Beşiktaş Ağır Taştır, Altında Kalırsınız / Kübra Yazdı

Yıllardır mütemadiyen bizimle uğraşan; hakeminden, federasyonuna, MHK’sına, basınına, kulüp başkanlarına kadar hep bunu haykırdık. Bizim Seba’dan aldığımız terbiyeyi, Beşiktaşlılık duruşunu onlar ‘’ağzına vur lokmasını al’’ olarak algıladılar.

‘’Üzüldüğümüz çok şey oldu ama yuttuk, oturduk. Yalnızca Beşiktaş’ı üzmesinler.’’ Dedik, üzdüler.

Fırtına ektiğiniz topraklardan gün gelir kasırga biçersiniz dedik dinletemedik…

2012-2013 sezonu, malum şahsın başkanlığı ile kor ateşte kalmış Beşiktaş küllerinden doğuyor.

Sezonun adına FEDA sezonu denildi. Futbolcusundan, taraftarına tüm camia ortak oldu, kampanyalar başlatıldı. O günden bu güne Beşiktaş’ın büyüklüğünü unutmuş gaflete düşmüş Beşiktaş’ı küçümseyen zatı muhteremlere neler oldu sırayla inceleyelim.

O dönem Galatasaray’ın taraftar gruplarından biri bir pankart açtı, bir pankart tüm camiaya mal edilebilir mi? Durumuna göre evet. Futbolcu, yönetim ve taraftar bir bütündür. Futbolcu yönetimin aynası, taraftar ise hem yönetimin hem futbolcunun aynasıdır. Sahi pankartlar kontrol edilmiyor muydu içeri alınırken?

PARA KOMİDİNİN ÜSTÜNDE!


Beşiktaş’ın değerleriyle alay etmiş olan bu güruh, futbolda bu durumların daimi olup herkesin başına gelebileceğini hesap edememişti belli ki.

(Kaynak: SPORX)

 

Bir diğer haber de ise FFP’ye takılmış lakin uslanmamış Galatasaray camiasının FFP avukatından gördüğü tepki yer alıyor;

Galatasaray’da futbolun yeni patronu Levent Nazifoğlu, gazetecilerin gözlerinin içine baka baka yaptıkları maliyetli transferleri savundu. Finansal fair-play kuralları gereği UEFA’nın kendilerine getirdiği yasak için ”O başka, bu başka” anlamına gelen ifadeler kullandı.

Nazifoğlu’na göre UEFA, Galatasaray’a finansal fair-play kurallarına uymadığı için bir ceza vermiş ve personel harcamalarının 65 milyon Euro’da sabit tutulmasını istemişti. Bu doğru fakat UEFA’nın finansal fair-play kuralları gereği bir ”ana kural” ise hala gündemde.

Galatasaray’ın bu sezon Avrupa’ya gidememe cezası alması bu kuralın ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Şu ana kadar 11 milyon Euro harcayan ve en az 2-3 oyuncu daha alması gündemde olan Galatasaray’ın 15 milyon Euro’ya kadar çıkan bir harcama daha yapması gündemde.

2016 yılında kar açıklanacağının UEFA’ya bildirilmesine rağmen Mayıs ayı itibariyle 34 milyon Dolar zarar açıklayan ve 2015/16, 2016/17 ve 2017/18 sezonları için maksimum 30 milyon Euro zararın üzerine çıkamayacak olan Galatasaray borcunun üzerine borç ekliyor. Galatasaray bu sezon Avrupa’da yer almadığı için transfer edilen oyuncuların UEFA’nın esame listesine eklenmesi gibi bir sıkıntısı yok.

Independent gazetesiden Ian Herbert aracılığıyla Field&Fisher&Waterhouse’da FFP uzmanı avukat Daniel Geey’in Galatasaray konusundaki görüşlerini aldık. Geey’in o sözleri:

”Hiçbir yönetici bu açıklamayı yapamaz. Eğer böyle bir açıklama varsa, ‘ben UEFA’nın finansal fair-play kurallarını umursamıyorum’ demektir. Hele ki bu takım Galatasaray’sa… daha cezasını çekmeye başlamadı bile. Bu şekilde harcamalar devam edecek olursa, 2018/19 sezonunda Galatasaray’ı çok daha ağır, geri dönülemez, uzun süre Avrupa’nın dışında bir cezayla yüz yüze bırakır. Size tavsiyem şu anda görev yapan yönetimin süresini incelemeniz.’

Kaynak: Fotospor

 

Kısacası komidin rezaleti Galatasaray camiasının yüzüne acı bir şekilde çarpmış, mali durumları FEDA ile dahi toparlanamayacak hale gelmişti. Neyse ki komidin ayıbını yaptıkları camia, böyle seviyesiz pankartlar açacak düsturda bir camia değil.

Gelelim bir sonraki olayımıza,

Diego Ribas, ofansif orta saha mevkisinde oynayan Brezilyalı bir futbolcu…

Beşiktaş transfer etmek için çok çabalamış, oldukça yol kat etmiş lakin transferde tek politikası Beşiktaş’ın transfer etmek istediği futbolcuları daha fazla para vererek almak olan Fenerbahçe camiası araya giriyor. Futbolcuyu daha fazla para önererek, etik dışı bir şekilde transfer ediyor. Ve trajikomik hikaye burada başlıyor.

Ribas, Fenerbahçe camiasında bekleneni karşılamaması ve kötü performansı sebebiyle istenmeyen adam ilan ediliyor. Yani çok para vererek, Beşiktaş’ın transferine taş koyarak aldıkları futbolcu Aziz Yıldırım yönetiminin elinde patlıyor. Daha 1 yıllık sözleşmesi bulunmasına rağmen, gönderiliyor.

(Kaynak: SPORX)

Bu elim olaydan ders alamamış Fenerbahçe camiası, farklı algılarla aynı politikaya devam ederek, trajikomik sonucu bir türlü değiştiremiyor.

Geçtiğimiz günlerde yine benzer bir olaya dikkat çeken Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Beşiktaş’ın dünya yıldızı Quaresma ile ilgili iddialar atıyor ortaya.