Bunun Adı Futbol Değil, Şiir / Deniz Irmak Yazdı

Bu akşam özellikle ilk 45 dakika tadına doyamadığımız bir futbol şöleni izledik. Maçın ilk yarısı bittiğinde gönül rahatlığıyla oğluma ‘hadi artık uyu sen, aldık maçı’ diyebildim. Değişen bir kültür var burada, biz çocukken öndeyken uyuyup kaybederek uyandığımız çok maçımız olmuştu. Bu hüsranla büyüyen anne babalar olduğumuzdan tedirginliğimiz bitmiyor. Halen her galibiyet sonrası ama 2004 diye başlayan sohbetlerimiz oluyor fakat bu sene o sene değil! Biz bir devri kapattık artık!

Futboldan keyif almamı sağlayan en önemli özellik sahada yaptığımız resitaldir. Oyunun her geçiş anında, açılan her ortada, savunmanın her kestiği topta, Fabri’nin sahneye çıktığı her anda bu akşam sıkça tekrarladım ‘şiir yazıyor çocuklar şiir’. Böyle keyifli okuduğumuz, yudum yudum içtiğimiz, çok lezzetli bir şiir.

Hocasıyla, yönetimiyle, oyuncularıyla şampiyon bağıra bağıra, farkı aça aça geliyor. Artık herkesin saygı duymak zorunda kaldığı, ‘Beşiktaş’ın oynadığı oyun farklı’ demek zorunda olduğu bu takım şampiyonluğa doğru emin adımlarla gidiyor.

76 puandayken şampiyonluğu ilan ederiz 82 puanla da ligi bitiririz diyordum ama son iki gündür sıkça duyduğum gibi ‘montlarla şampiyonluk kutlayabiliriz’ sözü neden gerçek olmasın?

Aynı zamanda uyanık olmak ve disiplini de elimizden bırakmamak gerekiyor, her ne kadar bu saatten sonra şampiyonluğu bırakacağımızı düşünmesem de henüz 13 maç var ve 39 puan gerçeği orada duruyor. Sırasıyla oynayacağımız Galatasaray, Antalya, Trabzon, Başakşehir, Bursa ve son olarak da Gaziantep deplasmanlarımız var. Evimizde oynayacağımız rakiplerde nispeten zemin ve taraftar üstünlüğümüz olsa da ligin bu döneminde alt sıralarda olan takımların ‘kümede kalma yarışı’ şampiyonluk yarışında olduğu söylenen takımların mücadelesinden çok daha kızışmış durumda. Yani her karşılaşma bir derbi havasında geçeceğe benziyor.

Bu akşam ki taraftarımız, bu akşam ki ciddiyetle tribünlerde yerini almalı, takımımız ve hocamız Şenol Güneş zaten bu disiplinden kopmayacaktır. Yani yine bizde iş, kesinlikle şampiyonluk rüyasıyla ipin ucunu kaçırmayalım. Rakibini küçümsemek zaten hiç bir zaman bizim işimiz olmadı, bundan sonrasında da olmayacaktır.

Sahada şiir yazan futbolcularımız varken, biz bu oyunu ‘şampiyonluk gitti mi geldi mi’ kaygısıyla sonuca odaklanarak tedirginlikle mi izleyeceğiz peki. Bu sürecin keyfini çıkarmayacak mıyız? Hiç sanmıyorum. Beşiktaş taraftarının en çok aradığı şey, sahada oynanan lezzetli futbol değil midir zaten? Elbette bu yolun sonu Şampiyonluk diye bağırsak bile, futbolun her anının tadına doymak gerekiyor.

Hadi şimdi hep birlikte arkamıza yaslanıp bu güzel şiir resitalinin keyfini çıkartalım.

.

Deniz Irmak / @deSniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.