Beşiktaş Bu Sene Seve Seve Şampiyon / Deniz Irmak Yazdı

Pazar günü evimizde bir meydan muharebesi izledik. Ve akabinde, günlerdir spor kanallarına çıkan koca koca amcalar, abiler ahlaksızlığı ‘profesyonellik’, ahlaksızlığa cevap verememeyi de ‘tecrübesizlik’ olarak pazarlıyor. Gazeteler bunu yazıyor, tüm televizyonlar dünya yıldızı bir oyuncunun, bir kez değil bir maç boyunca seri olarak yaptığı ahlaksızlıklar dizisi için ‘adam profesyonel’ diyorlar. Sonra aynı amcalar daha cümleleri bitmemişken, ‘biz ‘futbol’ konuşmak istiyoruz, futbol centilmenliktir, çoluk çocuk izliyor’ deme arsızlığını gösterebiliyorlar.

Bu amcalar ofsayttan Robin Van Persie’nin attığı gol için ‘canım 5-10 cm için ofsayt aranmaz’ diyebiliyorken daha iki hafta önce Osmanlı maçında Marcelo’nun Cenk’e attırdığı gol için ‘hakeme bravo, 6-7 cmlik ofsayt çok ince görmüş’ diyebilmişlerdi. Biz zaten biliriz ki, hakem kararları, ‘yorumcuların’ yapmış olduğu yorumların standardı olmaz, maç kimin, hakem kim, hangi oyuncu yapmış gibi kriterler vardır ki bu standartları hep farklılaştırır. Quaresma’nın görmediği sarı kart, maçtan çıkarken sergilediği bir davranış üzerine program yapabilirler, ağır ithamlarda bulunabilirler ancak taraftara ve rakibine iğrenç hareketler ve küfürler ‘profesyonellik’ olabilir.

Bu amcalar ve eşrafı çıkıp ‘kadınlar ofsayttan anlamaz’ algısını servis etmişlerdir. Birincisi kadınlar ofsayttan anlar ama kadınların anlamadığı, sizin ve hakemlerin bu konuda her hafta gösterdiğiniz tutarsızlığınızdır. 

Yukarıda yazdıklarım biz Beşiktaşlıların yıllardır alışmış oldukları oyunların küçük bir anı sadece. Bunların çok daha beterlerine alıştırıldık biz zamanında. Ondandır ki halen, çok iyi oynadığımız bir maçın ilk yarısı bittiğinde uyku vakti gelen çocuğumuza, ‘evet iyi oynuyoruz ama kaybedebiliriz, sıkıntı yok sevinmek için sevmedik biz’ deyip yatırmamız. 

Oynadığımız oyunun kalitesi ortada, o kadar ortada ki inkâr etmelerine imkan yok. Defalarca kendilerini inkâr edercesine futbol yorumlayan bu insanlar bile takdir etmek zorunda. Kadromuz çok iyi, çok uyumlu, yıldız karmasının harmonisi. Hocamız, Güneş’imiz, başımızın tacı. Futbol bilgisi kadar hayat tecrübesi, dünya görüşü ve karakteri ile de her anlamda en iyi örnek kendisi. Başkanımız  her seferinde ‘iyi ki’ dedirten açıklamalar yapıyor, kulüp bütçesine yaptığı sihirleri halen anlayabilen ekonomist çıkmadı, ekonomi fakültelerinde kürsü teklifleri geliyor sürekli kendisine. Yönetimden Süreyya abimize kulübümüzde her şey olması gerektiği gibi. Ve 12. adam taraftarımız yani biz, sen ben hepimiz, Türkiye’nin en yürekten seven, en iyi desteği veren, takımı sürekli ayağa kaldıran, yaptığı bestelerle, mizah dolu göndermeleriyle tribünlerin zeka ortalamasında çıtayı gösteren ve ortalamayı yükselten iyi yürekli renkdaşlarım. Beşiktaşlılar bilir ki, ‘iyi insan olmadan, iyi Beşiktaş’lı olunmaz. Medyasıyla, kulübüyle, TFF, MHK ‘sı ile karşımızda olan futbol camiasına inat daha da yürekten, daha da organize, daha da birlikteyiz. 

Örgütlü bir Beşiktaş’ı hiç bir kuvvet yıkamaz!

Bütün bunlar birleştiğinde görünen şu ki dostlarım ‘Beşiktaş bu sene seve seve Şampiyon.’

 

Deniz Irmak / @deSniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.