Konuk yazar Bukan Çelik yazdı: Ahde Vefa Süleyman Seba

“Sayın kongre başkanlık divanı, muhterem üyeler, basınımızın değerli temsilcileri,

Yönetim kurulu arkadaşlarımın çalışma programlarını takdiminden sonra sizlere  hitap etmek için söz almış bulunuyorum. 1943 yılında beşiktaş kulübüne geldim. 1945’de A takımında oynamaya başladım. Mütevazı futbol yaşantımdan sonra, 1954’de futbolu bıraktım ve çeşitli dönemlerde değerli başkanlarla çalışma onurunu elde ettim. 1984 yılında sayın Mehmet Üstünkaya ile girdiğimiz centilmence bir yarışta tensiplerinizle kulüp başkanlığına getirildim. 16 yıl geçti, 8 kongre geçirdik, itimat ettiniz, göreve devam ettim. Kısaca anlatmaya çalıştığım şu üç cümle, 97 yıllık kulübümüzün 57 yılında var olduğumu ifade etmektedir.”

 

Veda konuşmasında böyle demişti Süleyman Seba. Seba döneminde 5 lig 4 Türkiye Kupası 5 Cumhurbaşkanlığı 2 Başbakanlık 6 Tsyd Kupası olmak üzere 22 kupa kazandırmıştır.Beşiktaş tarihinin en başarılı başkanıdır.Karakteri ve kişiliği ile hem Beşiktaş’ın hem Türk futbol camiasının onursal başkanıdır.80’leri yaşamış Beşiktaşlıların rüyasıdır göğsünü gere gere dolaştığı yıllardır.İçerde dışarıda Beşiktaş’ın adını tarihe kazıyandır.Beşiktaş’ın son başkanıdır.

Süleyman Seba’nın son 5 yılında Beşiktaş şampiyon olamamıştır. O 5 yılda şampiyonlukların nasıl kaçtığı bestelere konu olmuştur.(Vahap Beyaz Ahmet Çakar diye devam eden bestemiz). Kupaların gelmemesi ve hakkımızın yenilmesine rağmen Seba’nın o vakur tavrı sebebi ile yıpranmıştı.O yıllardaki muhalefete soyunan insanlar bu durumdan faydalanıp insanları Seba’ya karşı örgütlemeye başlamış taraftar olarak da başarısız geçen dönemde gençliğin de verdiği heyecanla istifası istenmişti ve istifa etmişti.

İstifa sürecinden sonra o vakur tavrını devam etmiş çok fazla televizyona çıkmamış Beşiktaş’a dair de hep yapıcı konuşmuştu.Bizden de ricası vardı “Beşiktaş’ı üzmesinler” diye.

Seba’dan sonraki süreçte ise her geçen gün ona olan özlemimiz hasretimiz artmış ondan sonraki başkanlar ise Seba’nın yolundan gitmek yerine popülist söylem icraatlarla camiayı yıpratıp borç batağına bırakmıştır. 2014 yılında bir yaz ayında ömrü vefa etmeden Şeref Bey’i bir daha görmeye aramızdan ayrıldı bir parçamızı da alarak Beyaza hüzün Siyaha matem koydu göçtü gitti bu fani dünyadan.

2014 yılında vefat ettiği sezona rahmetli başkanımızın adı verildi. O sezon da ise , başkan olduğu süre boyunca defalarca şampiyonluğunu çalan bir camiaya şampiyonluğu kaptırmak biz Beşiktaşlıları çok ama çok üzdü.

Bu sezon ise şampiyonluk yarışında yarıştığımız rakibimiz büyük Başkanımıza küfretti.Küfreden camia ise; başkan olduğu dönemde rakibi olan camianın başkanına küfrediyorlar diye kapalıda maçı izleyip küfre engel olan bir ölmüş bir başkana küfredecek kadar aciz insanların olduğu bir camia. Süleyman Seba bizim onurumuz gururumuz büyük başkanımızdır. Onu zamanında biz taraftar olarak üzdük hala içimizde bir ukdedir. Ona olan borcumuzu asla ödeyemeyiz. Ama ona olan ahde vefamız var ise onu unutturmayacağız.

Buradan ise formamızı terleten Seba’nın deyimi ile fitbolcularımıza sesleniyorum. Sizden ricam fani olmuş başkanımıza edilen onca şerefsiz küfür ve sözlere karşı; sahaya çıkın ve Beşiktaş için Seba için yüreğinizi ciğerinizi dalağınızı böbreğinizi neyiniz var neyiniz yok ortaya koyun. Bu yıl ki şampiyonluk Seba’ya olan borcumuzdur.Şunu unutmayın her canlı ölümü tadacaktır ama bu şampiyonluk sizi ölümsüz kılacaktır.

Sana borcumuz çok büyük başkan Seba
Unutmak yok senin adını asla
Sana söz sana ahde vefa
Bu sene şampiyon olacak bu çocuklar
Getireceğiz kupayı Mezarının başına

 

Bukan Çelik

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.