Şampiyonluk Sayıları Üzerine

Bilindiği gibi kulüplerin şampiyonluk sayıları Beşiktaş’ın 1956-1957 sezonunda kazandığı Federasyon Kupası’ndan başlanarak hesap ediliyor.

Özellikle Beşiktaş iki sezon üst üste şampiyon olarak formasına üçüncü yıldızı taktıktan sonra bu hesaplamaya itirazlar yükselmeye başladı.

Bir kesim, şampiyonlukların 1923 yılından itibaren, bazı sezonlarda oynanmış olan Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme Şampiyonluklarının da şampiyonluk olarak kabul edilerek yıldız hesabına eklenmesini istiyor. Diğer bir kesim ise Beşiktaş’ın 1956-1957 ve 1957-1958 Federasyon Kupası şampiyonluklarının şampiyonluk olarak sayılmaması gerektiğini savunuyor.

Her iki durumda da Beşiktaş’ın zararlı çıkacağını, özellikle birinci grubun isteğinin tamamen Fenerbahçe’nin çıkarına olacağını bir tarafa koyarak, 1923’ten bu yana Türkiye’de oynanan futbol ligleri için; duyduklarımı, bildiklerimi ve ulaşabildiğim kaynaklardan edindiğim bilgileri paylaşmak ve objektif olarak değerlendirme yapmak istedim.

 

İSTANBUL LİGİ (MAHALLİ LİGLER)

1923 öncesi İstanbul’da tek bir futbol ligi olmayıp Pazar Ligi, Cuma Ligi, Türk İdman Birliği Ligi gibi farklı organizasyonlar yapılmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Futbol Heyet-i Müttehidesi adı ile kurulup 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA’ya üye olmasının (Kaynak: TFF resmi sitesi) ardından farklı organizasyonlar kaldırılarak tek bir İstanbul Ligi düzenlenmiş ve ilki 1924 yılında oynanmıştır.

İlk İstanbul Ligi Şampiyonu Beşiktaş

Gazete haberinin latin harflere çevirisi : Beşiktaş İstanbul Şampiyonu oldu. Dün akşam üzeri Taksim Stadyumunda  yapılan müsabakada Galatasaraylılar sıfıra karşı iki sayı ile Beşiktaş takımına mağlub oldular. İstanbul futbol birinciliğini kazanan Beşiktaş takımının dün maçında aldırdığımız resmi. (çeviriyi yapan: Direttore)

İstanbul Ligi 1959-1960 sezonunda Milli Lig adıyla Türkiye Ligi düzenlenene kadar devam etmiş ve bu süre boyunca (son üç sezon tahtı biraz sallansa da) Türkiye’nin tartışmasız en önemli futbol organizasyonu olmuştur.

İstanbul Ligi dışında da başta Ankara ve İzmir olmak üzere mahalli ligler düzenlenmiştir. İstanbul dışındaki mahalli liglerin nasıl ve hangi yıllarda oynandığı ayrı bir araştırma konusu. Ancak İstanbul sanat, kültür, spor vb. her konuda diğer şehirlerden çok farklı bir yerde olduğundan futbolda da İstanbul Ligi’nin diğerlerinden çok yukarıda olması gayet doğal.

En büyük rekabetin üç büyükler arasında olması ve bu rekabetin tüm canlılığıyla İstanbul Ligi’nde yaşanması da başka bir rekabete ihtiyaç duyulmamasında etkili olmuştur.

Diğer taraftan, coğrafi ve ekonomik şartlar sebebiyle takımların şehir dışı deplasmanlara gitmesinin günler alması ve masraflı olması ülkeyi kapsayacak bir lig düzenlenmesini imkansız hale getirmiştir.

Şahsi olarak ben de üç büyüklerin İstanbul Ligi dışındaki organizasyonlara bir angarya gözüyle baktığını, “şampiyon” dendiğinde akıllara İstanbul Ligi şampiyonunun geldiğini büyüklerimden duymuşumdur.

Bugün bile Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın taraftar sayılarının toplamının % 90’lar seviyesinde olması ve Türkiye’nin Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasına, 1956 yılında gönderdiği ilk takım olan Galatasaray’ın, sadece İstanbul Ligi Şampiyonu unvanıyla buna layık görülmesi, İstanbul Ligi’nin Türkiye’nin en önemli futbol organizasyonu olduğu iddiasını destekleyen verilerdir.

​Aşağıda, Beşiktaş’ın Ankara’da Ankaragücü ile oynadığı ve 8-0 kazandığı hazırlık maçına ilişkin,16 Haziran 1935 tarihli yerel bir gazetenin kupürü yer alıyor. Haberin içeriğinde de takımlar arasındaki seviye farkından söz ediyor ve yukarıda anlatılanları doğruluyor.

Görüşlerine değer verdiğim bir yazar olan Mehmet Demirkol’un da dahil olduğu bir çok kişi; 1957 öncesi oynayan ünlü futbolcuların, zamanlarında Türkiye Ligi olmaması sebebiyle oynadıkları maçların, attıkları gollerin vs. yok sayıldığını ve onlara haksızlık yapıldığını, o yüzden Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme şampiyonluluklarının da bu hesaba dahil edilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Bu iddia bende; Fenerbahçe’nin çıkarına olan bir değişikliğin kabul ettirilmesi için Baba Hakkı, Süleyman Seba gibi efsaneler üzerinden Beşiktaşlıların yanlarına çekilmeye çalışıldığı izlenimi uyandırmakla beraber, efsanelerimizin yok sayılması gibi bir durum söz konusu değildir. Onların oynadığı dönemde en değerli lig İstanbul Ligi’dir ve İstanbul Ligi’nde oynadıkları tüm maçlar, attıkları tüm goller vs. hem hafızalardadır hem de kayıt altındadır.

Amsterdam Olimpiyatlarına hazırlıklar sebebiyle 1927-1928 sezonunda iptal edilen İstanbul Ligi, bu sezon hariç her sezon aralıksız olmak üzere 1924-1951 yılları arasında amatör, 1951-1959 yılları arasında ise profesyonel olarak düzenlenmiştir.

Toplam 35 kez düzenlenen İstanbul Liginde; Beşiktaş 13, Fenerbahçe 11, Galatasaray 9, İstanbulspor ve Güneş 1’er kez şampiyon olmuştur.

 

TÜRKİYE FUTBOL BİRİNCİLİĞİ (ŞAMPİYONASI)

Hakkında çok az bilgi ve belge olan bir organizasyon Türkiye Futbol Birinciliği. Şampiyonun belli olduğu maçlar bile hafızalarda pek yok, ancak eski gazetelerin kıyısında köşesinde bulunabiliyor ve sık sık format değiştirildiği de anlaşılıyor.

Örneğin 1939-40 sezonunda İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki şehirlerin takımları arasında bir “Gruplar Birincisi” belirlenmiş ve bu takım, iki maçlık finalde Milli Küme şampiyonu ile karşılaşmış. Dolayısıyla bu formatta Türkiye Futbol şampiyonu, Milli Küme şampiyonundan üst seviyede tutulmuş. Final ilk maçına ilişkin 22 Eylül 1940 tarihli Akşam gazetesi kupürü aşağıdadır.

İkinci örnek 1950-51 sezonundan. 10 Mayıs 1951 tarihli Milliyet gazetesinin haberinde, okunması biraz zor ama özetle şu anlatılıyor;

26 bölgenin lig şampiyonları; Aydın, Edirne, İçel, Kütahya, Malatya ve Zonguldak şeklinde ayrılan 6 grupta aralarında maçlar oynayacak.

Bu gruplarda ilk sırayı alacak 6 takım, Bursa’da toplanarak aralarında maçlar oynayacak ve gruplar birincisi belli olacak.

Üç büyük şehrin şampiyonları olan Beşiktaş, Gençlerbirliği ve Altay’a (üç büyük şehrin şampiyonlarına ayrıcalık tanınmış) katılacak olan gruplar birincisi ile beraber toplam 4 takım Balıkesir’de final maçları oynayacak.

Şampiyonaya verilen önem için bir fikir vermesi açısından, 23 Eylül 1940 tarihli Akşam gazetesinden iki kupürü paylaşıyorum. Gazetenin ilk sayfasında;

 • Lig maçlarının başladığı (İstanbul Ligi) ve Beşiktaş’ın Fenerbahçe’yi 2-1 mağlup ettiği,
 • Eskişehir Demirspor’un Türkiye Şampiyonu olduğu

haberleri yer alıyor.

Gazete, İstanbul Ligi maçı haberini hem üstten vermiş hem de daha büyük punto kullanmış. Asıl önemli olan, ikinci haberin iç sayfadaki ayrıntısında Fenerbahçe’nin Eskişehir Demirspor maçına “B” kadrosuyla çıktığı belirtilmiş.

Gazetedeki bu haberlerden çıkarılabilecek sonuçlar;

 • Her iki maçın aynı gün oynanması belli ki bir sorun yaratmamış.
 • Gazetenin İstanbul Ligi’ni daha fazla önemsediği, haberlerin veriliş şeklinden açıkça anlaşılıyor.
 • Fenerbahçe İstanbul Ligi’nin açılış maçına as kadrosuyla, Türkiye Futbol Şampiyonası finaline “B” kadrosuyla çıkmış.

Bir örnek de Beşiktaş’tan verelim. 1949-50 Türkiye Futbol Birincisi, 12 Haziran 1950 tarihindeki son maçında Kağıtspor’u yenen Göztepe olmuş.

Ancak Beşiktaş bu turnuvayı pek önemsememiş olacak ki 14 Mayıs 1950 tarihinde Amerika seyahatine çıkmış ve 19 Haziran 1950 tarihinde geri dönmüş. Türkiye Futbol Birinciliği’ne de Amerika seyahatine götürmediği yedek futbolcularını göndermiş.

Türkiye Futbol Birinciliği 1924 ve 1951 yılları arasındaki 28 sezonda toplam 19 kez oynanmış, üç kez Fenerbahçe, iki kez Beşiktaş şampiyon olmuş, Galatasaray’ın şampiyonluğu yok. 1951’de futbolda profesyonelliğe geçilmesinin ardından amatör takımlar arasında devam etmiş.

 

MİLLİ KÜME – MAARİF MÜKAFATI – MİLLİ EĞİTİM KUPASI

Üçü de aynı kupa; 5 kez Milli Küme, 2 kez Maarif Mükafatı, 4 kez ise Milli Eğitim Kupası adlarıyla olmak üzere, toplam 11 kez düzenlenmiş. İlki 1937, sonuncusu 1950 yıllarında, arada üç sezon boş geçilmiş. Maçlar deplasmanlı lig usulüne göre oynanmış.

11 kupanın 10’una sadece İstanbul, Ankara ve İzmir takımları katılmış. Bir istisna olarak 1941’de oynanan kupada, bir önceki sezonun Türkiye Futbol Birincisi Eskişehir Demirspor var.

1941’de düzenlenen kupaya 10, 1946’da düzenlenen kupaya 6, diğerlerine 8 takım katılmış.

8 takımlı sezonlarda: İstanbul Liginden 4, Ankara ve İzmir Liginden 2’şer takım alınmış. Bu sayılar; 1941’de 4-3-2, 1946’da ise 2-2-2 şeklinde.

1944 ve 1946 yıllarında gerekli dereceyi alamayan Galatasaray katılamamış.

Bu kupayı 6 kez Fenerbahçe, 3 kez Beşiktaş, 1 kez Galatasaray ve 1 kez de Güneş (Galatasaray’dan ayrılanların kurduğu ve ömrü çok kısa olan bir kulüp) olmak üzere sadece İstanbul takımları kazanabilmiş. İstanbul futbolunun diğer şehirlerden üstün olduğunu gösteren bir veri daha…

Aşağıda Türkiye Futbol Birinciliği ile Milli Küme’nin düzenlendiği sezonlar ve kazananlar verilmiştir.

Tabloda görüldüğü gibi, 9 sezonda her iki organizasyon birden yapılmıştır. Bu kupaların tamamı şampiyonluk olarak sayıldığı takdirde, 9 sezonun iki şampiyonu olacaktır. Hiç şampiyonu olmayan 7 sezon ortada dururken, bir sezona iki şampiyonluk verilmesi mantıklı mıdır? 

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, başkan seçildikten sonra bu iki turnuvanın şampiyonlarının da yıldız hesabına katılması gerektiği iddiasında bulunmuş ve örnek olarak 2018-2019 sezonuna adı verilen Lefter Küçükandonyadis’in şampiyonluklarının sayılmamasını göstermiştir. Ne yazık ki bu iddiada da bir bilgi eksikliği söz konusudur. Fenerbahçe, Lefter Küçükandonyadis’in oynadığı dönemde 1959, 1960-1961 ve 1963-1964 sezonlarında şampiyon olmuştur ve bu üç şampiyonluk da yıldız hesabına dahildir. Sadece 1949-1950 sezonunda kazandıkları Milli Eğitim Kupası yıldız hesabında yoktur ki, o da tarihten silinmiş değildir. 1947-1964 yılları arasında, yurt dışında oynadığı 2 sezon hariç toplam 15 sezon Fenerbahçe forması giyen Lefter Küçükandonyadis de ağırlıklı olarak İstanbul Ligi’nde yaptıklarıyla efsane olmuştur.

Bir Fenerbahçe efsanesinden söz etmişken Galatasaray efsanesi Metin Oktay’ı da atlamayalım. Metin Oktay, Palermo’da oynadığı 1961-1962 sezonu hariç, 1955-1969 yılları arasında toplam 13 sezon Galatasaray forması giymiştir. Galatasaray, Metin Oktay’ın oynadığı dönemde 1962-1963 ve 1968-1969 sezonlarında Türkiye şampiyonu olmuştur ve bu iki şampiyonluk da yıldız hesabında vardır. Yine Metin Oktay’ın Galatasaray’da oynadığı dönemde Milli Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği hiç oynanmamıştır. Bu durumda, konuyla ilgili çalışmalar yapan gazeteci Altan Tanrıkulu’nun verdiği Metin Oktay örneğinin de bir geçerliliği yoktur.

Milliyet gazetesinde 3 Mayıs 1950 tarihinde “Milli Eğitim Mükafatı Maçlarındaki Durum” başlıklı bir yazı yayınlanmış. Yazıda; Milli Eğitim Kupasını kazanacak takımdan “Turnuvanın Şampiyonu”, İstanbul Ligi Şampiyonu Beşiktaş’tan ise “1949-1950 mevsimi lig şampiyonu” diye söz edilmiş. Bu iki ifade bile İstanbul Ligi’nin, Milli Eğitim Kupası’ndan daha prestijli olduğunu gösteriyor.

Yine Milliyet gazetesinde, 20 Ağustos 1950’de Halit Kıvanç bir yazı kaleme almış. Aslında, o günlerde düzenleneceği söylenen (ancak sonra düzenlenmeyen) Türkiye Kupası için yazılmış bir yazı. Fakat Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Eğitim Kupası’na, o günlerde yetkin birinin ne gözle baktığını göstermesi açısından önemli.

Günümüzde, sadece internette bulabildiği kupa listelerine bakarak “Eskiden bizde de Türkiye şampiyonlukları varmış.” diyen, ardından “Bunlar niye sayılmıyor, sayılmalı.” hükmüne varan önemli bir kitle var. O zamanın ruhunu hiç anlamayan, yaşamadığı ve yaşayanlardan dinlemediği için anlaması da mümkün olmayan, hele listedeki sayılar tuttuğu takımın lehine olunca ağzının suyu akan bir kitle. Bu yüzden çok önemli Halit Kıvanç’ın o gün yazdıkları.

Gazete kupürü yine pek okunmuyor, o yüzden yazıdan ilgili bölümü alıntılıyorum.

“… Mahalli ligler bittikten ve esasen futbolda ileri üç şehir için bir çeşni olmaktan başka işe yaramayan Milli Eğitim oyunları da sona erdikten sonra yangından mal kaçırırcasına bir sürat ve şaşkınlık içinde Türkiye birinciliği yapılıveriyor. Neticede ortada kalan takımın Türkiye’nin hakiki birincisi olup olmadığını sporla uzak veya yakından ilgili her şahıs layikiyle takdir eder. Şu halde gaye kendimizi avutmak olmadığına göre bu şampiyonayı daha makul ve daha mantıki esaslara istinad ettirmek icabeder.”

Halit Kıvanç; Milli Kümeyi (Milli Eğitim oyunları) kazanan takımı Türkiye birincisi yerine koyma konusunda fikir yürütmeye bile gerek görmediği gibi, Türkiye Futbol Birincisinin hakiki birinci sayılamayacağını da açıkça ifade etmiş. Ustanın sözlerinden de faydalanarak yazının buraya kadar olan bölümüne ilişkin görüşlerimi aşağıdaki gibi özetleyebilirim;

 • 1923-1956 yılları arasında Türkiye’nin en önemli futbol organizasyonu İstanbul Ligi’dir. O dönemde oynayan yıldız futbolcuların şampiyonlukları sayılmıyor diye haksızlığa uğramış olmaları boş bir iddiadır. Tüm yaptıkları kayıtlarda ve hafızalarda mevcuttur. Zaten onlar, ağırlıklı olarak İstanbul Ligi’nde yaptıklarıyla efsanelerimiz olmuşlardır.
 • Eğer mutlaka 1957 öncesi şampiyonlar yaratılmak isteniyorsa, buna en yakın organizasyon İstanbul Ligi olabilir ki, ülkenin kalanı dışarıda olduğu için doğal olarak kabul edilemez.
 • Milli Küme; İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki kulüplerin tamamen dışarıda bırakıldığı bir organizasyondur ve Halit Kıvanç’ın dediği gibi üç büyük şehrin takımları için bir “çeşni”dir. Hem prestiji İstanbul Ligi’nden daha düşüktür hem de ülkenin önemli bir bölümünü baştan yok saymaktadır. Böyle bir organizasyonun birincisinin Türkiye şampiyonu olarak kabul edilmesi mantık dışıdır. 
 • 1956 yılında oynanmaya başlanan Türkiye Ligi’ne de birçok sezonda sadece İstanbul, Ankara ve İzmir kulüpleri katılmıştır. Ancak bu profesyonel bir ligdir ve sadece profesyonel takımların katılabilmesi böyle bir sonuç doğurmuştur. Oysa Milli Küme oynanırken tüm ülkede futbol amatördür ve diğer kulüpler böyle bir engel olmamasına rağmen dışarıda bırakılmıştır.
 • Türkiye Futbol Birinciliği “yangından mal kaçırırcasına” az sayıda takımı final grubunda karşılaştırıp sonuçlandırılan bir organizasyondur. İstanbul kulüpleri pek önemsemediği için de kazananlar çoğunlukla İstanbul dışındandır ve bu kulüplerin tarihlerinin hiçbir döneminde üç büyüklerle rekabet edecek güçte olmadıkları açıktır.
 • Hem Türkiye Futbol Birinciliği hem de Milli Küme, muhtemelen futbol rekabetini ülke çapına yayma yolunda bir başlangıç olması amacıyla düzenlenmiş, ancak her ikisinde de bir istikrar sağlanamamıştır. Dolayısıyla amacına ulaşamamış organizasyonlardır.
 • 9 kez aynı sezonda düzenlenen iki organizasyonun şampiyonlarının her ikisinin birden Türkiye şampiyonu olarak kabul edilmesi, üzerine konuşulacak bir konu dahi değildir.

 

FEDERASYON KUPASI

İtiraz edilen ikinci konu, Beşiktaş’ın 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında kazandığı Federasyon Kupalarının Türkiye şampiyonluğu olarak kabul edilmesi.

Federasyon Kupası’nın düzenlenmesi, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ile bağlantılı. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ilk kez 1955-1956 sezonunda düzenlenmiş, ancak Türkiye takım göndermemiştir.

1956-1957 sezonundaki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’na Türkiye bir takım göndermeye karar vermiş ama ortada bir Türkiye Ligi olmadığından gönderilecek takım olarak, 1955-1956 İstanbul Ligi şampiyonu Galatasaray seçilmiş ve Galatasaray, Türkiye’yi temsil etmiştir.

1957-1958 sezonunda Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek takımı belirlemek için 1956-1957 sezonunda, mahalli liglerin tamamlanmasından sonra, Federasyon Kupası adı altında bir organizasyon düzenlenmiş ve üç büyük şehrin kulüpleri ile Adana Milli Mensucat dahil edilmiştir. Takımlar önce üçer eleme turu oynamış, turları geçen 6 takım final grubunda çift devreli lig usulüne göre karşılaşmış ve Beşiktaş şampiyon olmuştur. Ancak ne yazık ki Federasyon, UEFA’ya geç bildirim yaptığından Beşiktaş, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’na katılamamıştır.

Sonraki sezon yine aynı amaçla, sadece üç büyük şehrin kulüplerinin dahil edildiği ve yine mahalli liglerden sonra bir Federasyon Kupası düzenlenmiştir. Bu kupada 3 eleme turu oynanmış, turları geçen 8 takım, 4’lü iki gruba ayrılmış, bu grupların birincileri olan Beşiktaş ve Galatasaray finalde karşılaşmışlardır. Her iki maçı da 1-0 kazanan Beşiktaş 1957-1958 Federasyon Kupası Şampiyonu olmuş ve Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmiştir.

Mahalli ligler 1958-1959 sezonunda yine oynanmış ve ardından Federasyon Kupası ile aynı amaçla bu kez Milli Lig adıyla (Milli Küme değil) bir organizasyon düzenlenmiştir. Katılanlar yine üç büyük şehrin takımlarıdır. Bu kez format, 2 adet 8 takımlı grup oluşturulması ve grup birincilerinin finalde karşılaşması şeklindedir. Finalde Galatasaray’ı geçen Fenerbahçe 1959 Milli Lig şampiyonu olmuştur. Sezonun tek yılla belirtilmesinin sebebi, maçların 1959 yılı içerisinde başlaması ve bitmesidir, 4 aydan kısa sürmüştür. Federasyon Kupalarında olduğu gibi küme düşme yoktur.

1959-1960 sezonunda mahalli ligler kaldırılmış ve yine Milli Lig adı altında, 20 takımlı bir Türkiye Ligi kurulmuştur. Bu lig, klasik deplasmanlı lig usulüne göre oynanan, küme düşmesi olan bir ligdir ve Beşiktaş şampiyon olmuştur.

Beşiktaş’ın kazandığı Federasyon Kupası şampiyonlukları ile Fenerbahçe’nin kazandığı Milli Lig şampiyonluğu; amaçları, dahil edilen takımlar, küme düşmenin olmaması ve aynı sezonlarda mahalli liglerin de oynanmış olması yönleriyle aynıdır. Sadece formatlarında ve isimlerinde farklılık bulunmaktadır.

Buna rağmen; Fenerbahçe’nin 1959 sezonu şampiyonluğu, şampiyonluk sayılarına ilk zamanlardan itibaren dahil edilmiş, Beşiktaş’ın Federasyon Kupaları ise gözardı edilmiştir. Bu eşitsizlik yıllar boyu Beşiktaşlıların tepkisini çekmiştir.

Kulüplerin formalarına her 5 şampiyonluk için 1 yıldız takılması uygulamasının başlatılmasının ardından, Beşiktaş 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye şampiyonu olarak bildirilmiş olduğuna ilişkin UEFA’dan belge alarak şampiyonluklarının kabulü için Federasyon’a başvuruda bulunmuştur. Bu başvurunun reddedilmesi üzerine bu kez Tahkim’e gidilmiştir.

TFF Tahkim Kurulu 09.05.2002 tarihli kararı ile yukarıda sözü edilen üç sezonun maçlarının da benzer tarzda oynandığına işaret ederek Beşiktaş’ın 1956-1957 ve 1957-1958 sezonu şampiyonluklarını tescil etmiştir.

TFF Tahkim Kurulu’nun kararı için önceleri önemli bir tepki olmamakla beraber, Beşiktaş şampiyonluklar kazanıp toplam sayıda iki rakibine yaklaştıkça ve özellikle 2016-2017 şampiyonu olup üçüncü yıldızı takınca, aralarında ünlü gazetecilerin de bulunduğu önemli bir kesim yeniden Federasyon Kupası şampiyonluklarını tartışmaya açmaya çalışmıştır. Üstelik bu kişilerin yıllar önce kabul edilmiş olan Fenerbahçe’nin 1959 şampiyonluğu için tek kelime dahi etmemiş olmaları da düşündürücüdür.

Aşağıda, en üst düzeyde dahi konuya ne kadar bilgisizce yaklaşıldığını göstermesi açısından, TSYD Başkanı Oğuz Tongsir’in ilgili mesajını paylaşıyorum.

Tongsir, grup birinciliğinin anlamını dahi bilmiyor sanırım. Bir organizasyonda “grup birincisi” varsa bir de “şampiyon” olması gerekmez mi? Beşiktaş grup birincisi ise “asıl” şampiyon hangi takımdır? Beşiktaş “uydurulmuş” bir şampiyonlukla mı Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmiştir?

Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı bir görüş beyan etmiş ama görüşünü neye dayandırdığını dahi anlayamıyoruz maalesef. Makamına ve tecrübesine saygıyla, keşke mesajını “nokta” diye bitirmeseymiş diyorum. Çünkü o makam ve o tecrübedeki birisinin konuya gerçekten nokta koyması gerekirdi.

Türkiye Ligi kuruluşundan bu yana 4 ayrı isimle oynanmıştır; Federasyon Kupası, Milli Lig, Birinci Lig ve Süper Lig. Türkiye Kupası 1981-1992 yılları arasında Federasyon Kupası adı altında oynanmış olup iki kupa birbirinden tamamen farklıdır ve karıştırılmaması gerekir.

Aşağıda Türkiye şampiyonları ve her sezon için ligin hangi isimle oynandığı tablo halinde verilmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu, Beşiktaş’ın tescilli şampiyon olduğu 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarını toplam sezon sayısına dahil etmemekte, dolayısıyla toplam şampiyonluk sayılarının toplam sezon sayısından iki adet fazla olması gibi garip bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu garip durum Beşiktaş’ın kusurundan değil, kazanılmış hakkının inatla yok sayılmaya çalışılmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye Ligi’nin başlangıç sezonunun 1956-1957 olarak değiştirilmesiyle aksaklık kolayca düzeltilebilir.

Sonuç olarak, Beşiktaş’ın 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarının Lig Şampiyonu olduğu hukuk yoluyla elde edilmiş bir haktır ve armasına taktığı üçüncü yıldızın tartışılacak bir yönü yoktur.

 

İlker Pırlant

İlk yazılış: 09.07.2017 –  Son güncelleme: 24.10.2018

 

Şampiyonluk Sayıları Üzerine” için 10 yorum var

 1. Avatar
 2. Avatar
  Atilla on

  Burada eklemek istediğim çok önemli bir ayrıntı var:

  Önceleri Türkiye Ligi’nin başlangıç tarihi 1959-60 ve ilk şampiyon da Beşiktaş olarak veriliyordu. Ama Fenerbahçe’nin 1959 yılındaki Milli Lig şampiyonluğu sonradan eklenince bir anda Türkiye Ligi başlangıcı 1959 oldu.
  Bizler 80’li yılların ortalarına kadar hep böyle bildik.

  Yani Fenerbahçe de şampiyonluğunu sonradan ekletti (sanırım 1987 ya da 1988’de).
  Zira Milliyet gazetesi arşivine bakınca bu açıkça ortaya çıkıyor;
  3 Haziran1985’de FB 10. şampiyonluğuna ulaştı haberi varken, bu sayı 4 Haziran 1989’da birden 12 oluyor (ki arada FB şampiyonluğu da yok).

  Yani kısacası Fenerbahçe kendi şampiyonluğunu yıllar öncesinde sessizce eklettirince ses seda yok ama söz konusu Beşiktaş olunca yaygarayı kopartırlar, hep birlikte!

  Not Bununla ilgili Gazete baskılarını ekleyemiyorum.
  Ve ilgili TFF kararını da Milliyet Gazete Arşivi’nde maalesef bulamadım, bunun için geniş araştırma gerekiyor.

  Cevapla
 3. Avatar
  Ahmet Demir on

  Emeğinize sağlık. Ben de bir Galatasaraylı olarak 56 sezonunda Galatasaray avrupada Türkiyeyi temsil ettiği halde neden Beşiktaş gibi şampiyon sayılmadığını hep merak etmiştim ama bu yazıyı okuyunca bilgilendim.Üstelik fenerbahçenin iddiasında bile Galatasaray 59 öncesi tek şampiyonluğunu 1933 yılında milli kümede almış,avrupada türkiyeyi temsil ettiği 56 yılında bile şampiyon değil uydurdukları şampiyonlar listesinde.ayrıca bir mersinli olarak dedemden Mersin idman yurdunun tarihini,çukurova ligi maçlarını dinleyerek büyüdüm.Ankaragücü,göztepe,güneşspor gibi takımlar o kıytırık turnuvalarda şampiyon olabildiyse Mersin idman yurdu,adana demirspor,idmanocağı gibi takımlarda turnuvaya katılsa pek ala şampiyon olabilirlerdi.Ama turnuvaya katılmaları ve şampiyon olabilme hakları gasp edilmiş resmen. Türkiye sadece istanbuldan veya diğer 2 büyük şehirden ibaret değil,adı üzerinde mahalli ligler bunlar.bizde çukurova liginde şampiyon olmuşuz bizde kendimizi türkiye şampiyonu ilan edelim o halde böyle saçma birşey olabilir mi? o yıllarda oynayanlar gazozuna mı oynadı diyor fenerliler ama türkiyenin diğer şehirlerinin futbol klüplerinin oyuncuları gazozuna mı oynadı bu mantık ile? amaçları o dönemin futbolcularının hakkını korumak filan değil bedavadan şampiyonluk elde etmek. ayrıca brezilyaya bakın.brezilyanın da 120 yılı aşkın köklü futbol klüpleri var.ama orada da şampiyonluklar 1959dan itibaren sayılıyor çünkü öncesindeki turnuvalar ulusal değil. düşünün bir de o brezilye 1959 öncesi dünya kupası şampiyonu olmuş Pele gibi dönemin en iyi oyuncularını barındıran bir ülke. ama anlamak istemeyene bunu açıklayamazsın işte. ben de bu yazıya kadar beşiktaşın 2 şampiyonluğunun sayılmamasını iddia ediyordum.çünkü 56 yılında da Galatasaray avrupada Türkiyeyi temsil etmiş bizimki sayılmıyorda, sonraki 2 sene Beşiktaş Türkiyeyi avrupada temsil etti diye onların şampiyonluğu neden tescil ediliyor diyordum ama şuan bilgilendim.Anasının ak sütü gibi helal olsun 2 şampiyonluk da 3.yıldız da Beşiktaşa. Ne Beşiktaşın ne de anadolu klüplerinin hakkının gasp edilmesine kimsenin gücü yetemez.

  Cevapla
 4. Avatar
  Utku on

  Oldukça İstanbul-merkezli boş bir yazı olmuş. Örneğin ‘,,,bu kulüplerin tarihlerinin hiçbir döneminde üç büyüklerle rekabet edecek güçte olmadıkları açıktır.’ gibi komik bir ifade var. Örneğin 1950 şampiyonu Göztepe çok değil 60’lı yıllarda birçok Avrupa devine karşı şok galibiyetler alıp yarı ve çeyrek finaller oynamıştır. Göztepe’nin rekabet edemediği iddia edilen Beşiktaş’ın bugüne kadar onlarca kez gittiği Avrupa’da bir kez olsun yarı final oynamışlığı var mıdır? Yine Göztepe aynı dönemde 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Türkiye Kupası kazanmış, 1 Türkiye Kupası’nı da o zamanki statü gereği berabere biten maç sonunda para atışıyla Altay’a kaybetmiştir. O yıllarda uzunca bir süre ligi ilk 3-5 arasında bitirmiştir. Hatta bir sezonda ilk yarıyı lider kapamış ama ligdeki diğer İzmir takımlarına yenilince şampiyonluk yarışından kopmuştur. Milli takımın iskeleti Göztepelilerden kurulmuş ve başına da yine Göztepe’nin teknik direktörü Adnan Süvari getirilmiştir. O kadro o dönemin efsane takımı SSCB’yi Moskova’da yenerek büyük sükse yapmış ve tarihe geçmiştir. Milli takım ve Göztepe’nin efsanesi Ali Artuner bu maç sonrasında Moskova Panteri lakabıyla anılmaya başlamıştır. Daha bu tarih böyle gider…

  Cevapla
 5. Avatar
 6. Avatar
  Koray on

  Yok milli kümeler sayılacak onun korkusu o. Mahalli ligler zaten mantık olarakta sayılamaz. Kendince bişeyleri kanıtlamak ismemiş te şampiyonluklar kol gibi ortada duruyor. TFF ne zaman kurulduysa sonrakiler sayılmak zorunda.

  Cevapla
  • Avatar
   Fatih on

   TFF 1923 Kuruldu diyor ya sonra pazar ligi cuma ligini birleştirip İstanbul liginide 1924 oluşturmuş aynısını diyer şehirler de yapmış TFF yani senin dediğin gibi 1959 kurulmamış İstanbul Türkiye merkezli olarak düşünürsek gerçek şampiyon olanlar buradan çıkmış zaten 1959 dan sonrada İstanbul merkezli olmuştur yani diyer şehirler o yönden de hak iddia ememez gerçek bu.

   Cevapla
 7. Avatar
  aykut ak on

  Bir Beşiktaş taraftarı olarak futbol tarihimizi okudum.İnceledim ve notlar aldım.sonuclarım şunlar: türkiye futbol federasyonu 1923 te kuruluyor aynı yıl fifaya üye oluyor.1923 istanbul şampiyonu olarak beşiktaş 1924 yılında yapılan ilk ulusal şampıyona olan Türkiye Futbol şampiyonasına katılıyor.istanbul şampiyonları daha prestijli olabilir.ancak ulusal lig farklı.birde şuna anlam veremiyorum
  1959 yılından önce
  fenerbahçe 9
  beşiktaş 7
  defa şampiyon olmuş.biz bu şampıyonlukların 2 sini aldık.kaldı 5.fenerbahçe şampiyonluklarını saydırırsa bizde 5 şampiyonluğumuzu alacağız.niye itiraz ediyoruz.
  15 şampiyonluğumuz var.
  hakkettiğimiz 20 olacak. saygılar

  Cevapla
 8. Avatar
  Alper Kutlu on

  Hangi turnuva daha büyük, Milli Küme mi yoksa Türkiye Birinciliği mi? FB önce buna karar versin. 1940 yılı mesela Milli Küme şampiyonu Fenerbahçe oluyor, Gruplar Bölge Birincisi Eskişehir Demirspor’a mağlup oluyor. Demirspor Türkiye Birinciliği’i kazanıyor.

  Fenerlilerin mantığına göre kendileri Milli Küme’yi aldığı için Türkiye’nin en büyük ulusal şampiyonu, Eskişehir Demirspor ise Türkiye Futbol Birinciliğini aldığı için o da Türkiye Şampiyonu… Kafaya bak, turnuvada seni finale çıkartan play-off da seni şampiyon yapıyor, final maçı da… 2 turnuvada da şampiyonsun. Dünyada böyle saçma mantık olamaz.

  İstanbul Şildi adında bir turnuva var 1930-39 arası düzenlenen, İstanbul takımları pek çok sezonda İstanbul Ligi bitince bu kupaya dönüyor ve diğer turnuvalara masraflı olduğu için katılmıyor.

  1938 Milli Küme 3 büyükler yayın geliri, tribün geliri verilmiyor diye protesto ediyor. GS ilk 2 maça çıkmıyor bile. Düşünün turnuvanın halini, şampiyonluk primini falan geçtim takımlar zarar ediyoruz diye gitmiyorlar.

  Öte yandan FB resmi sitesinde çarpıtmalar var. 2 turnuva aynı sezonda,aynı anda düzenlemedi,aynı takımlar katılmadı diyorlar. Külliyen yalan. Mesela 1950 yılının Milli Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği turnuvalarına bakın Göztepe, Beşiktaş ve Gençlerbirliği her iki turnuva da oynamıştır. Aynı sezonda aynı takımların 2 şampiyonluk elde etmesi mümkündür bu mantıkla.

  Turnuvalardan da birini Göztepe birini FB kazanıyor. Bir yılda 2 şampiyon çıkıyor.

  Cevapla
 9. Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.