Karanlık Günleri Geride Bırak, Beşiktaş İçin Bir Kibrit Çak / Bukan Çelik Yazdı

1975-1976 sezonuydu, o sene Beşiktaş tarihinin en kötü yılları, cepte para yok, futbolcu yok, tesis yok, takım küme düşmekten son anda kurtulmuş, siyahın en karasını yaşayan bir camia

Mehmet Üstünkaya önderliğinde “Beşiktaş için bir kibrit çak” kampanyası yapılmış o zamanın parasıyla 3 milyon TL toplanmıştı. Beşiktaş hasta idi, kangren olmuştu vücudu. Toplanan bu para az da olsa merhem olmuştu yaralarına. O sezonu 4. sırada bitirmişti. 1982 yılında ise 15 yıl aradan sonra tekrar şampiyon olmuştu.

Beşiktaş’ı Beşiktaş yapan, siyah gecelerin ardından beyaz günlere kavuşması idi. Tribünlerde her daim söylenen bir söz vardır, Beşiktaş’ın sahibi taraftarıdır diye. Her zaman da öyle oldu. Feyyaz Uçar bir gün Beşiktaş taraftarını anlatırken ‘’Biz iyi oynardık 15-20 bin maça gelirdi. Kaybettiğimiz maçlardan sonra ise stada en az 30 bin kişi gelirdi’’diye. Beşiktaş taraftarını diğerlerinden ayıran da buydu zaten. Bazıları kupalara bazıları şampiyonluğa bizim aşkımız ise her daim armaya idi. Zaten 15 yıl şampiyon olamamış ve taraftar sayısı artmış Beşiktaş’tan başka camia da yok.

Beşiktaş bundan 4-5 sene önce yine bir kara batağa girmişti. Borç yükünden dolayı haciz üstüne haciz gelmiş bir camia. Futbolcu maaşlarında indirime gitmiş elindeki yüksek maaşlı futbolcuları göndermek zorunda kalan uçan kuşa borcu olan yüzyıllık bir çınar. Stadı eskimiş, yenisi yapılması düşünülen ama hep lafta kalmış Beşiktaş tarihinin karanlık dönemlerinden biri daha yaşanmıştı. Artık Beşiktaş’a can feda zamanı idi. Yeni bir kampanya yapılmıştı adı da ‘’Feda’’. Sevdası Beşiktaş olanların uğruna can feda diyenlerin kampanyası.

Son şampiyonluk 2009 yılında alınmış ve takım sürekli üçüncü oluyor. Medya da bir başlık Artık 3 büyük yok 2 büyük var denilen sarıların sırayla şampiyon olduğu yıllara girmiştik. Para komidinin üstünde diyen bir camia ile siz rakibimiz değilsiniz diyen başka bir camia.

2013 yılında stadı yıkılmış bir takım ve nerede oynayacağımız belli olmayan haftalar ve bize kapılarını kapayan sözde dost camialar. Fikret Orman başkanlığında yeni bir yapılanmaya giren bir takım oluşturmuştuk. Genç ve gelecek vaad eden yerli futbolcularla yabancı ve kaliteli oyuncuların harman olduğu bir takım. Küllerinden yeniden doğup o eski günlerdeki gibi rakiplerin Beşiktaş’ın büyüklüğünü damarlarına kadar hissettikleri günlere geri döndük. Tüm camianın desteğini ardına almış Beşiktaş, geçen yıl statsız şampiyon olarak ve yeni yuvaya geri döndü. Baba Hakkı, Süleyman Seba, Mehmet Üstünkaya ve son olarak Fikret Orman önderliğinde Beşiktaş küllerinden doğdu yine

Beşiktaş umuda yelken açanların camiasıdır

Beşiktaş gönlü mabedimiz sevda iklimimiz

Beşiktaş sol yanımız canımız ciğerimizdir

.

Bukan Çelik

Karanlık Günleri Geride Bırak, Beşiktaş İçin Bir Kibrit Çak / Bukan Çelik Yazdı” hakkında 1 yorum var

  1. Avatar
    mgzhn on

    Çok güzel bir yazı olmuş. Beşiktaş şu an kesinlikle doğru yolda ilerliyor. Umarım Fikret Orman ve yönetimi sağlam temeller atarak çok uzun yıllar sürecek olan başarılara imza atarlar. Önemli olan yönetim kültürünü oturtabilmek. Sonuçta başkanın da dediği gibi, isimler geçicidir, kalıcı olan Beşiktaş’tır.

    Not: Yazıda Serdar Bilgili de olabilirdi 🙂

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.