Şükrü Gülesin (1922-1977)

Şükrü Gülesin, Beşiktaş tarihinin efsane futbolcularındandır. 1940 yılında Beşiktaş’a Beyoğluspor’dan gelmiş ve Sabri-Hakkı-Kemal-Şeref-Şükrü efsane forvetinin sol açığı olarak ün yapmıştır. Ankaragücü’nde oynadığı 1944-45 sezonu dışında 1950 yılına kadar Beşiktaş forması giymiştir.

Güçlü fiziği, sert şutları ve kornerden attığı gollerle tanınan Şükrü Gülesin’in 30’un üzerinde korner golü olduğu söylenir. Efsane kadronun diğer oyuncuları gibi, futbolculuğunun en iyi dönemi 2. Dünya Savaşı yıllarına denk geldiğinden fazla milli olamamıştır.

1951 yılında İtalya’ya transfer olmuş, 2 sezon Palermo’da 1 sezon Lazio’da oynadıktan sonra Türkiye’ye dönmüş ve Galatasaray’da futbolu bırakmıştır. Galatasaray’da oynadığı dönem için “forma bana batıyordu” dediği rivayet edilir. Jübilesi 1965 yılında oynanan bir Beşiktaş-Lazio maçında yapılmış, bu maçtan önce oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe şöhretleri maçında forma giymiştir.

Futbolu bıraktıktan sonra Beşiktaş’ta yöneticilik ve spor yazarlığı yapan Gülesin, Altan Erbulak’ın Milliyet spor sayfası için çizdiği “Enişte ile Molekül” karikatür serisinin, Altan Erbulak ile beraber baş kahramanıdır.

Şükrü Gülesin 10 Temmuz 1977 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bir Cevap Yazın