Sarı yazdı: Beşiktaş İnönü Stadı ve Ukde

1947 yılında yapımı gerçekleşen ve Süleyman Seba’nın ilk golü attığı bu stad; Şeref Bey Stadı, Dolmabahçe Stadı, Mithatpaşa Stadı gibi isimlerle de anılmış ve anılıyor olsa da, İnönü dendiği vakit benim aklıma ilk önce “ukde” kelimesi gelir.

Beşiktaş için İstanbul’a geldiğim 2013 yılında; Filip Holosko son golü atmış, hakem maçı bitiren düdüğü son kez çalmış, dozer ilk darbeyi vurmuş ve stad çoktan yıkılmıştı. Ben Beşiktaş gibi İnönü Stadını da uzaktan sevmiştim, Beşiktaşa kavuştum ama İnönü Stadına geç kalmıştım.

İnönü Stadı benim için; seyrettiğim maçlar, tribün görüntüleri, hikayeleri ve anlatımları ile birlikte hep bir anı olarak yaşadı. Hayatta bazen her şey istediğin gibi olmayabilir. Ben hep derdim ki, “İnönü Stadını dünya gözüyle görmek için ömrümden 5 yıl verirdim.”.

 Mesela 100. Yılda İnönü Stadında olmak isterdim; Beşiktaş 1 – 2 Lazio UEFA Çeyrek Finalinde elendiğimiz maçta tribünde olup “Sen üzülme ağlama, sen gülümse daima!” demek isterdim Beşiktaşa. Mesela 100. Yılda İnönü Stadında olmak isterdim; Beşiktaş 1 – 0 Galatasaray şampiyonluk maçında tribünde olup “Goooool! Sergen attı, şampiyon Beşiktaş!” diye haykırmak isterdim. Mesela 2007-2008 sezonunda İnönü Stadında olmak isterdim; Beşiktaş 2 – 1 Liverpool Şampiyonlar Ligi grup maçında tribünde olup 132 Desibel ile ilanı aşk etmek isterdim Beşiktaşa. Mesela 2007-2008 sezonunda İnönü Stadında olmak isterdim; Beşiktaş deplasmanda Liverpool’a 8 – 0 mağlup olup geldiğinde ilk çıktığı lig maçı olan Beşiktaş – Sivasspor maçında tribünde olup “Başın öne eğilmesin, aldırma kartal aldırma!” diye teselli etmek isterdim Beşiktaşı.

Sevenin sevdiğinin yanında olma arzu ve isteği biter mi? Bitmez elbette. Velhasıl kelam, ben de gözümü İnönü Stadı ile açmak ve yıkımına kadar her maça gitmek isterdim lakin dünya gözüyle bir kez bile göremedim. Bu aşk, sevgi ve hasret büyüdü, büyüdü ve kocaman bir ukde oluverdi içimde. Bundan dolayıdır ki, yapımı bu aralar devam etmekte olan yeni stadımızı gün ve saat ayırt etmeden sık sık ziyarete gider ve uzun uzun seyrederim. Bazen sabahın erken vaktinde, bazen öğlen herkes hayat kavgasındayken, bazen de herkesin evinde olduğu bir gece vaktinde gidip uzun uzun seyreder ve hasret gideririm İnönü Stadının anılarıyla.

İnönü Stadının, bir ömür içimde ukde olarak kalacak olmasına karşın; bir ömür içimde huzur ve mutluluk olacak olan şey ise, yeni stadımızın açılışına, ilk maçına ve akabinde yapılacak olan tüm maçlara gidebilecek imkana sahip olmamdır.

İnönü ile hasretini çektiğim anıları, yeni stadımız ile yaşayacağım. İnönü ile yeni stadımız arasındaki köprüye bir iz bırakmanın gururunu da, “Deniz tarafındaki tribünün temeline kendi el yazım ile yazdığım Beşiktaş mektubumun” gömülü olması ile yaşıyorum ve yaşayacağım. Beşiktaşı sevebildiğimiz kadar sevelim. Beşiktaş ve Beşiktaşa ait değerleri sevelim, sayalım ve kıymetini bilerek sahip çıkalım. Bizim sevip, sayıp, kıymetini bilmediğimiz nice değerlere canını feda edebilecek insanlar vardır.

Saygılar, siyahla beyazla…

 

Okan KILIÇ (Sarı)

“Sarı yazdı: Beşiktaş İnönü Stadı ve Ukde” için bir yanıt

  1. Hayatımdaki ilk ve tek maç Ankaragücü maçıydı İnönüde kardesimle beraber Beşiktaşlı yapan dayımla gitmiştim. Veda maçını tv ‘ den izledik kafayı yemistik şimdi ise sadece ben girecem maça kardesime nasip olmadi . Maç günü beraber olacaz semtte hala kararsızım onu mu maça soksam dayımı mı kafamda deli sorular hayatimda cok az agladim babami toprağa verirken bile ağlayamadim ama o gün ağlayabilirim galiba kardesim ve dayim olmadan eksik olacak hersey onlari disarda birakip iceri girmek hele onların sesi olmak ayrı olacak ama milyonlar var giremeyecek atsan atılmaz tutsan tutulmaz satsan satılmaz bi durum . Bizi hasta ettin Beşiktaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.