Yusuf Tunaoğlu (1946-2000)

Yusuf Tunaoğlu, Beşiktaş genç takımından yetişmiş ve bir sezon dışında tüm futbol hayatını Beşiktaş’ta geçirmiş, futbolu bıraktıktan sonra Beşiktaş alt yapısında antrenörlük, A takımda yardımcı antrenörlük yapmış efsane futbolcularımızdandır.

Beşiktaş 1962-63 sezonunun son maçında Galatasaray’a 1-0 yenilerek şampiyonluğu kaybetmiş ve bu travma yaşanırken iki yıldız futbolcusu olan Şenol Birol ve Birol Pekel’in Fenerbahçe’ye gitmeleri, camiaya ikinci travmayı yaşatmıştır. İşte bu günlerde genç takımdan gelen Sanlı Sarıoğlu ile Yusuf Tunaoğlu A takıma alınmış ve Baba Hakkı ikisi için meşhur “Şenollar Birollar gider, Sanlılar Yusuflar gelir” sözünü söylemiştir.

Yusuf’un A takımdaki ilk sezonunda, Beşiktaş uzun süre ligi lider sürdürmüş son haftalarda şampiyonluğu kaybederek ligi 2. tamamlamıştır. Sonraki sezonu da 2. tamamlayan Beşiktaş, Yusuf’un da önemli katkılarıyla 1965-66 ve 1966-67 sezonlarında üst üste 2 kez şampiyon olmuş ve 1967’de Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanmıştır.

Yusuf Tunaoğlu futbol tarihinin gelmiş geçmiş en teknik futbolcularından kabul edilir. Ben başka takımı tuttukları halde, sadece Yusuf’u seyretmek için Beşiktaş maçlarına giden insanlar tanıdım. Telefon kulübesinde çalım atar denilen tipteki futbolculardan olduğu söylenir. Diğer taraftan, belki de sinema oyuncusu olacak derecedeki yakışıklılığından dolayı, bir çok çapkınlık hikayesine adı karışmış, gece hayatı vb. sebeplerle yeteneğinin çok altında katkıda bulunmuştur. Yine muhtemelen yakışıklılığı sebebiyle 1974 yılında çekilen, Yılmaz Güney’in Arkadaş filminde rol de almıştır.

Futbolundaki iniş çıkışlar yüzünden 1974 yılında Altay’a gitmiş ve Beşiktaş’tan ayrı tek sezonunu geçirmiştir. Sanlı Sarıalioğlu, o sezon oynanan Altay maçında, Beşiktaş’a karşı mükemmel bir futbol oynadığını anlatır.

Yusuf Tunaoğlu, Altay formasıyla Beşiktaş’a karşı

Yusuf 1975 yılında yuvaya geri dönmüştür. Beşiktaş tarihinin en kötü sezonu olan 1975-76 sezonunun ardından 21 Ağustos 1976 tarihinde yapılan Trabzonspor maçında jübilesini yapmıştır.

Niko Kovi ve Necmi Perekli’nin omuzlarında

Yusuf Tunaoğlu futbolu bıraktıktan sonra Beşiktaş alt yapısında antrenörlük, A takımda ise yardımcı antrenörlük yapmıştır. Futbolculuk döneminde maçlarını seyretmeme rağmen, yaşım küçük olduğundan futbolunu anlayamadığım Yusuf Tunaoğlu’nu, antrenörlük döneminde Beşiktaş A takım idmanlarında faal futbolcularla 5’e 2 oynarken seyrettim. İlerlemiş yaşına ve kilo fazlasına rağmen, faal futbolculardan daha iyi görünüyordu.

Yusuf Tunaoğlu, genç takım antrenörüyken İnönü Stadına çıkıyor

 

Yusuf Tunaoğlu, 22 Temmuz 2000 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.