Uefa.com’un Şenol Güneş Röportajının Çevirisi

Şenol Güneş’in Beşiktaş Vizyonu

„Her maçımızı hak ederek kazanmak istiyoruz“ dedi Şenol Güneş Uefa.com’a. Beşiktaş teknik direktörü iyi bir futbol ile çeyrek finalde Lyon’u yenebileceğini kanıtlamak istiyor.

Şenol Güneş 2015 yılından beri Beşiktaş teknik direktörü ve takımı ikinci kez Türkiye Ligi Şampiyonluğunu kazanmak üzere, ayrıca Uefa Avrupa Ligi’nde çeyrek finalde oynuyorlar. 64 yaşındaki teknik direktör Uefa.com’a, Kara Kartallar ile birlikte ulaşacağı hedefleri hakkında konuştu.

Beşiktaş’ın yakın geçmişte yakaladığı başarı üzerine…

Hiçbir çiçek hazır olmadan açmaz, ancak açması için dikilmesi, beslenmesi ve bakılması gerekir. Ancak bu şekilde çiçek açar ya da ancak bu şekilde bir ağaç meyve verir. Beşiktaş’ta da Fikret Orman yönetiminin ve önceki yönetimlerin gayretleri var. Bugünkü başarı geçmişte yapılan tüm bu çalışmaların sonucu. Ve bugün bizim ulaştıklarımız bizden sonra gelecek olanların başarısına yardım edecektir. Burada tüm parçalar yerli yerinde. Yönetim teknik direktörü ve teknik direktör de takımı yönlendiriyor.

Teknik direktörlük değerleri üzerine…

Benim için işim öğretmenlik gibi. Her öğretmen öğrencilerine yol gösterir ve yönlendirir. Önemli olan öğrencidir. Öğretmen ona daha iyi olması için yardım etmeli. Ancak temel olmadan bir şey inşa edemezsiniz, ve bizim doğru tutum sergileyen yetenekli futbolcularımız var, ve bu yüzden sahip olduğum başarı geliyor.

Biz iyi futbol oynamak istiyoruz, ve eğer her oyuncu takımın bir parçası olarak tüm yeteneğini ortaya koyarsa, iyi futbol uzun vadeli başarıyı getirir. Oynadığınız oyun size ait değerli bir şey, bunun farkında değilseniz, işinizi eksik yapıyorsunuz demektir. Bu yüzden sahada keyif alıyoruz. Biz her maçımızı hak ederek kazanmak istiyoruz.

Çeyrek Finaldeki Lyon karşılaşması üzerine…

Bana şayet Manchester United ya da Lyon sunulsaydı, ben United’ı seçerdim, çünkü çok hızlı bir şekilde atağa kalkan ve hızlı futbol oynayan Lyon’a karşı oynayacağız. Çok güçlü bir takıma karşı oynayacağız ama biz de buraya kadar zorlukları atlatarak gelmeyi başardık.

Şayet her zaman yaptığımızı yapıp, kendi futbolumuzu oynayabilirsek bu beni mutlu eder. Ancak nasıl bir sonuçla karşılaşırız bilemem. Şu anda Lyon favori olan taraf, ama ben bunun bizim lehimize olduğunu düşünüyorum. Biz ofansif oynayan bir takımız ve bu oyun anlayışımızı değiştirmeyeceğiz. Genel düşüncenin aksine ben, futbolcular üzerinde baskı olacağına inanmıyorum. Hatta bence bu maç için heyecanlı olacaklardır.

Şampiyonlar Ligi’nde kaçan Son 16 üzerine…

Hedefimiz Şampiyonlar Ligi’ydi, ancak şuan Avrupa Ligi’ndeyiz ve çeyrek final oynayacağız. Bu iyi bir şey ama üzülmüyoruz anlamına da gelmiyor. Mutluyuz ama ben her zaman söylüyorum, benim hedefim takımımı en iyi takımlara karşı iyi futbol oynarken görmek.

Biz şimdi bu turnuvanın favorilerinden biri ile karşılacağız. Onları elersek, (kupayı almak için) öz güvenimiz artacak. En iyi oyunumuzu oynamak zorundayız. „Oynamak zorundayız“ diyorum çünkü bunu aklımızda tutarak hazırlanmalıyız. Eğer bu (en iyi oyunumuzu oynamak), Lyon’u saf dışı etmek için yeterli olabilirse daha da mutlu olacağız.

 

Röportajın Orjinali için; http://de.uefa.com/uefaeuropaleague/news/newsid=2454054.html

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.