Kırmızı Elbise / İskender Yazdı

Yakın zamanda yapılmış güzel bir sosyal psikoloji deneyi var. Deneyde deneklere bir video izletiliyor ve o video hakkında sorular soruluyor. Sorulardan biri de ”kadın tutuklandığında üzerinde ne renk elbise vardı?”. Katılımcıların hepsi kırmızı diye cevaplıyor (doğru cevap). Daha sonra denekler gönderilip bir hafta sonra tekrar çağırılıyor ve aynı teste tabi tutuluyorlar. Ancak öncekinden farklı olarak deneyi yapanlar deneklere diğer deneklerin hepsinin “beyaz elbise” cevabı verdiğini söylüyor. Bunun üzerine denek de “evet, kadının üzerinde beyaz elbise vardı” diyor. İşin daha ilginç kısmı ise şu; o sırada FMRI cihazıyla deneğin beynine baktıklarında, gerçekten hafıza ile ilgili kısmın çalıştığı görünüyor. Yani denek, gerçekten hafızasını değiştirip elbiseyi beynine beyaz olarak işliyor. Manipülasyonun insanın fikirlerini etkilemesi hatta değiştirmesi ile ilgili müthiş bir deney.

Bir süredir camia olarak içine düştüğümüz durumu bir gözden geçirin; saha içinde ne gerçekleşirse gerçekleşsin hocayı, futbolcuyu, yönetimi hedef tahtasına koyup deli gibi ateş edişimizi… Yenmemiz durumunda bile tatmin olmuyor kimse. İlla ki takır takır oynayıp 5 farkla kazanmamız lazım bir hafta rahat uyumak için. Sonrası yine telaş, yine karambol. Negredo atamazsa Larin, o da atamazsa Love oyuna girmeli diye haykırıyoruz. Yönetim, Şenol Güneş, Quaresma, Oğuzhan… vb gibi tonla mevzu yüzünden kutuplaşmış vaziyetteyiz. Oysa hakeme yaptığı hareketten ötürü yönetmelik değiştirilip 6 maç ceza alan Caner’in yerine, rakibe hem küfür edip hem tartaklayan Emre 2 maç ceza + yılın oyuncusu ödülünü alabiliyor. Ya da Şenol Güneş fikstürle alakalı “yeterli kolaylık sağlanmıyor” deyince “şikâyet etmesin” manşeti atanlar, Fatih Terim’in fikstürünü TFF ile ayarlaması konusunda sus pus oluyor. Kebapçı basmalar, tazminat konuları filan zaten unutulalı çok oluyor. Şenol Güneş ise akıllara “tiyatrocu” olarak kazındı.

Çifte standart konularına derinlemesine girmek istemiyorum. Çünkü bu konuyla ilgili sayfalar dolusu örnek var. Benim dikkat çekmek istediğim bu noktaya nasıl geldiğimiz. Cem Göncü’nün twitter hesabını takip edenler için bu soruyu anlamak zor değil. Beşiktaş 30 bin kombineyi anında sattığında haber yapmayanlar, Fenerbahçe 8 bin kombine sattığında “taraftar kombineye hücum ediyor” manşetleriyle müşteri çekmeye çalışılıyor. Beşiktaş yenilince “Şenol Güneş veda etti”, Galatasaray yenilince “özgüven ve değişim zamanı” tipli rehabilitasyon manşetleri. Şenol Güneş’in birbirinden kaygılı fotoğrafları boyalı basını süslerken Fatih Terim kaşları çatık, sinirli ve parmağı ileriyi gösterir pozları ile düşman çatlatıyor.

Bu silah yıllardır böyle kullanılıyor aslında, çok değişen bir şey yok. Ancak eskiden taraftarların sesinin çıkaramamasına güvenerek yapılan manipülasyonlar, artık ayan beyan ortada yapılıyor. Oysa artık bizim de değişmemiz lazım. Kulüp ile ilgili doğru ve yanlış olanı kestirebilmemiz lazım. Beşiktaş’ın son bir yıldaki başarısızlığında bir türlü takımın omurgasını koruyamayan ve taraftarla aynı frekansta olmayan yönetimin de, yeterince formda olmayan hocanın da, yere düşünce kalkmayan, tembel pas atan, rakibi yeterince ciddiye almayan takımın da payı var. Lakin bu takımı en üste taşıyanlar da yine bu trio. Araba arızalar çıkarsa da motor aynı, şanzıman aynı, kaporta aynı. Bir sene daha bu arabayla yola çıktıysak, yolda kalmasın diye uyanık olmamız şart. Bu süreçte Beşiktaş muhabirleri üzerine düşeni yapmayabilir, eski futbolcular yönetime, yönetim hocaya sallayabilir, hakemler, tff, rakipler hep üzerimize oynayabilir… Bunlar yıllardır böyle. Benim en korktuğum şey ise taraftarın bunların kayığına binip birbirine düşmesi. Çünkü bizi biz yapan tek güç taraftar.

En başta bahsettiğim deneye bir ekleme yapmak istiyorum. Eğer herkesin “beyaz elbise” dediği yerde tek bir kişi bile çıkıp “hayır, kırmızı elbise” derse denekler o elbisenin gerçek renginin kırmızı olduğunu hatırlıyormuş. Aramızda o elbisenin kırmızı olduğunu söyleyenler hala var.

Kenetlenin, çünkü başka Beşiktaş yok.

 

İskender / @_skender

Kırmızı Elbise / İskender Yazdı” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.