Bir Tribün Anısı

Beşiktaş taraftarının ne kadar etkin, yaratıcı, duyarlı olduğu bilinir. Türkiye’de 1 numara olduğumuz zaten kesindir de yerli veya yabancılar tarafından yapılan hemen hemen her sıralamada dünyada da ilk 10’dadır.

Ancak Beşiktaş taraftarının yaptıkları sadece tribündeki görsel şovlarla sınırlı kalmamıştır tarihte. Bazen kulübün en kötü zamanlarında kötü gidişe dur diyen de taraftar olmuştur bilerek veya bilmeyerek.

Yaşı ellilerde olan Beşiktaşlılardan, şampiyon olunamayan 1967-1982 arasındaki 15 yılın hikayesini ve o dönem kulübün nasıl bir karanlığa yuvarlandığını duymuşsunuzdur. İşte o dönemde şimdikinden pek de farklı olmayan medya, “artık iki büyük kaldı” türküsünü söylemeye başlamış, Trabzon’un da şampiyonluklar kazanmasıyla Beşiktaş dışında bir “üç büyükler” oluşturulmaya çalışılmıştı.

Şampiyonluklardan uzak kalan kulübün, taraftar kaybetmesi normaldir de söz konusu olan “normal olmayan” bir taraftar grubuydu bu sefer. Takım başarısız oldukça taraftarın sayısı arttı, “artık Beşiktaş büyük değil” dendikçe de tribündeki etkisi.

İş, günün birinde öyle bir hale geldi ki, o zamana kadar yarı yarıya paylaşılan ve her takım için tezahüratın kalbi olan kapalı tribüne renkli taraftarları sokmamaya başladı Beşiktaşlılar. Neredeyse tüm ülkeyi elinde tutan G.saray ve özellikle Fener taraftarının, Beşiktaşlılarca tribüne sokulmamasından sonra “Beşiktaş artık büyük değil” diyen kalmadı pek. Tekere çomak sokulmuştu.

İşte böyle günlerden birinde, 1979-80 sezonunun ilk haftalarında, bir Beşiktaş-G.saray maçına gittik. Genel saha içi başarısızlığın dışında bir de G.saray’a karşı son 4 sezonda hiç kazanamamış olmak gibi özel bir başarısızlığımız da var.

Erken saatlerde İnönü kapalısının önünde kuyruğa girdik, yine kapalı girişlerinin tamamı Beşiktaşlılardaydı tabii. Ancak ne yazık ki biletler bitti ve niyetlendiğimiz kapalı yerine eski açığa girdik mecburiyetten.

Eski açıktaki yerimiz üst katta kapalı tarafında. Önce genç takımlar maçında 2-1’lik galibiyet geldi, A takımların sahaya çıkmasını beklerken kapalı şovunu yapıyor, biz de hem kapalıyı izliyoruz hem de ufaktan bu şova katılıyoruz.

Sahaya G.saray çıktı ilk, başlarında kaptanları Fatih’le. Kadrolarında o dönem G.saraylıların göz bebeği, bizim en büyük nefretimiz, bugünkü Melo eşdeğeri Güngör adında bir stoper de var. Sonraki yıllarda Fener’de de oynadı bu Güngör.

G.saray takımı tribünleri selamladıktan sonra yeni açığın numaralı tarafındaki G.saraylılar tribüne çağırdılar Güngör’ü. Güngör bir deli oğlan, maçlardan önce tribüne gidip yumruk şov falan yaparak kendi taraftarını coşturuyor, maçta da pislikler yaparak rakip taraftarı çıldırtıyor.

1980gungorGS

 

Güngör yeni açıktaki taraftarını coşturduktan sonra, birden kapalıdan “Güngör buraya” tezahüratını duyduk. Kapalının tamamı bizim değil miydi? Nereden geliyordu bu ses? Kafayı şaşkınlıkla o yöne çevirdiğimde gördüğüm; yeni açık tarafına doğru kapalının yaklaşık üçte biri, G.saray bayrakları ve atkılarıyla delice Güngör’ü çağırıyor.

Nasıl oldu bu iş falan diye anlamaya çalışırken, Güngör kapalıya doğru yöneldi, şovunu yapmak için yumruğunu hazırladı, kapalının önüne geldi…

İşte o an, bir saniye önce tamamen sarı-kırmızı renklerin hakim olduğu bölüm, birden siyah-beyaza dönüverdi ve bütün kapalı (burada yazılamayacak) bir tezahüratla karşıladı Güngör’ü. Halini tahmin etmişsinizdir.

Bizimkiler, sabahın ilk saatlerinde kovaladıkları G.saraylılardan topladıkları sarı-kırmızı bayrak ve atkılarla çevirmiş bu filmi.

O gün 4 yıl aradan sonra, Ali Çoban ve Necdet’in eski açık tarafına attıkları gollerle 2-0 yendik G.saray’ı ve ben bu galibiyeti maçtan önce Güngör’e yapılan numaraya bağladım kendimce.

Yakın zamanda Fenerlilere yapılan “Korkak tavuk Ortega” numarasının ilk versiyonu 1979 yılında yapılmıştı sonuç olarak. O günkü şartlar bunun görüntülenmesine imkan vermemişti belki ama benim hafızamda en güzel tribün anıları bölümünde hala durur.


İlker Pırlant / @ilkerpirlant

“Bir Tribün Anısı” için 2 yanıt

  1. Ellerine sağlık İlker abi soluksuzca okudum 🙂 Direkt aklıma Korkak tavuk ortega mevzusu geldi haliyle genç yaşta olduğumuz için ve yazıda onuda dile getirmişsin zaten, en az onun kadar güzel ve etkileyici bir numara olmuş :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.