Beşiktaş’ın Kurucuları / Kısa Bilgi

Beşiktaş’ı 1903 yılında kuranlar Mehmet Şamil (Şhaplı), Hüseyin Bereket, Ahmet Fetgeri (Aşeni), Mehmet Fetgeri ve Nazım Nazif (Ander) olup, tümü Çerkezdir. İlk başkan Mehmet Şamil’dir.

Mehmet Şamil

Mehmet Şamil

Hüseyin Bereket

Hüseyin Bereket

Ahmet Fetgeri

Ahmet Fetgeri

Mehmet Fetgeri

Mehmet Fetgeri

Nazım Nazif

Nazım Nazif

 

 

 

 

 

Kurucuların, kuruluş tarihindeki yaşları 13-16 arasındadır. Mehmet Şamil ile Hüseyin Bereket, Ahmet Fetgeri ile de Mehmet Fetgeri kardeştir.

Kulübün ilk ismi Bereket Jimnastik Kulübü’dür ve ilk merkezi Serencebey’dedir.

1909‘da kulübün ikinci kuruluşu sayılan olay gerçekleşmiş, Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı‘nın katılımıyla kulübün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirilmiş ve kulüp Ihlamur’a taşınmıştır. Bazı eski tarihli armalarda kuruluş tarihinin 1909 olarak yazılması bundandır.

Fuat Balkan

Fuat Balkan

Mazhar Kazancı

Mazhar Kazancı

 

 

 

 

 

 

Diğerleri yurt dışına çıkmış olduklarından, ilk kuruculardan sadece Ahmet Fetgeri ve Mehmet Fetgeri kardeşler kulüpte kalmışlardır.

Kulüp 26 Ocak 1911 tarihinde ilk tescil edilen Türk kulübü olmuş ve Akaretler’e taşınmıştır.

Yine 1911 yılında, Beşiktaş’ta faaliyet gösteren Valideçeşme‘nin başkanı Şeref Bey’in katılımıyla futbol branşı kulübe girmiştir. Ardından semtin diğer takımı Basiret‘in birçok futbolcusu da başta Refik Osman Top olmak üzere Beşiktaş’a katılmış ve güçlü bir futbol takımı oluşmuştur.

Şeref Bey

Şeref Bey

Refik Osman Top

Refik Osman Top

 

 

 

 

 

 

NOT: Ağırlıklı olarak bjk.com.tr ve Tuğrul Yenidoğan’ın yazılarından yararlanılmıştır. Kulübün ilk adının “Bereket Jimnastik Kulübü” olmasına rağmen, 1906 tarihli ilk rozette “Beşiktaş J K” yazması tereddütlü bir durumdur. Bu konu hakkında bir bilgiye ulaşılması durumunda paylaşılacaktır.

EK (25.08.2017): Tuğrul Yenidoğan’ın hazırladığı 100. Yıl Belgeseli’ne göre; 2. Meşrutiyet öncesi dönemde kulüpte siyaset yapıldığı şüphelerini ortadan kaldırmak için (1906 yılından önceki bir tarihte) “Bereket” kelimesi kaldırılarak yerine Beşiktaş ve Osmanlı kelimeleri konulmuştur.  

ilkrozet

Bir Cevap Yazın