Sormaktan Zarar Gelmez / Advocaat’ın Bilgisayarı Sonucu Verdi

Bu bölümde köşemizin konuğu, Advocaat’ın Bilgisayarı Sonucu Verdi başlığıyla, Fotomaç’ın internet sitesinde 15 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan haber.

***

Advoacaat’ın bilgisayarı sonucu verdi!

Advoacaat’ın bilgisayarı sonucu verdi!

Milli arada ülkesine giden Dick Advocaat, burada bol bol Galatasaray’ı çalıştı.

İstanbul’da ise yardımcıları Cor Pot ve Mario Been boş durmadı. Cimbom’un, birçok maçını defalarca izleyen ekip, İngiltere’den getirilen simülasyon programı ile derbiyi defalarca sanal ortamda oynadı. , özel olarak teknik adamlar için üretilen simülasyon programının çıkan sonuçlardan ise hayli keyiflendi. Bilgisayarın, derbi maçta galibiyet oranını yüzde 68 Fenerbahçe lehine verdiği öğrenildi.
.
***
.

Bu kısa ama içeriği zengin ve sarsıcı ‘haber’ bizi derinden etkiledi ama biraz da kafamızı karıştırdı. Pulitzer komitesini aramadan önce aklımıza takılan birkaç soruyu sorup konuyu netleştirmek istedik.

1- “Milli arada ülkesine giden Dick Advocaat, burada bol bol Galatasaray’ı çalıştı” başlığı; Allah sizi inandırsın burada olsa bu kadar çalışamazdı; oyuncularla ilgilenmek olsun, bireysel beklentilerini aktarmak olsun, taktik antrenman olsun bir sürü gereksiz mevzu çıkardı. Çok şükür gitti de biraz kafa dinledi, rahat rahat çalıştı, anlamı vermek için mi atıldı?

2- Dick’in ülkesinde “bol bol Galatasaray çalıştığı” bilgisine nasıl ulaştınız? Böyle bir beyanı mı oldu? Ben de küçükken odamın kapısından “ne yapıyorsun?” diye seslendiklerinde “ders çalışıyorum” diyordum. Dua edin aynı meşgalelere sahip olmayalım.

3- Hoca, hafta sonu yapılacak müsabakanın, teknik direktörler arasında yazılı sınav şeklinde değil, bildiğimiz fiilen oyuncuların oynayacağı, futbol maçı olarak yapılacağını kesin biliyor değil mi? Yani kendisinin konuya hakim olmasından ziyade oyuncuların hazırlanması gerektiği konusunda hemfikiriz.

4- Teknik direktörün her fırsatta ülkesine gidip “bol bol rakibi çalıştığı”, yardımcıların simülasyonla uğraştığı düşünülürse takımı kim çalıştırıyor? Yoksa dedikodular doğru, bu takımın teknik direktörü Mario Been de siz ele güne karşı kuyruğu Dick mi tutuyorsunuz?

5- Teknik heyetin elinde böyle sihirli bir simülasyon vardı ise; Fenerbahçe’nin sezon başından beri puan kaybettiği maçlardan önce “aman abi sakın böyle çıkmayın bilezik gibi…eee….%80 kaybedersiniz” diye niçin kendilerini uyarmadı?

6- Bu tip simülasyonlar girilen doğru oyuncu verileri kadar akıllıdır. Makine Van Persie’yi hala “dünya yıldızı” sanıyor olabilir mi?

7- Galibiyet oranının beyan edilmesi Aziz Yıldırım’ın tesislere ani bir baskını sonrası mı yaşandı?

Yani diyalog:

-Ne yapıyorsunuz lan burada?

-Öhö…oyun…öhö…simülasyon bu…şeyden aldık….öhö… İngiltere’den getirttik…çok özel…teknik adam şeysi….öhö…başkanım müjde maçı %68 kazanıyoruz. Defalarca oyna…öhö…simülasyon şey ettik…kesin yani %68….şeklinde mi gelişti

8- Bu komplike ve ‘teknik adamlara özel’ simülasyonun adı FM 2017 olabilir mi?

9- “Küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın” kalıbına aşina mısınız?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.