan muhabirleri, hayat görüşüyle yine mahcubiyete itmişti.

Adalet eğer yerini bulmazsa, ilahi adalet mutlaka yerini bulur.”

Türk futbol tarihinde; hep yarım kalış, hep şerefli ikincilikler düşmüştü onun payına da. Tökezlemiş, sendelemiş, hakkı yenmiş, yeri geldiğinde düşmüş ama her defasında kalkmayı da bilmişti. En çok kaybeden en çok öğrenirmiş. Şenol Hoca kaybederek öğrenmiş. Kaybetmiş, vazgeçmemiş, tekrar denemiş, tekrar kaybetmiş. Her kaybettiğinde, bir öncekinden daha güzel kaybetmiş, daha güzel öğrenmiş. Şimdi ise Beşiktaş’a, tüm kaybedişlerinden öğrendiklerini öğretiyor.

“GÜNEŞ’in doğduğu her ufukta, umuda giden bir yol vardır.”

Bir yanda şampiyonlukları çalınmış, mütemadiyen haksızlığa uğramış bir beden, Şenol Güneş; diğer yanda şampiyonlukları çalınmış ama, kaybettiği her şeyin yerine bir avuç umut, yürekler dolusu vazgeçmeyiş bırakmış, yıllardır Araf’ta dolaşan bir ruh, Beşiktaş.

Ruh sonunda bedenini bulmuş, umuda giden yolda rakiplerine tur bindirmişti.

Şimdiler yaygın bir söylem var; “Beşiktaş şiir gibi top oynuyor.”

Hayır efendim! Beşiktaş şiir gibi top oynamıyor! Beşiktaş, bir şairin, sevgiliye şiir yazışı gibi oynuyor. Aklıyla, yüreğiyle, tutkuyla, hayalleri ve umutlarıyla. Bu yüzdendir ki, sevgiliye de bu yazıyı yazmak düşüyor.

Özetle Beşiktaş, “Şenol Güneş’in ve bu camianın kaybettiklerinin toplamı kadar oynuyor.”

Çünkü Beşiktaş; kaybedişin umuda, mücadelenin zafere, hasretin vuslata, döndüğü yerdir.

Beşiktaş bugün, inanarak, dualarla bekleyen milyonlar için, hesabın tersine döndüğü yerdir!

Sevgilerle.

.

Kübra / kuralsizkadin

Şenol Güneş / Kübra Yazdı” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.